صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » عزاداری های محرم، تجربه ای موفق در استفاده از فضای مجازی در ترویج دین

عزاداری های محرم، تجربه ای موفق در استفاده از فضای مجازی در ترویج دین

زمانی که ماه محرم و ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان فرارسید؛ اما شرایط به گونه‌ای بود که دوستداران خاندان عصمت و طهارت به دلیل شیوع بیماری کرونا امکان برگزاری مراسم عزاداری به شیوه‌ی سال‌های قبل را نداشتند. در چنین شرایطی مومنان به‌ صورت هوشمندانه و با به خدمت گرفتن تکنولوژی، توانستند فرهنگ بدیع و جدیدی را در عزاداری ایجاد کنند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۵ - شنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۲

صاحب نیوزمریم غازی اصفهانی/ در عصر حاضر فرهنگ و تکنولوژی دو مفهوم بسیار مهم و کلیدی و درعین‌حال چالش‌برانگیز هستند. جامعه شناسان معتقدند این دو پدیده بر یکدیگر تأثیرات متقابلی دارند؛ به این صورت که فرهنگ بر تکنولوژی تأثیرگذار است و بالعکس تکنولوژی نیز فرهنگ را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

این تأثیرات متقابل از جنبه‌های گوناگونی قابل ‌بررسی است. مثالی از تأثیرات منفی تکنولوژی بر فرهنگ، تضعیف تعاملات خانوادگی در استفاده‌ بیش‌ازاندازه از موبایل‌های هوشمند و نیز اتلاف وقت جوانان و نوجوانان در فضای مجازی است. اما این تاثیرات منفی تکنولوژی بر فرهنگ، محدود به موارد یاد شده نیست. ازآنجاکه دین‌داری، جزئی از فرهنگ و اعم از آن است، این تأثیرات منفی بر دین‌داری افراد نیز مشهود است؛ مانند زمانی که استفاده از فضای مجازی موجب کم‌توجهی جوانان و نوجوانان به فرایض دینی شود.

اما در مورد تأثیرات فرهنگ بر تکنولوژی باید گفت فرهنگ، زمانی که بتواند انسان عصر حاضر را بر استفاده‌ صحیح و عاقلانه از تکنولوژی‌هایی مانند تلفن‌های هوشمند هدایت کند، تأثیر مطلوب و مثبت خود بر تکنولوژی را اعمال کرده است. نمونه‌ این تأثیرات را در همین روزهای اخیر شاهد بودیم. زمانی که ماه محرم و ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان فرارسید؛ اما شرایط به گونه‌ای بود که دوستداران خاندان عصمت و طهارت به دلیل شیوع بیماری کرونا امکان برگزاری مراسم عزاداری به شیوه‌ی سال‌های قبل را نداشتند. در چنین شرایطی مومنان به‌ صورت هوشمندانه و با به خدمت گرفتن تکنولوژی، توانستند فرهنگ بدیع و جدیدی را در عزاداری ایجاد کنند. آری، فرهنگ صحیح عاشورایی با تأثیرگذاری عمیق بر تکنولوژی توانست پدیده‌هایی همچون: هیئت‌های مجازی، منبرهای آنلاین، روضه‌های اینستاگرام و گفتگوهای دینی لایو را رقم بزند.

در سال‌های اخیر، در محافل فرهنگی هر زمان که نامی از تکنولوژی به میان می‌آید، از تأثیرات منفی و آسیب‌های آن بر فرهنگ یاد می‌شود و دغدغه‌ی کارشناسان فرهنگی،  پیشگیری و به حداقل رساندن این آسیب‌ها بود؛ اما با این ‌وجود، نمی‌توان از ظرفیت‌ها و توانایی‌های منحصربه‌فرد تکنولوژی غافل ماند. اگر تکنولوژی در خدمت فرهنگ یک جامعه قرار گیرد و فرهنگ جامعه نیز فرهنگی صحیح و مبتنی بر تعالیم الهی باشد، می‌تواند آثار مثبت و برکاتی را برای آن جامعه به همراه داشته باشد. در جامعه‌ ما که به برکت انقلاب اسلامی، امکان اجرا و پیاده‌سازی فرهنگ و تمدن اسلامی وجود دارد نیز می‌توان از تکنولوژی در جهت ارتقای این فرهنگ،  نهایت بهره‌برداری را نمود. همان‌گونه که در روزهای اخیر، در برگزاری مناسک عاشورایی و در راستای ترویج فرهنگ حسینی از آن به زیبایی و به نحو احسن بهره‌برداری کردیم.

بنابراین در عصر حاضر که آن را عصر تکنولوژی می نامند و تکنولوژی با سرعت فزاینده‌ای در حال گسترش در همه‌ی جهان و تاثیر گذاری بر همه‌ی ابعاد انسانی است، لازم است با هشیاری و برخوردهای عاقلانه همراه با تفکر و تعقل از تأثیرات منفی تکنولوژی اجتناب کرده و حتی پا را فراتر نهاده و آن را به‌عنوان ابزاری در خدمت فرهنگ و به دنبال آن دین‌داری و سبک زندگی مؤمنانه درآوریم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99