صفحه اصلی » اقتصادی » حکایت تورم و ارزش پول نقدی که ذره ذره آب می شود/ چگونه بدون ایجاد تورم سرمایه خود را حفظ کنیم؟

حکایت تورم و ارزش پول نقدی که ذره ذره آب می شود/ چگونه بدون ایجاد تورم سرمایه خود را حفظ کنیم؟

کارشناس اقتصادی در مورد کم شدن ارزش پول نقد و راهکار آن توضیحاتی داد

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۴ - سه شنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۵

به گزارش صاحب نیوز؛ یکی از دغدغه های این روزهای برخی از مردم که البته تعداد آن ها هم کم نبوده، این است که چگونه ارزش پول و سرمایه نقد خود را که با پس انداز به دست آوردند حفظ کنند، تلاشی که در بازار هم گاهی به وضوح دیده می شود که برخی عجولانه آن را به ارز یا طلا تبدیل می کنند و همیشه این دغدغه را دارند و امروز به یک چالش برای بسیاری تبدیل شده است.

اما به راستی باید چطور در مقابل تورم ارزش پول خود را حفظ کنیم و وارد جوهای روانی بازار هم نشویم که عموماً هم راهی که انتخاب می کنیم موفقیت آمیز نیست و منجر به از بین رفتن بخشی از سرمایه ما می شود؛ از این رو با مهدی ابوالحسنی کارشناس اقتصادی گفت و گو کردیم.

*چرا ارزش پول نقد ما کاهش می یابد؟

کاهش ارزش پول نقد شاید در بسیاری از کشورها اتفاق بیفتد و بسیاری از مردم با آن درگیر باشند اما آنچه در این میان حائز اهمیت است، مقدار این کاهش است که شاید اگر از چند درصدی افزایش پیدا کند، مردم را برای حفظ آن به تکاپو خواهد انداخت.

کاهش قیمت پول با نرخ تورم در ارتباط است و هر چه تورم در یک کشور بیشتر باشد، ارزش پول نقد کمتر خواهد شد؛ ارزش پول در مقیاس های بزرگتر در قیاس با دیگر واحدهای پول رایج دنیا هم سنجیده می شود.

*این موضوع یک روند طبیعی در اقتصاد است؟

اگر بخواهیم برای این سوال مقایسه ای انجام دهیم تورم در کشورهای حتی توسعه یافته نیز وجود دارد، البته چند کشور هم در دنیا وجود دارند که تورم نزدیک به صفر و یا منفی را تجربه می کنند؛ اما وقتی تورم برای حداقل یک سال عدد کوچکی باشد به نظر یک روند طبیعی است.

*چرا در کشورهای دیگر مردم مجبور نیستند برای حفظ ارزش پول خود تلاش کنند؟

البته این موضوع فقط به کشور ما محدود نمی شود و تورم وقتی از 10 درصد در مدت حداقل یک ساله فراتر رود آلارم این تلاش به گوش می رسد اما تبدیل پول نقد در بسیاری از کشورها به کالا و یا چیز دیگر علاوه بر ریسک معامله و سرمایه گذاری مستلزم هزینه است که با توجه به توجیه ناپذیری اقتصادی فرد به این کار ترغیب نمی شود.

از طرفی ثبات اقتصادی و چشم انداز روشن اقتصادی در چند نیاز فرد در جامعه مانند مسکن کمک می کند که فرد رفتار پر خطر اقتصادی انجام ندهد و با برنامه که ریخته به هدف خود دست پیدا کند.

*راهکار این موضوع چیست؟

باید در قدم اول چشم انداز بلند مدتی از وضعیت اقتصادی ایجاد کنیم و همچنین باید تورم سوای از اختلافات آمارها به معنای واقعی کنترل شود؛ کنترل تورم برای فرد جامعه به این منظور است که اگر اکنون قصد خریدی را کرد و نتوانست بخرد شش ماه دیگر با همین قیمت بتواند خرید کند و یا اگر با افزایش قیمت رو به رو شده به همین میزان قدرت خرید فرد افزایش پیدا کرده باشد، در این هنگام است که فرد به بازاری که هیچ سررشته و علمی از آن ندارد ورود نمی کند.

*آیا با افزایش قدرت خرید، ارزش پول حفظ می شود؟ 

البته در بحث اقتصادی برخی از مسائل زنجیر وار به هم متصل است اما این دو را نمی توان لزوما در راستای هم تصور کرد و می تواند در تضاد باشد و اصلا دو مقوله متفاوتی است هر چند که باهم در ارتباط تنگاتنگ است؛ قدرت خرید گاه در یک مسیر و کالا سنجیده می شود.

*بااینکه پولمان را به طلا و دلار تبدیل کنیم تا ارزشش از دست نرود، موافقید؟

شاید مدتی است برخی اینکار را انجام می دهند اما اگر با دید کلی تری به آن نگاه کنیم اگر شما 100 تومان پول داشته باشید و برای حفظ آن 10 دلار بخرید و بقیه هم اینگونه عمل کنند بازار دچار افزایش تقاضا می شود و دلار به طور طبیعی افزایش قیمت پیدا می کند و هر چه این مسیر اتفاق بیفتد این افزایش قیمت بیشتر می شود.

بعد از این افزایش ها ممکن است 10 دلار شما حال 150 تومان بیارزد و شما 50 تومان سود کرده باشید اما در ماهیت بازار چه اتفاقی افتاده است؟ رفتار من و شما و افرادی دیگر باعث شده دلار 10 تومانی به 15 تومان برسد به بیان دیگر بسیاری از فاکتورهایی که در زندگی با آن رو به رو هستید با افزایش قیمت نشات گرفته از افزایش که شما هم سهم کوچکی در آن داشته اید، افزایش پیدا کرده است و این یعنی اینکه شما در مجموع حتی مجبورید از پس انداز خود برای هزینه های جاری استفاده کنید.

البته ممکن است شما با توجه به نقطه ای که خرید می کنید تحت شرایط اقتصادی و یا روانی با ضرر هم رو به رو شوید که کمتر آن را در نظر می گیریم اما بسیار کسانی هستند که ضررهای زیادی را اینگونه متحممل شده اند.

*حال که تورم وجود دارد برای فرار از کاهش ارزش پول نقدمان چه کنیم؟

پیشنهاد می کنیم وجه نقد مازاد بر مخارج زندگی خود را در تولید سرمایه گذاری کنید؛ تولید می تواند یک تولیدی کوچک توسط خود فرد و یا سهیم شدن در تولیدی بزرگتر باشد که یکی از راه های آن حضور در بازار سرمایه البته با کسب علم و آگاهی است.

البته دولت باید با کنترل تورم و همچنین با امکان ایجاد خریدهای که در بازار به عنوان قسطی شناخته می شود، تا فرد بتواند کالا یا خدمات خود را با درصدی از مبلغ خریداری کند و بقیه را در اقساط بپردازد، البته این طرح برای عملی شدن نیاز دارد قیمت تمام شده در آن مشخص باشد تا استقبال از ان صورت گیرد.

این نسخه می تواند در مسکن، خودرو انجام شود تا هم نقدینگی بازار کنترل شود و هم فرد بتواند نیازهای خود را تامین کند و نیازی هم نباشد برای دستیابی به هدف خود رفتارهای پر خطر اقتصادی انجام دهد.

یکی دیگر از راه هایی که مردم می توانند مطمین تر ارزش پول خود را حفظ کنند استفاده از برخی از طرح های صندوق های بیمه است که در قبال گرفتن پول از شما در امروز امتیازاتی در آینده به شما خواهند داد که می تواند شما را به هدف برساند

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

18 − ده =