صفحه اصلی » سیاسی » درخت مذاکره از نوع بده و نستان

درخت مذاکره از نوع بده و نستان

تعامل و مذاکره با سایر کشورها درصورتی که قصد دشمنی و توطئه نداشته باشند هیچ ایرادی ندارد. اما در اسلام برای ارتباط، مذاکره و قرارداد با غیرمسلمان، شرایطی تعیین شده تا نتیجه­ مذاکرات چیزی شبیه عهدنامه­ ترکمانچای نباشد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۱۴ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۱۰

صاحب نیوز– زهرا باغبانان/ کشاورز درخت میوه  را می کارد و به خوبی از آن مراقبت می کند تا از میوه ­های شیرین و آبدارش بهره­ مند گردد. درخت برجام هم کاشته شد، مراقبت­های ویژه‌ای از سوی ایران برای رشد و ثمر بخشی ­اش انجام گرفت؛ ولی از میوه و ثمره‌اش خبری نشد؛ گویا برجام از ابتدا درخت بی باری بوده که به عنوان درخت میوه جلوه‌اش دادند و نهالش را کاشتند تا ریشه کند و عمق یابد. ریشه‌هایش در ذهن بعضی­ها چنان ریشه دوانده و عمق یافته که خواهان بزرگ­تر کردن این درخت بی ­ثمر با امضاء برجام‌های دیگر هستند. به واقع طرح مذاکره آن هم از نوع بده و نستان با برجام ریخته شد و حالا برخی می ­خواهند ادامه ­اش بدهند افرادی که فقط از مذاکره میزش را می­ شناسند و لاغیر.

در دورانی زندگی می­کنیم که ارتباط با دورترین کشورهای دنیا هم به آسانی میسر است. در عصری چنین پیشرفته مسلما نمی ­توان دم از عزلت­ نشینی و بی ­نیازی کامل از سایر کشورها زد؛ در اسلام نیز چنین روشی مطرح نشده است. دین مبین اسلام دینی است که مسلمانان را به صلح و زندگی مسالمت‌آمیز در کنار یکدیگر و غیر مسلمانان دعوت کرده است. خداوند در قرآن در این باره می­فرماید:

«لَا يَنْهَاكُمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِينَ لَمْ يُقَاتِلُوكُمْ فِي الدِّينِ وَلَمْ يُخْرِجُوكُمْ مِنْ دِيَارِكُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَيْهِمْ  إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ؛

خدا شما را از آنان که با شما در دین قتال و دشمنی نکرده و شما را از دیارتان بیرون ننمودند نهی نمی‌کند که با آنان نیکی کنید و به عدالت و انصاف رفتار نمایید، که خدا مردم با عدل و داد را بسیار دوست می‌دارد.»(ممتحنه/8)

البته این دیدگاه تا زمانی پابرجاست که طرف مقابل قصد دشمنى و توطئه نداشته باشد. زیرا صراحتا در قرآن بیان شده است که اگر گروهی یا کشوری بر علیه مسلمانان توطئه و دشمنی کند، مسلمانان موظفند از آنها بیزاری جویند و اعلام برائت کنند همان کاری که ملت مسلمان ایران با پیروزی انقلاب در قبال اسرائیل در پیش گرفت. با این اوصاف تعامل و مذاکره با سایر کشورها درصورتی که قصد دشمنی و توطئه نداشته باشند هیچ ایرادی ندارد. اما در اسلام برای ارتباط، مذاکره و قرارداد با غیرمسلمان، شرایطی تعیین شده تا نتیجه­ ی مذاکرات چیزی شبیه عهدنامه­ ترکمانچای، گلستان و سعدآباد نگردد و بخشی از این سرزمین یا دست ­آوردهای علمی و صنعتی ­اش از دست نرود.

ازجمله‌ی این شرایط، حفظ عزت و استقلال کشور و عدم تسلّط كفّار بر مؤمنان است، همانطور که خداوند در قرآن می­فرماید:

« …وَلَنْ يَجْعَلَ اللَّهُ لِلْكَافِرِينَ عَلَى الْمُؤْمِنِينَ سَبِيلًا؛ …و خداوند هیچ گاه برای کافران نسبت به اهل ایمان راه تسلّط باز نخواهد نمود.»(نساء/141)

تمام شرایطی که اسلام در این زمینه مطرح کرده است، زمانی معنا می ­یابد که دشمنی و توطئه­ ی دشمن برای شما محرز نباشد ولی وقتی به صورت علنی دشمنی و توطئه­ آنها همچو آمریکا مشخص باشد؛ تعامل و مذاکره از نظر هیچ کس عاقلانه نیست. کسانی که بر طبل چنین مذاکره ­ای می­کوبند، چیزی از اصول مذاکره چه در اسلام چه در جامعه‌ی بین الملل نمی دانند. در حقیقت پیش کشیدن بحث مذاکره با کشوری که هدفش تسلط است نه مذاکره ­ی عادلانه، کاری صرفا تبلیغاتی است و هدف از طرح آن سرگرم کردن مردم و پنهان کردن کم­ کاری­ها و ناتوانی در اداره امور جامعه است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد