صفحه اصلی » اجتماعی » وظیفه ای به نام «ظرفیت سازی برای سبک زندگی»

وظیفه ای به نام «ظرفیت سازی برای سبک زندگی»

ظرفیت سازی برای سبک زندگی اسلامی در دوره‌ای که بسیاری از شاخص‌ها در مرزهای نگران کننده‌ای هستند یک وظیفه و ضرورت است.

تاریخ انتشار: ۱۸:۵۷ - دوشنبه ۱۴۰۰/۰۶/۸

به گزارش صاحب نیوز؛ در گفتار قبل به عدالت در رفتار اشاراتی داشتیم، به جهت اهمیت موضوع، قدری به واکاوی نقش اصیل و بی بدیل عدالت در سبک زندگی اسلامی خواهیم پرداخت. دلیل اهمیت این موضوع به خاطر نقش محوری در قوام بخش به ساختار کلی زندگی انسان است.

عدالت همانند هویت و شناسنامه رفتار انسان در زندگی امروز و دیروز نقش آفرینی می کند. بیائید فارغ از جهان خارج و آنچه بر این واژه مظلوم رفته است، با خود خلوتی تازه داشته باشیم و به دور از انگاره‌ها و رفتارهائی که شعار عدالت را داشته اند اما نتیجه آن ظلم وستم بوده است. در قدم اول برای خود و نزدیکان و در قدم‌های بعدی برای جامعه پیرامونمان با این سنگ زیربنای سبک زندگی دست و چشم همراهی داشته باشیم و نور امید را در دل خود و اطرافیان و جامعه‌ای که به ما نگاه دارد، روشن سازیم.

عدالت و انصاف و و نقش محوری آن و نتیجه الهام بخش و انسان ساز آن، نقطه عطف مکارم اخلاق وغایت آرزوی انبیای الهی است. ما مفتخریم که به امامی متصل  منسوب هستیم که بیگانگان از تشیع نیز او را شهید عدل و عدالت می‌دانند. رفتار عادلانه، پاهای گریزان از خدا و خاندان نبوت و امامت را به سمت این ذوات مقدس جلب می‌کند. نگاهی گذرا به نامه امام علی(علیه السلام) به مالک اشتر اهمیت این موضوع را روشن می‌سازد و بر جان آدمی این اثر را می‌گذارد که از این مسیر جدا نشود.

تا زمانی که مفاهیم ارزشی درون حاکمیت دچار شعار زدگی و شتابزدگی شوند از ضریب نفوذشان و اثربخشی آن ها کاسته خواهد شد. ظرفیت سازی برای سبک زندگی اسلامی در دوره‌ای که بسیاری از شاخص‌ها در مرزهای نگران کننده‌ای هستند یک وظیفه و ضرورت است. بارها در جاهای مختلف عرض کرده‌ام ما باید به اسلام ناب محمدی(صلی اله علیه و آله) برگردیم.

تنها چاره پیشرفت دنیوی و اخروی ما بازگشت به اسلام حقیقی است، اسلامی که امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در تبیین آن به قدر کفایت روشنگری کردند. هر قدر از اسلام فاصله داشته باشیم به همان میزان دچار مشکل خواهیم بود. اسلام یک مجموعه به هم پیوسته وغیر قابل تفکیک است. مهر و قهرش از سر لطف و حکمت است، نمی توان مهرش را برداشت و با قهرش ناسازگاری کرد.

برگردیم به بخشی از نامه حضرت علی(ع) به مالک اشتر به هنگام انتصاب وی به استانداری مصر آن روز:
« وَ اَشْعِرْ قَلْبَكَ الرَّحْمَةَ لِلرَّعِيَّةِ وَ الْمَحَبَّةَ لَهُمْ، وَ اللُّطْفَ بِهِمْ، وَ لاتَكُونَنَّ عَلَيْهِمْ سَبُعاً ضارِياً تَغْتَنِمُ اَكْلَهُمْ، فَاِنَّهُمْ صِنْفانِ: اِمَّا اَخٌ لَكَ فِى الدِّينِ، وَ اِمّا نَظيرٌ لَكَ فِى الْخَلْقِ»
اگر سبک زندگی در هویت انسانی جا خوش کند این سیاق امام علی(علیه السلام) نقش قسط و عدل را در هویت انسان به خوبی نشان می دهد. هر آنچه از سنت ها، صفت ها و عادت های موجود در جامعه انسانی از ره آورد وحی الهی و یا دستاورد عقل و فطرت بشری به شمار آید در سبک زندگی صحیح دارای نقش است.

در خاتمه مایل هستم دعوت کنم که در خلوت خود با این تصور که اگر نظام اداری ما در همه بخش‌ها، نگاهش همانند توصیه‌ی امام علی(علیه السلام)« اَخٌ لَكَ فِى الدِّينِ، وَ اِمّا نَظيرٌ لَكَ فِى الْخَلْقِ» باشد این نگاه چیزی جز بهشت می آفریند؟

جاذبه‌های اسلام و زنده بودن دستوراتش در گرو عمل ماست؛ به امید رسیدن به مرزهای دین باوری.

انتهای پیام/جمال احمدی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

چهار × پنج =