صفحه اصلی » سیاسی » قدرت دفاعی ایران چگونه قطعنامه آمریکا در شورای امنیت را با شکست مواجه کرد؟

قدرت دفاعی ایران چگونه قطعنامه آمریکا در شورای امنیت را با شکست مواجه کرد؟

جمهوری اسلامی ایران در داخل کشور بسیاری از سلاح ها را براساس نیاز راهبردی دفاعی خود تأمین و به محور مقاومت کمک می کند و زمانی که دنیا چنین توانمندی را می بیند، به این نتیجه می رسد که تحریم ها در نهایت به جایی نمی رسد و فلسفه شورای امنیت بر مبنای قدرت و زور است که اگر عامل قدرت و زور را بر روی میز بگذارید، در سیاست هم پیروز شدید.

تاریخ انتشار: ۱۴:۲۳ - شنبه ۱۳۹۹/۰۵/۲۵

به گزارش صاحب نیوز؛ قطعنامه آمریکا در شورای امنیت برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در حالی شکست خورده که تنها دو رأی موافق داشته است.

بر اساس این گزارش، پیش‌نویس آمریکا فقط 2 رأی آورد که یکی خود آمریکا و دومی جمهوری دومینیکن بود که در نتیجه آن، نیازی به وتوی روسیه و چین نبود.

با محمود فروزبخش، کارشناس مسائل سیاسی در زمینه  شکست امریکا در قطعنامه ضد ایرانی خود و رأی ها ممتنع اروپایی ها به گفت و گو پرداختیم.

قطعنامه امریکا در شورای امنیت به تصویب نرسیده است، نظر شما در مورد رأی ها ممتنع این رأی گیری چیست؟

رای متتنع کشورهای اروپایی در قطعنامه ضد ایرانی، امریکا در شورای امنیت ملی حاصل پیوند سه عامل است؛ اروپایی ها اعلام کردند که ما با سیاست های جمهوری اسلامی ایران شدیدا مخالف هستیم و صدور این قطعنامه را هم بی حاصل می دانیم و به همین علت بر روی آن پافشاری نکردیم.

اولین بحث و عاملی که مطرح است و دولت روحانی بر روی آن تأکید دارد و تک بعدی نگاه می کنند، برقراری برجام است که اروپایی ها می خواهند روابط خود را با ایران به نحوی در پایگاه برجام ادامه دهند.

این در حالی است که امریکا از برجام خارج شده است و نقش یک بازیگر بد را بازی می کند و این مقداری به منزوی شدن امریکا کمک می کند.

به نظر شما چرا اروپایی ها تکلیف خود را در مقابل امریکا و ایران مشخص نمی کنند؟

اروپایی ها در اهداف با امریکایی ها همنظر و همراه هستند و اما به دلیل اینکه اجرای تحریم های تسلیحاتی دوباره علیه ایران را کاری نشد می دانند مخالف این قطعنامه بودند که به آن ممتنع رأی دادند.

از طرفی اروپایی ها نمی خواهند جای پای خود را در کشور مهمی مانند ایران قطع کنند و هنوز می خواهند برجام را ادامه دهند و این عامل همه قصه ناامیدی آن ها نیست.

چین و روسیه چقدر در به نتیجه نرسیدن این قطعنامه نقش داشتند؟

عامل دیگر، پیوند ایران با چین و روسیه است که توانسته است به سبب یک سری از روابط حمایت آن ها را جلب کند.

دولت روحانی که ابتدای کار به غرب امیدوار بود، مقداری از تمرکز خود را بر روابط با چین کاست اما اکنون پس از چندین سال گرایش به چین و روسیه زیاد شده است.

این دو کشور هم در بحث این قطعنامه به حمایت از این آمدند؛  با توجه به تحریم های ایران به خصوص مالی و نفتی، یک کانال مالی و منبعی برای فروش نفت ایران، در کشور چین برای امروز ایران ضرروی است و چنی ها هم با توجه به اینکه ایران کشور است که هر 8 سال تحولی بزرگ در آن رخ می دهد، انتظار دارند که قرار داد بلند مدت ببندند که ثبات در این زمینه برقرار باشد.

سومین عاملی که موجب اروپایی ها در مورد قطعنامه ضد ایرانی، امریکایی ها بیان کنند که این روند بی حاصل است، رشد تسلیحاتی ایران است.

شما رشد تسلیحاتی ایران را یکی از عوامل به نتیجه نرسیدن قطعنامه ضد ایرانی امریکا می دانید، در این زمینه بیشتر توضیح می دهید.

جمهوری اسلامی ایران در داخل کشور بسیاری از سلاح هایی که نیاز راهبردی دفاعی خود را تأمین و به محور مقاومت کمک می کند.

زمانی که دنیا چنین توانمندی را از جمهوری اسلامی ایران می بیند، به این نتیجه می رسد که تحریم ها در نهایت به جایی نمی رسد و ایران آنچه را که می خواهند انجام می دهد؛ فلسفه شورای امنیت بر مبنای قدرت و زور است که اگر عامل قدرت و زور را بر روی میز بگذارید، در سیاست هم پیروز شدید.

عامل اصلی توان نظامی است و صرفا بحث دیپلماسی مطرح نیست؛ زمانی که سلاح می سازید و دکترین دفاعی شما که ضربه موشکی است تا حد زیادی از دنیا بی نیاز می شود و آنجایی که صلاح می دانید برای سیاست های اسلامی خود، سلاح ارسال می کنید، طرف مقابل حرفی برای گفتن ندارد و این ماجرا باعث می شود که جناح باطل مایوس شود و از خواستنه خود دست بردارد.

این سه عامل در کنار هم باعث شد که این قطعنامه رأی نیاورد.

به نظر شما می توان به این رأی ها اعتماد کرد؟

این رأی قاطع و قابل اعتماد نیست و نباید فریب دو رأی موافق و 11 رأی ممتنع خورد؛ این رأی ها ممتنع و سیاسی است و هر لحظه امکان دارد که تغییر کند.

اروپا به طور ذاتی با امریکا همنظر و همراه است و صراحتا اعلام کرد که نمی خواهند سیاست های جمهوری اسلامی ایران به پیش برود.

دیدیم که علی رغم تلاش ها و فضاسازی ها، امریکا در شورای امنیت منزوی شد، نظر شما در مورد کسانی که از ترس در مورد امریکا صحبت می کنند، چیست؟

افرادی در داخل کشور از امریکایی ها می ترسیدند و اعلام می کردند که امریکایی ها هر کاری را که بخواهند انجام می دهند، اما دیدیم که در این قضیه نتوانستند.

در موارد دیگر گفتند که امریکا اگر نتوانست از ابزار دیپلماسی استفاده کند رو به قدر نظامی می آورد، و تهدیدات نظامی می کند اما اکنون امریکا در آن سطح نیست که چنین رفتاری با ما انجام دهد.

گفت و گو از محمدرضا باقری

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99