صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » ایمانِ سکّه‌ای یا حبّه قندی!

ایمانِ سکّه‌ای یا حبّه قندی!

اگر سکه ای را داخل یک استخر آب بیندازیم، هرگز حل نمی شود، اما چنانچه حبه قندی را داخل یک استکان آب بیندازیم، بلافاصله حل می شود. این روزها ایمان برخی از ما ایمان حبه قندی است.

❖ نویسنده: رمضانعلی کاوسی | تاریخ انتشار: ۰۹:۴۷ - دوشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۴

صاحب نیوز_رمضانعلی کاوسی/نقل می کنند در آخرالزمان حفظ ایمان، مثل نگاه داشتن یک تکه ذغال شعله ور کف دست است. برخی صبح که از منزل خارج می شوند، مؤمنند، شب که برمی­گردند کافر!

اگر سکه ای را داخل یک استخر آب بیندازیم، هرگز حل نمی شود، اما چنانچه حبه قندی را داخل یک استکان آب بیندازیم، بلافاصله حل می شود. این روزها ایمان برخی از ما ایمان حبه قندی است. بعضی از افراد اگر در محیطی فاسد و خراب هم وارد شوند، هشیارانه پرهیز می کنند و مانند آن جماعت آلوده نمی شوند. بعضی دیگر به محض اینکه در یک اجتماع بد قرار می گیرند، بلافاصله رنگ عوض می کنند و همرنگ جماعت می شوند.

شخص متقی بهانه نمی آورد که محیط جبرآور است و شرایط موجود او را وادار به گناه می­کند. همسر فرعون در کاخ کسی که ادعای خدایی می­کرد، ایمان خود را حفظ کرد. خداوند در قرآن از او به عنوان یک الگو یاد می کند. اگر ایمان کسی سکه ای باشد در دریای شرک و کفر فرعون هم تغییر موضع نمی دهد.

در عصر پر تلاطم کنونی، حفظ ایمان و مدیریت یک زندگی ایده آل، کاری است بس دشوار. باید حواسمان جمع باشد در این دریای پر رمز و راز زندگی امروزی غرق نشویم.

در میان موج دریا تخته بندت کرده دوست

باز می گوید که دامن تر نکن، هشیار باش

همۀ ما واقفیم امروزه زندگی کردن سخت است، اما بعضی از ما همان نیمه آرامش موجود را هم با دست خودمان خرابش می­کنیم. مثلاً وارد محفلی می شویم که اعضایش از لحاظ مادی کامل و همه چیز تمام هستند. اگر ایمان ما حبه قندی باشد، بلافاصله خودمان را با آنان مقایسه، داشته هایمان را فراموش و محو تماشای نداشته هایمان می شویم.

امروزه تماشای برنامه های تلویزیون نیز به مثابه ورود در یک اجتماع است. گاهی تلویزیون را روشن می کنیم، می بینیم یک عالِم، یک جامعه شناس، یک روانشناس … ما را به داشتن آرامش و گذشت در زندگی دعوت می کند. ناخودآگاه تصمیم می گیریم، کینه ورزی را با فلان رفیقی که چند سال با او قطع رابطه کرده ایم، کنار بگذاریم.

ساعتی بعد کانال را عوض می کنیم و از همان جعبۀ جادویی محو تماشای یک فیلم خشن و عاری از اخلاق اسلامی می شویم. ایمان حبه قندیمان سبب می شود تحت تأثیر قرار گیریم و حال خوب خود را با نگرانی و کینه توزی عوض کنیم. در صدد برمی آییم از فلان شخصی که چند سال پیش حرفی به ما زده و تمام شده انتقام بگیریم، در صورتی که می شود به راحتی از کنار موضوع گذشت و با تغافل موضوع را به فراموشی بسپاریم.

بهتر است فکر کنیم که ما فقط یک بار به دنیا می آییم. باید بیشتر مراقب خودمان باشیم. اگر اشتباهی کردیم، کلّه شقی و لجبازی را کنار بگذاریم و در صدد جبران اشتباه خود باشیم. قدیمی ها می گفتند جلوی ضرر را هر وقت بگیریم، منفعت است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه − 1 =