صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » نوجوان رزمنده ای که دو برابر سن خود نیروی تحت امر در جبهه ها داشت/ جبهه هایی که نوجوانان کشور را مرد روزهای سخت کرد

روایت روزهای انسان ساز؛

نوجوان رزمنده ای که دو برابر سن خود نیروی تحت امر در جبهه ها داشت/ جبهه هایی که نوجوانان کشور را مرد روزهای سخت کرد

برخی از رجال کشور بحث اعتماد به جوانان را مسکوت گذاشتند و توجیهشان هم در برخی از جاها این است که تجربه ندارند؛ تجربه به دست می آورند، ما در هشت سال مقدس تجربه ای نداشتیم و فرماندهان از گورهان ها تا تیپ ها و لشکرها بین  20 تا 30 سال سن داشتند؛ این فرماندهان جوان، بدون تجربه اما نخبه و انقلابی بودند و اسلام مد نظرشان بود.

تاریخ انتشار: ۱۷:۲۵ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۲

به گزارش صاحب نیوز؛ دوران طلایی هشت سال دفاع مقدس ملت رشید و رزمندگان جان‌ برکف در برابر دشمنان میهن اسلامی گنجی پایان ‌ناپذیر و سرمایه‌ای همیشه ماندگار است که نقشی تاریخ ساز در ایران اسلامی دارد.

رزمندگان جان‌ برکف اصفهانی در کنار دیگر رزمندگان کشور بعد از تجاوز رژیم بعث به خرمشهر، با حضور در جبهه‌ های غرب و جنوب کشور با تکیه بر قدرت ایمان در مقابل این نبرد نابرابر تا پای جان ایستادگی کردند و شکست دشمن و هم‌پیمانان تا دندان مسلح او را رقم زدند.

رزمندگان رشید و لشکریان مخلص اصفهان اعم از ارتشی، سپاهی و بسیجی و سایر نیروهای مردمی همه در صفی متحد و منسجم برای دفاع از مرز و میهن اسلامی و ناموس و شرف این آب و خاک از هیچ تلاش و ایثاری در جبهه و پشت جبهه دریغ نکردند و عاقبت شهد شیرین پیروزی را چشیدند.

دوران دفاع مقدس ملت با بصیرت و فهیم ایران اسلامی را باید مقطعی حساس و تاریخ ‌ساز در تحولات کشور دانست که پرداختن به آن نقش الگویی برای تمامی نسل‌ ها در همه عصرها دارد و تبیین این حرکت عظیم ترویج فرهنگ ایثار و ایستادگی در مقابل دشمنان را به دنبال دارد.

در همه رابطه با حسن قطبی، جانباز، رزمنده و فرمانده دفاع مقدس اصفهانی به گفت و گو پرداختیم.

صاحب نیوز: شما از چه سنی وارد جبهه های جنگ تحمیلی و در چه علمیاتی مجروح شدید؟

قطبی: 16 سال داشتم و سال 65 در جنگ حضور پیدا کردم و عضو لشکر های 14 امام حسین (ع) و 8 نجف اشرف بودم؛ در عملیات های کربلای سه، چهار و پنج حضور داشتم.

علمیات کربلای پنج از دی ماه شروع و تا اسفند ادامه داشت؛ بنده هم در اوایل بهمن ماه در این عملیات مجروح شدم.

ممکن است خاطره ای از زمان دفاع مقدس بگویید.

اگر همه رزمندگانی که در جبهه های جنگ حضور داشتند، جمع شوند و بخواهند خاطرات خود را بگویند و این خاطرات نوشته شود، بخشی از آن ناگفته خواهند ماند و حق مطلب اعاده نخواهد شد.

رژیم بعثی عراق سکوی نفتی الامیه را به یک منطقه نظامی تبدیل کرده بود تا کشتی های باری ارزاق و معیشت مردم ایران را تحت فشار مضاعفی بگذارد؛ عملیات کربلای سه قرار بود در شمالی ترین منطقه خلیج فارس در این سکو توسط گردان یونس(ع) لشکر 14 امام حسین (ع) انجام شود.

در 10 شهریور 65 این عملیات قرار بود بود انجام شود که در شب اول رزمندگان غواص نتوانستند حضور پیدا کنند و در همان شب در غرب کشور عملیات کربلا دو انجام شد؛ رزمندگان گردان حضرت یونس (ع) در شب بعد در خلیج فارس علمیات را انجام دادند.

زمانی که رزمندگان تا اسکله رفتند جزر و مد پیش آمد و برخی از رزمندگان را از اسکله دور کرد اما حدود 20 نفر از غواصان توانستند از اسکله الامیه بالا بروند و ما در گردان حضرت امام رضا (ع) در اروند منتظر بودیم که به عنوان پشتیبان وارد علمیات شویم و تا نیمه های شب آماده باش بودیم اما آرام آرام در کنار اروند رزمندگان خوابشان برد و دقایقی پس از اذان صبح بیدار شدیم و در بین بچه ها ناامیدی رخ داده بود که عملیات انجام نشده است.

دو سه شعله ای در همین لحظات روشن شد، این بحث در حالی رخ داد که بیسیم ها از کار افتاده بود و ما هیچ وسیله ارتباطی نداشتیم؛ با تجربه ای که فرماندهان ما داشتند بچه ها سوار قایق شدند که تقریبا با سکوی الامیه 35 کیلومتر فاصله داشتیم که با قایق رفتیم.

از طلوع تا غروب خورشید که رزمندگان درگیر جنگ بودند، هواپیماهای بعثی 220 بار این منطقه را بمباران کردند؛ این عملیات یکی از علمیات هایی بود که بسیار موفق و با روحیه خوب انجام شد.

جمهوری اسلامی ایران در دوران دفاع مقدس هم تحریم های متعددی داشت اما چگونه آن زمان در علمیات های مختلف پیروز می شدیم؟

تمام مردم ایران همه ید و دست واحد بودند؛ انقلاب اسلامی که پیروز شد دفاع مقدس شروع شد مردم همپای رزمندگان این مسیر را با دست خالی گذراندند؛ رزمندگان برای تأمین سلاح و مردم هم برای تأمین مایحتاج خود مشکل داشتند علاوه بر این بار جنگ هم بر دوش مردم بود؛ در برخی از کتاب هایی که ورق می زنیم می بینیم که حدود 10 تا 12 درصد حمایت های مالی جنگ از دولت بوده و مابقی از طرف مردم روانه جبهه های جنگ می شد.

بخشی از مشکلات امروز کشور از آن طرف آب بر ما تحمیل می شود؛ شبهه ها و مسائلی را ایجاد می کنند که برخی ها هم خواسته و یا ناخواسته آب بر آسیب دشمن می ریزند و باعث ایجاد مشکلات کنونی معیشتی در سطح کشور شده است.

مشکل از آنجایی شروع می شود که در برخی از مجموعه ها و افراد بحث ثروت اندوزی مطرح شد؛ اگر مشکل بحث ثروت اندوزی و دشمن خارجی را در این قضیه در کنار قرار دهیم و آن را رفع کنیم؛ تعداد زیادی از مشکلات اصلی کشور حل می شود.

همین مشکلات اقتصادی هم در دهه شصت در بین مردم وجود داشت اما مردم به دلیل یک دستی که بین خود و مسئولان می دیدند از سخت ترین بحران ها کشور را عبور دادند؛ نمونه بارز این مسئله تشییع پیکر حاج قاسم بود که همه مردم علی رغم مشکلات در کنار هم یک دست شدند و این کار امریکا را محکوم کردند.

ما نتیجه اعتماد به جوانان را در پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس دیدیم که تجربه بسیار شیرینی بود، اما امروز اعتماد به جوانان از بین رفته و می تواند گفت که منشأ مشکلات کنونی کشور به دلیل این عدم اعتماد است، نظر شما در این زمینه چیست؟

این مسئله یکی از ضعف های اصلی زمان حاضر کشور است؛ اگر میدان برای جوانان باز شود و نخبگان و جوانان به میدان بیایند بسیاری از مشکلات را حل می کنند؛ گاهی ما از یک مشکلی عبور می کنیم و از کنار قضیه می گذریم اما جوانان ایرانی مشکلات را حل می کنند.

متأسفانه برخی از رجال کشور بحث اعتماد به جوان را بستند و توجیهشان هم در برخی از جاها این است که تجربه ندارند؛ تجربه به دست می آورند، ما در هشت سال مقدس تجربه ای نداشتیم و فرماندهان از گروهان ها تا تیپ ها و لشکرها بین  20 تا 30 سال سن داشتند.

این فرماندهان جوان، بدون تجربه اما نخبه و انقلابی بودند و اسلام مد نظرشان بود؛ امروز اسلام مد نظر مسئولان ما است اما اعتماد به جوانان و میدان دادن به آن ها عملیاتی نشده است.

بنده در زمان جنگ 16 سال سن داشتم و دو برابر سن خود، نیروی عملیاتی داشتم؛ تا زمانی که به جوانان اعتماد نکنیم و به آن ها میدان ندهیم، نمی توانیم از گردنه ها و موانع سخت دشمن پیروز بیرون بیاییم و کشور ما نیازمندان حضور جوانان نخبه و انقلابی در زمینه مدیریت است.

پیروزی ها در حوزه دفاعی و نظامی به دلیل اعتماد به جوانان بود، تجربه ها از پیشکسوتان به آن ها کمک کردند تا امروز جمهوری اسلامی ایران در این زمینه حرفی برای گفتن داشته باشد.

نکته آخر …

دفاع مقدس برای کشور ما یک نمونه ایثار شجاعت، اقتدا و پیروی از ولی فقیه بود؛ ما آثار گوش به فرمان بودن ولی فقیه در زمان دفاع مقدس را امروز می بینیم؛ امروز بیان نقش دفاع مقدس توسط سازمان های مختلف در جامعه کمرنگ شده است و بخش از این کمرنگ شدن ها به فعالیت های دشمنان بر می گردد.

هشت سال دفاع مقدس به عنوان یک الگو و یک برگ برنده باید سرلوحه کار قرار بگیرد و به آن عمل شود؛ اگر روحیه انقلابی و اسلامی به میدان بیاید پیروزی ما علی رغم تحریم ها و فشارهای خارجی داخلی مانند دفاع مقدس حتمی است.

گفت و گو از محمدرضا باقری

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد