صفحه اصلی » اقتصادی » انتقاد اتاق بازرگانی اصفهان به سند آمایش سرزمینی اصفهان/ مصالح بخش خصوصی در این سند لحاظ نشده است

انتقاد اتاق بازرگانی اصفهان به سند آمایش سرزمینی اصفهان/ مصالح بخش خصوصی در این سند لحاظ نشده است

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در انتقاد به سند آمایش سرزمینی اصفهان گفت: در این سند زمینه های رشد و توسعه استان ها عمدتا از منظر دستگاه های اجرایی ذیربط مشخص شده و لازم است نظرات بخش خصوصی نیز لحاظ شود.

تاریخ انتشار: ۱۳:۲۴ - سه شنبه ۱۳۹۹/۰۶/۲۵

به گزارش صاحب نیوز؛ مسعود گلشیرازی در شانزدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اصفهان خواستار اجرای آزمایشی رویه جدید صدور کارت بازرگانی در چند استان و رفع مشکلات و نواقص موجود در سامانه و سپس گسترش آن در سطح ملی شد و گفت: در رویه جدید مشکلات زیادی برای فعالان اقتصادی ایجاد شده و لازم است این مهم از طریق مجلس پیگیری شود.

رئیس اتاق بازرگانی اصفهان در ادامه از ارائه پیش نویس سند آمایش سرزمین توسط سازمان برنامه و بودجه خبر داد و افزود: سرمایه گذاری های استان تاکنون عمدتا تکمیلی بوده و این خبر خوبی نیست.

وی تصریح کرد: در این سند زمینه های رشد و توسعه استان ها عمدتا از منظر دستگاه های اجرایی ذیربط مشخص شده و لازم است نظرات بخش خصوصی نیز لحاظ شود.

گلشیرازی سند آمایش سرزمین را مبنای توسعه استان و تعیین کننده جهت حرکت کشور دانست و بر حضور موثر و مبتکر اتاق در این زمینه تاکید کرد.

ضرورت در نظر گرفتن محدودیت ها،مشکلات و مزیت های نسبی در سند آمایش سرزمین

بهرام سبحانی نیز با بیان اینکه سند آمایش سرزمین باید در هر استان با توجه به وضعیت اقلیمی و جغرافیایی، محدودیت ها، مشکلات و مزیت های نسبی تصویب شود، پیشنهاد نظرخواهی اتاق ایران از اتاق های بازرگانی استان ها در خصوص سند آمایش سرزمینی هر یک از آن ها را، به منظور آگاهی از محدودیت ها و مزیت های هر استان برای تصویب سندی جامع و راهگشا ارائه کرد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی اصفهان تایید این سند توسط مقامات دولتی و بخش خصوصی و لحاظ مصالح هر یک از آن ها را در حمایت از سند آمایش سرزمین مهم ارزیابی کرد.

ضرورت در نظر گرفتن منافع بخش خصوصی در سند آمایش سرزمینی

بهنام ابراهیمی، مدیر واحد پژوهش و بررسی های اقتصادی اتاق اصفهان در تبیین و نقد گزارش سند آمایش سرزمین اصفهان گفت: در این سند شاخص هایی چون ارزش افزوده، قابلیت صادرات، سبز و پایدار بودن و اشتغالزایی در رتبه بندی فعالیت های استان مورد توجه قرار نگرفته است.

وی با بیان اینکه موارد مطرح شده در این سند به نتایج عملیاتی لازم منجر نخواهد شد، افزود: پروژه های تعریف شده در این سند بسیار کلی بوده و با در نظر گرفتن محدودیت منابع برای این پروژه ها، اولویت بندی نیز در نظر گرفته نشده است.

وی در ادامه از بررسی راهبرد توسعه صنعتی استان توسط واحد بررسی های اقتصادی اتاق اصفهان خبر داد و تصریح کرد: عدم به روز رسانی این سند، مشخص نبودن معیارها و اقتباس از راهبرد کلی وزارت صمت بدون توجه به سند آمایش سرزمینی از جمله ایرادات این استراتژی است.

ابراهیمی همچنین تصریح کرد: لازم است در سند آمایش سرزمین، منافع و مصالح بخش خصوصی لحاظ شود و بر همین اساس، اتاق اصفهان تاکنون اقداماتی برای کمک به اصلاح سند کنونی و لحاظ منافع بخش خصوصی انجام داده؛ ولی این امر نیازمند همت جمعی و همکاری دستگاه های اجرایی استان است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

هجده + 7 =