صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » مراسم عزاداری سنتی «یاران عزا» در هرند+ تصاویر

همزمان با ماه محرم برپاشد؛

مراسم عزاداری سنتی «یاران عزا» در هرند+ تصاویر

مراسم عزاداری سنتی یاران عزا همزمان با ماه محرم، در شهر هرند از توابع شرق اصفهان با حضور عشاق اباعبدالله و در اندوهی وصف نشدنی برپا شد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۴۱ - سه شنبه ۱۳۹۹/۰۶/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ یاران عزا عبارت است از خواندن هم آوای اشعار سوزناک و دردناک محتشم کاشانی در شب دهم محرم به منظور همدردی با مصائب سیدالشهدا(ع) و مردم به صورت جمعی در این مراسم شرکت می کنند.

عزاداران حسینی هرند، در شب دهم محرم هر سال در حالیکه چراغ های روشن در دست دارند در دو دسته منظم (زار و عموم) سازماندهی می شوند و پس از ترک بند محتشم که توسط زار جلو خوانده می شود، دسته دوم در حالیکه در دو ردیف منظم و موازی ایستاده اند این بیت را با حالت اندوه و چشمانی پر از اشک تکرار می کنند:

یاران عزای کیست که دردشت کربلا ماتم نشین محمد و صاحب عزا خداست

هنگام خواندن مصرع دوم این بیت، عزاداران می نشینند و کمی مکث کرده و دوباره می ایستند و با عبور از کوچه پس کوچه های شهر، وارد حسینیه می شوند.

در شب عاشورا بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء و پذیرایی از عزاداران هیئت مرکزی هرند، مردم به طرف حسینیه چهارده معصوم(ع) حرکت کرده و در آن حسینیه به عزاداری می پردازند و سپس هیئت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به طرف بیت الحسین(ع) حرکت خواهد کرد.

مراسم یاران عزا از مراسمات سنتی و بسیار سوزناک شهر هرند است و از نقاط مختلف کشور برای حضور در این مراسم بسیار باشکوه و سوزناک به بیت الحسین(ع) آمده و در مصائب امام حسین(ع) به عزاداری می پردازند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99