صفحه اصلی » استان اصفهان » دهاقان » تشکیل کمیته‌های سه گانه ویژه بررسی جاماندگان از تحصیل در دهاقان

سرپرست فرمانداري دهاقان خبرداد؛

تشکیل کمیته‌های سه گانه ویژه بررسی جاماندگان از تحصیل در دهاقان

سرپرست فرمانداری دهاقان با اشاره به جاماندن تعدادی از دانش‌آموزان دهاقانی از تحصیل، از تشکیل کمیته‌های سه گانه برای حل مشکلات و جلوگیری از عقب ماندن دانش‌آموزان خبر داد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۹ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۲۰

رجب فرهمندیان صبح امروز در جلسه کارگروه انسداد مبادی بی‌سوادی دهاقان با اشاره به آمار تارکین تحصیل و دانش‌آموزانی که برای ادامه تحصیل به مدارس مراجعه نکرده یا برای پیگیری تحصیل خود به صورت الکترونیک نیز اقدام نکرده‌اند، اظهار کرد: امسال تعداد دانش آموزان تارک تحصیل یا کسانی که برای پیگیری تحصیل اقدام نکرده‌اند حدود ۷۳ نفر است.

مدیر آموزش و پرورش دهاقان با ارائه گزارشی از بررسی‌های انجام شده در ارتباط با علت‌یابی عدم مراجعه این دانش آموزان به مدارس برای ادامه تحصیل تصریح کرد: بیشترین تعداد از این دانش‌آموزان را دانش‌آموزان عشایری تشکیل می‌دهند که همراه با گروه‌های عشایری جابجا می‌شوند و دلایل دیگر شامل مشکلات جسمانی و بیماری‌های زمینه‌ای، بی سرپرستی یا بد سرپرستی و فقر است.

فرهمندیان با بیان این‌که پس از شیوع بیماری کرونا بدون درنگ آموزش از طریق پیامرسان‌ها ادامه یافت، گفت: تعدادی از دانش‌آموزان برای آموزش مجازی مشکل داشتند که با همکاری خیران برای اخذ تسیهلات معرفی شدند و همچنین بیش از ۲۰ میلیون تومان بسته اینترنتی به افراد بی‌بضاعت اهدا شد.

حیدری، کارشناس مدارس عشایری آموزش و پرورش استان اصفهان در این جلسه با بیان این‌که امسال اولویت با سلامتی دانش‌آموزان بود، بیان کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس دهاقان به خوبی انجام شد و تمامی مدارس دارای تب سنج و سایر ملزومات بهداشتی بودند.

وی انسداد مبادی بی‌سوادی را مهم‌ترین رسالت وزارت آموزش و پرورش، دانست و تصریح کرد: حق کودک و نوجوان است به خوبی آموزش ببیند و باید موانع آموزش برچیده شود.

حیدری در ادامه گفت: امسال تمامی مناطق استان با مسأله ترک تحصیلی تعدادی از دانش‌آموزان مواجه بودند که شیوع بیماری کرونا و همچنین عدم بضاعت مالی از مهم‌ترین دلایل این موضوع به شمار می‌رود.

کارشناس مدارس عشایری آموزش و پرورش استان اصفهان، بیان کرد: برای انسداد بی سوادی در شهرستان دهاقان اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته و برای کاهش آمار تارکین تحصیل در سال تحصیلی جاری باید با همیاری نهادهای مختلف مانند اداره امور عشایر و سایر دستگاه‌ها و جذب کمک‌های خیران، اقدامات لازم صورت پذیرد تا دانش آموزی از تحصیل جا نمانده و آینده بهتری داشته باشد.

مجید نادری، رئیس اداره امور عشایر شهرستان‌های شهرضا و دهاقان نیز در این جلسه بیان کرد: دانش آموزان عشایر به جهت زندگی در طبیعت از استعداد بالایی برخوردار هستند ولی هرساله آغاز سال تحصیلی با کوچ عشایر همزمان است، دانش آموزان با تأخیر امر آموزش را پیگیری می‌کنند.

وی با بیان این‌که امسال به دلیل شیوع بیماری کرونا شرایط برای آموزش سخت است، بیان کرد: دانش‌آموزان عشایر به دلیل عدم بضاعت مالی قادر به تهیه ملزومات آموزش الکتنرونیکی نیستند.

نادری با تأکید بر اهمیت استمرار آموزش دانش‌آموزان عشایر گفت: امور عشایر و شوراهای عشایر همگام با سایر ارگان‌ها برای حل مشکلات اقدام می‌کنند.

سید علی سجادی، سرپرست فرمانداری دهاقان در این جلسه با تاکید بر اهمیت دادن به اهداف متعالی نظام در جهت ریشه کن کردن بی‌سوادی در کشور تصریح کرد: همه دستگاه‌ها و نهادها و مردم باید برای این امر مهم، هماهنگ و فعال قدم بردارند.

سرپرست فرمانداری دهاقان با بیان این‌که دانش‌آموزان تارک تحصیل و همچنین دلایل آن مشخص شده است، گفت: باید یک همکاری و همدلی همگانی شکل گرفته و به یاری آموزش و پرورش بیاید تا آمار دانش‌آموزان مذکور کاهش یافته و به صفر نزدیک شود.

سجادی با اشاره به این‌که عشایر بودن، بیماری و مشکلات مالی سه مشکل دانش‌آموزان تارک تحصیل در سال جاری است، از تشکیل کمیته‌های سه گانه برای بررسی و حل مشکلات و جلوگیری از عقب ماندن دانش‌آموزان خبرداد و افزود: باید دستگاه‌ها و نهادهای مختلف شهرستان به همراه خیران و معتمدان شهرها و روستاهای شهرستان با تمام توان برای انسداد مبادی بی سوادی همکاری کرده و ظرف مدت یک هفته گزارش اقدامات خود را جهت تصمیم گیری‌های بعدی اعلام کنند.

سرپرست فرمانداری دهاقان همچنین بیان کرد: ناحیه مقاومت بسیج، کمیته امداد، بهزیستی و هلال احمر از تمام ظرفیت‌های موجود برای کمک مالی به این افراد استفاده کنند.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد