صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » باشگاه زیبایی افکار!

باشگاه زیبایی افکار!

معمولاً بیهوده گویی و زیاده گویی، سلامت و زیبایی افکار انسان را می زُداید و او را از یاد خدا غافل می کند. امام صادق(ع) به نقل از رسول خدا(ص) برای درمان بیهوده گویی می­فرماید: «هر کس جایگاه سخنش را در میان رفتارش بشناسد، گفتارش جز در امور مفید کم می شود.»

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۷ - دوشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۱۰

صاحب نیوز– رمضانعلی کاوسی/گاهی پیش خودم فکر می کنم چرا اغلب ما آن قدر که برای غذای جسم خود اهتمام قائلیم، نسبت به غذای روح خود بی تفاوتیم؟ ایکاش در جامعه علاوه بر باشگاه بدن­سازی و زیبایی اندام، باشگاه های زیبایی افکار هم داشتیم.

امام علی(ع) معتقدند شخصیت هر انسانی پشت زبان او پنهان است. تفکر زیبا، سخنان سنجیده و پرهیز از بیهوده گویی، باعث می شود انسان در دنیا و آخرت سعادتمند شود. سخنان بیهوده، فقط باعث فرصت سوزی می شود.

اگر دقت کنید، متوجه می شوید برخی افراد به خاطر حقارتی که در وجود خود احساس می کنند برای جلب توجه، کسب شخصیت و پرستیژ اجتماعی اقدام به بیهوده گویی می کنند، اما بدتر حقیر می ­شوند! بدیهی است اشتهای زیاد برای حرف زدن، سبب ورود انسان به وادی گناهانی مثل غیبت، دروغ، تهمت و … می شود. پیامبر گرامی اسلام(ص) می­ فرمایند: «کسی که بسیار سخن گوید، خطایش فراوان می شود و کسی که خطایش فزونی یابد، گناهانش بسیار می گردد و کسی که گناهانش فراوان شود، دوزخ برای او بهتر است.»

معمولاً بیهوده گویی و زیاده گویی، سلامت و زیبایی افکار انسان را می زُداید و او را از یاد خدا غافل می کند. امام صادق(ع) به نقل از رسول خدا(ص) برای درمان بیهوده گویی می­فرماید: «هر کس جایگاه سخنش را در میان رفتارش بشناسد، گفتارش جز در امور مفید کم می شود.»

تجربه ثابت کرده بیهوده گویی، انسان را از کارهای سودمند باز می دارد. بهتر است خود را با کارهای مفید سرگرم کنیم. تلاش برای کسب روزی حلال، روی آوردن به علم آموزی، مطالعۀ مطالب مفید، پرداختن به امور مذهبی مثل ذکر دعا و قرآن، گوش فرا دادن به صحبت های کسانی که ما را به یاد خدا می اندازند می ­تواند راه حلی عملی برای زیبایی افکار شود.

یادمان باشد، نشست و برخاست و جدال با افراد احمق، بیهوده گو، کم ظرفیت، حسود و باری به هرجهت، روح را تباه و انسان را از زیبا فکر کردن دور می کند. اگر دقت کنید، متوجه خواهید شد چنانچه دنیا را هم در اختیار یک حسود قرار دهید باز هم از شما متنفر خواهد بود. یک آدم وقیح چیزی برای از دست دادن ندارد. بهتر است با او بحث و جدل نکنیم، چون نه تنها به نتیجه نخواهیم رسید بلکه مجبور خواهیم شد با اعصابی «درب و داغان» او را ترک کنیم. باید تنهایی را به اجتماعی که به آن تعلق نداریم ترجیح دهیم. یادمان باشد، لزومی ندارد همۀ مردم ما را دوست داشته باشند. ما نمی توانیم همه چیز را عوض کنیم. قضاوت در مورد افراد جزو وظایف ما نیست و جملات آخر اینکه: هوای همدیگر را داشته باشیم. همۀ انسان ­ها دغدغه و مشغله خودشان را دارند. برای یکدیگر بهترین ها را آرزو کنیم. همدیگر را یاری کنیم تا زندگی برایمان لذت‌بخش شود ، فراموش نکنیم که آدم را لحظه‌ها پیر نمی‌کنند، آدم را آدم‌ها پیر می‌کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه × 3 =

پیشنهاد سردبیر