صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » ضرورت توزیع ظرفیّت های جریان سازی در جامعه بین امور سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

یادداشت مهمان؛

ضرورت توزیع ظرفیّت های جریان سازی در جامعه بین امور سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

دوام نظام و انقلاب اسلامی در گرو تقویت ایمان و باورهای دینی و رونق مساجد و محافل مذهبی است همراه با اکوسیستم روان و سالم اقتصادی و اقتدار سیاسی و امنیتی است. براین اساس باید در هر سه زاویه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی فعال بود و از هیچ کدام غفلت نکنیم.

تاریخ انتشار: ۱۲:۱۷ - دوشنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۴

صاحب نیوز_محمد قطبی/ وقتی در جامعه ای تمام ظرفیّت نفوذ و حاکمیّت را در سبد سیاسی قرار دهیم حاصلش همین خواهد شد که آمدن یا نیامدن یک نفر میتواند کل معادلات را برهم بزند. این وضعیّت برای کشور شکننده است. باید ظرفیّت های جریان سازی در جامعه بین امور سیاسی، اجتماعی و فرهنگی توزیع شود. آنچه امروزه مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند یعنی اقتصاد مقاومتی در ضلع اجتماعی قرار میگیرد و آنچه موجب رشد و تعالی جامعه و حرکت به سمت تمدنسازی می شود فرهنگ است ولی متاسفانه ظرف امور اجتماعی و فرهنگی از قدرت نفوذ و جریانسازی در جامعه تهی شده و به آن توجّه نمی شود.
اکنون دغدغه امور سیاسی در ذهن و ضمیر جوانان انقلابی از دغدغه های فرهنگی و اجتماعی بیشتر است و همه وقت، فکر و انرژی آنها را مشغول ساخته است. در حالی که اگر وضعیّت فرهنگی و اجتماعی سامان یابد و مردم به شرایط متعادل فرهنگی و اجتماعی برسند، چند وعده عوام پسند و ساده و چند شعار ظاهرپسند در جامعه موج نا متعادل به وجود نمی آورد. تا زمانی که سطح فرهنگ و اندیشه جامعه متعالی نشود قدرت وعده و وعید در جذب رأی، از منطق و استدلال بیشتر خواهد بود.
باید جوانان انقلابی با حرکت های خود جوش و درونزا همّت خود را صرف رونق بخشی به کارآفرینی، فنّاوری و رشد اقتصادی همراه با توسعه و تقویت فعالیت های فرهنگی و رشد اندیشه و قدرت تفکّر جامعه کنند.
درگیر شدن تنها در امور سیاسی، به مرور شاکله فکری انسان را تَک ساحَتی کرده و قدرت تصمیم گیری های چند وجهی و چند بُعدی را از انسان سلب می کند.
دوام نظام و انقلاب اسلامی در گرو تقویت ایمان و باورهای دینی و رونق مساجد و محافل مذهبی است همراه با اکوسیستم روان و سالم اقتصادی و اقتدار سیاسی و امنیتی است. براین اساس باید در هر سه زاویه سیاسی، فرهنگی و اجتماعی فعال بود و از هیچ کدام غفلت نکنیم.
هرچه انتخاب رييس جمهور مهم است، تعقّل و دورانديشي مردم نيز اهميّت مي‌يابد؛ چرا كه اين تعقّل است كه آن رييس را، حكيمانه بر مي‌گزيند. به جاي تلاش براي نام‌وَر ساختن يك گزينه، بكوشيم معيارمندي و گزينش‌گريِ حكيمانه را در جامعه توسعه دهيم و قدرت تشخيص را در انسان‌ها افزايش بدهيم. انتخاب منطقي و دورانديشانه، تضمين‌گر جمهوريّت برخاسته از فقه ولايي است و جامعه‌ي آگاه و بينش‌مند مقاوم و عزّت‌مند است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99