صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » شهري که باید در پسا کرونا ساخته شود چه شهری است؟

شهري که باید در پسا کرونا ساخته شود چه شهری است؟

اگر قرار است زندگی به حالت سابق خود باز نگردد باید به پيشرفت در جهان پساکرونا فکر کرد. شهری که از انواع مختلف سنسورهای الکترونيکی و اينترنت اشياء برخوردار است و از این ابزار برای جمع آوری اطلاعات و همچنین مديريت منابع و خدمات شهری استفاده می کند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۶ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۶

صاحب نیوز-منيره قاسمپور/ در بدو ورود ويروس کرونا به کشور شايد هيچ کسي به روزهاي قرنطينه و خانه‌نشيني فکر نمي‌کرد. ويروسي که توانست در زمانی کوتاه تحول بزرگي در سبک زندگي و ارتباطات مردم دنيا به وجود آورد. کرونا فصل جديدي در زندگي ما ایجاد کرده که هنوز تعداد ماه‌ها و روزهايش مشخص نیست.
اگرچه در نگاه اول کرونا نظم زندگي ما را بهم زده است، ولی اگر موضوع را بهتر رصد کنیم، به نظر می‌رسد علیرغم بی‌نظمی قبلی، نظم جدیدی ایجاد شده که با رفع نواقص کوچک آن مي‌تواند زندگي به شيوه‌ای جديد را براي ما رقم زند.

اما شهري که باید در پسا کرونا ساخته شود چه شهری است؟

شهری که مردم بتوانند با سبک جديدي که کرونا به آنها آموخته است زندگي کنند، شهري هوشمند و پيشرفته است. اگر قرار است زندگي به حالت سابق خود باز نگردد باید به پيشرفت در جهان پساکرونا فکر کرد.

شهری که از انواع مختلف سنسورهاي الکترونيکي و اينترنت اشياء برخوردار است و از این ابزار براي جمع آوري اطلاعات و همچنین مديريت منابع و خدمات شهري استفاده مي‌کند. از مديريت ترافيک تا سيستم حمل و نقل، از کتابخانه‌ها تا مراکز آموزشي و بيمارستان‌ها همه و همه تحت کنترل یک سیستم، آناليز و پردازش مي‌شوند.

يک شهر هوشمند به مسئولان شهري اين اجازه را مي‌دهد به شکل مستقيم با جامعه و زيرساخت‌هاي شهري تعامل برقرار کنند و بتوانند به راحتي آنچه اتفاق مي‌افتد و در حال تحول است، را پايش کنند.
اين شهر هوشمند، با آمدن يک ويروس به تلاطم نمي‌افتد چون زير ساخت‌هاي لازم براي کنترل بحران را از قبل فراهم کرده است.  راندمان کار در شهر هوشمند به مراتب بالاتر و بيشتر از يک شهر معمولي است، در شهر پيشرفته‌ای که يک سيستم، مسئول محاسبه‌ی ميزان عملکرد کارمندان باشد، سهل انگاري و کوتاهي در کار به راحتي ميسر نيست.

در برنامه‌ريزي يک شهر هوشمند، شناخت وضعيت موجود، ترسيم وضعيت مطلوب و ارائه‌ی طرح در کمتر از يک روز مي‌تواند انجام گیرد. چون همه‌ی اطلاعات مهم و حياتي شهر در سامانه‌ی کنترل و مديريت، ثبت و ضبط شده است. شکل حکمراني و اداره‌ی شهر، هوشمند است که جزء موارد اصلي در يک شهر الکترونيکي است. به نظر مي‌رسد اين ساختار علاوه بر پيچيدگي باطني که دارد، شرایط ساده و راحت براي شهروندان نیز فراهم کرده است. اگر صحبت از ساختار اعمال کننده قدرت به ميان مي‌آيد منظور اين است که شهروند هوشمند که رکن مهمی در اين جامعه است دائما خود را در مقابل قانون مي‌بيند و تخطي از آن را براي خود امري محال مي‌داند.

يک دولت الکترونيک مي‌تواند شهروند هوشمند را پرورش و تربيت کند. به نظر مي‌رسد ميزان جرم و جنايت در اين شهر با توجه به شرايط آن تا حد زيادي کاهش داشته باشد.

در شهر هوشمند مي‌توان از نظرات، انتقادات و پيشنهادات مردم يک منطقه به سرعت مطلع شد، سرعت انتشار افکار و عقاید در حد اعلی قرار دارد به گونه‌ای که در کسری از ثانیه یک پیام به دست میلیون‌ها کاربر می‌رسد. چیزی که نیاز به تامل و تحقیق دارد این است که با توجه به مطالب بیان شده آیا انسان‌ها باید تسلیم این شهر شوند؟ آیا ویژگی‌های شهر هوشمند می‌تواند به نفع بشریت تمام شود و یک انسان کامل بسازد؟ یا انسان در بند این شهر گرفتار خواهد شد؟ و یا این شهر علاوه بر فوایدی که دارد مشکلات جدیدی برای انسان‌ها ایجاد می‌کند؟

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد