صفحه اصلی » اقتصادی » حمایت دولت از بورس برد برد است/ آموزش و حمایت نسخه برای ادامه روند صعودی بورس

حمایت دولت از بورس برد برد است/ آموزش و حمایت نسخه برای ادامه روند صعودی بورس

بورس در حال حاضر فراتر از حمایت های کلامی نیازمند حمایت عملی است و نیاز دارد با تصمیمات اقتصادی از موقعیت حساسی که در آن گرفته است گذر کند؛ به نظر می رسد بورس حتی با ادامه روند نزولی بودن آن بالاخره بعد از یک مدت راه خود را پیدا کند؛ اما در این هنگام است که دولت برای وارد شدن نقدینگی قابل توجه به بازارهای دیگر روزهای سختی برای کنترل بازار خواهد داشت که از این رو حمایت از بورس به نظر یک تصمیم برد برد است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۵ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ دلایل متنوع و مختلفی باعث شد از حدود یک سال و نیم قبل رونق بورس بیشتر از پیش شود و و این رونق و همچنین ریسک بالاتر حرکت نقدینگی ها به سمت و سوهای دیگر باعث علاقه و رغبت حضور از سوی بخش عام تری از جامعه در این بازار شد.

کسب سود و همچنین تبلیغات کلامی این روند را تسریع و بیشتر کرد و از طرفی رویه ای که در سهام عدالت نیز در پیش گرفته شد منجر به حضور بیشتر افراد در این بازار و حرکت نقدینگی در این بازار شد.

*بورس می تواند پشتوانه محکم برای تولید باشد

علی  نجوا در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: بورس می تواند یک پشتوانه خوب برای تولید باشد و از این جهت نقش مستقیمی در پویایی تولید خواهد داشت و از طرفی حرکت نقدینگی به این بازار مانع حرکت این نقدینگی به سمت بازارهایی مانند ارز و دلار می شود.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: افزایش تقاضا در بازار ارز و طلا منجر به افزایش قیمت می شود و این افزایش قیمت خیلی زود بر دیگر اقلام هم تاثیر گذار خواهد بود که در این هنگام ما حتی گاهاً با افزایش هایی رو به رو می شویم که پایه و اساس اقتصادی ندارد.

وی افزود: پس در این رویه پویایی بورس بر تورم اقلام مصرفی در زندگی نیز تاثیر گذار است؛ البته برای استفاده از مزیت های پویایی بورس باید حمایت های درست از این بازار انجام شود که مسیر آتی آن را هموار و صعودی کند.

نجوا ادامه داد: برای اینکه تولید ما بتواند از منافع بورس بهره ببرد نیازمند یک سرمایه گذاری بلند مدت است و اینگونه است که بورس به هدف خود نزدیک می شود.

شاید کسب سود و فرار از کاهش ارزش مقدار پول نقدی که در اختیار شخص است باعث شد که ما شاهد افزایش کدهای بورسی در این یک سال و نیم باشیم؛ این افراد که بسیاری هم با آشنایی کامل به این بازار ورود نکرده بودند سرمایه قابل توجه را وارد بورس کرده و شروع به خریدن سهام کردند.

خرید سهام و سرمایه گذاری که باید کاملا هوشمندانه و بر پایه و اساس تحلیلی باشد یک امر تخصصی و فرا گرفتن آن به صورت یک شبه امکان پذیر نیست از این رو افرادی که بدون اطلاع در این بازار وارد شده بودند و با این سوال رو به رو شدند که حال چه سهامی بخرند؟

*خرید و فروش های که هیچ تحلیلی اقتصادی ندارد

جلال حسینی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: خریدن سهام و یا در واقع انتخاب سهامی که باید در سبدسهامی قرار گیرد بر اساس تحلیل های مختلف انجام می شود و حتی سوای تحلیل انطباق آن با اخبار روز اقتصادی و حرکت های اقتصادی نیز لحاظ می شود.

کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: مدتی قبل ما شاهد سهام هایی بودیم که صف خرید داشتند اما از لحاظ تحلیل و پایه این صف خرید توجیحی برای آن نداشت اما برخی که بیشتر بر اثر جوی که وجود داشت این صف را ایجاد می کردند و چون ماهیت بازار بر پایه عرضه و تقاضا است، شاهد این موضوع بودیم.

وی افزود: گاهاً شرکتی در سهام دچار افزایش قیمت می شد که آن شرکت در ان دامنه زمانی ضرر ده بود و این ها هر چند که بخشی از بازار بود اما دلیل منطقی درستس نداشت و یک رفتار پر خطر به حساب می آمد.

حسینی ادامه داد: در این هنگام بسیاری از کارشناسان آلارم های هشدار از این نوع خرید را می دادند؛ البته بسیاری از سهام هم روند طبیعی داشت و به همین دلیل بود که عمده کارشناسان بورس را به صورت کلی دچار حباب نمی دانستند بلکه برخی سهام ها را دچار حباب عنوان می کردند.

جلال حسینی گفت: طبیعتاً این نوع خرید در روزهای سبز بورس بیانگر این بود که شاید کمی بعد با فروش های اینگونه نیز رو به رو شویم که این اتفاق نیز افتاد و ما امروز در برخی سهام شاهد صف های فروشی هستیم که هیچ پایه تحلیلی ندارد.

این کارشناس اقتصادی گفت: آموزش و علم حضور در این بازار می تواند بازار را از فراز و فرود های که به سبب  کنش های ناآگانه است مصون دارد که نیاز است افراد برای فعالیت در این بازار این آموزش ها و آگاهی ها را فرا گیرند.

بعد از اینکه شاخص بورس پله ها را یکی پس از دیگری بالا می رفت خبری نبود تا اینکه بورس بعد از اینکه کمی از دو هزار هم بالاتر رفت سرخ پوش شد؛ نوسان گیری و ماهیت طبیعی بازار از طرفی و حرف های ضد و نقیض از بدنه دولت باعث شد این روزهای قرمز چند روزی تمدید شود.

*آموزش و حمایت نسخه برای ادامه روند صعودی بورس

محمد ابوالحسنی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: صعود و نزول بازار و شاخص ها در بازار یک ماهیت طبیعی است که همیشه هم فعالان این بازار آن را تجربه کردند اما اینبار به دلیل اینکه بورس کاربران بیشتر و عمومی تری داشت مورد توجه قرار گرفت.

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: به نظر می رسید دولت اگر قصد داشت حمایت بیشتری از بورس داشته باشد باید زودتر در این مدت که با افت رو به رو بود اقدام می کرد اما این روزها در کنار تبلیغات روانی که از این بازار می شد یک بی اعتمادی و ترس را در بازار ایجاد کرد.

وی افزود: این ترس و البته ناآگاهی برخی سرمایه گذاران و دنبال کردن کسب سود در روزهای ابتدایی سرمایه گذاری و به قولی یک شبه سود کردن باعث شد وقتی برخی از سهام ها در سراشیبی قرار گرفت، عرضه نیز برای فرار از ضرر بیشتر بیشتر شود.

ابوالحسنی ادامه داد: این روند ادامه پیدا کرد و افرادی که درست آگاهی از بورس نداشتند سریع اقدام به فروش حتی سهام های بنیادی در قیمت هایی که بسیار پایین بود کردند و تا روز گذشته نیز ما شاهد چنین رفتاری بودیم.

مهدی ابوالحسنی بیان کرد: بورس امروز بیش تر از هر زمانی نیازمند حمایت است اما این حمایت باید درست و منطقی و با اهداف بلند مدت و میان مدت باشد و از طرفی حمایت های 10 روزه یا این بازه های زمانی فقط مسکنی بر بازار است.

این کارشناس اقتصادی گفت: البته رفتارهای که توجیحی در این بازار ندارد هم باید از سوی کسانی که در این بازار وارد شدند  کنار گذاشته شود و دید بلند مدت و هدف بلند مدت در بازار ایجاد شود.

این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: آموزش و حمایت در کنار هم می تواند روند صعودی بورس را ترسیم کند.

دولت در سال پایانی قرار دارد و در حالی که بسیاری از طرح های اقتصادی آن با شکست رو به رو شده و از طرفی تورم هم در مدت فعالیت این دولت قابل توجه بوده است تلاش می کند بورس را در روند صعودی نگاه دارد چرا که به این شکل علاوه بر کمک به تولید می تواند از ورود نقدینگی به بازار جلو گیری کند.

بورس در حال حاضر فراتر از کلام نیازمند حمایت عملی است و نیاز دارد با تصمیمات اقتصادی از موقعیت حساسی که در آن گرفته است گذر کند؛ به نظر می رسد بورس حتی با ادامه روند نزولی بودن آن بالاخره بعد از یک مدت راه خود را پیدا کند؛ اما در این هنگام است که دولت برای وارد شدن نقدینگی قابل توجه به بازارهای دیگر روزهای سختی برای کنترل بازار خواهد داشت که از این رو حمایت از بورس به نظر یک تصمیم برد برد است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99