صفحه اصلی » اجتماعی » اعلام آمادگی اوقاف برای تعیین تکلیف زمین‌های حصه

اعلام آمادگی اوقاف برای تعیین تکلیف زمین‌های حصه

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان بارها اعلام کرده که در صورت همکاری دستگاه‌های دیگر در استان آماده تعیین تکلیف زمین‌های حصه است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۵ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛  حجت‌الاسلام بلک در خصوص وضعیت زمین های وقفی منطقه حصه در شورای شهر اصفهان اظهار کرد: اصطلاح وقف در قرآن گاهی به عنوان صدقه و گاهی با عنوان انفاق مطرح شده است و اداره اوقاف امانتدار اموال وقفی و نیت واقفان است که بخشی از اموال و داشته‌های خود را در راه خدا تقدیم کرده‌ و آنها را متوقف کرده‌اند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر در استان اصفهان به دلیل بزرگی انسان‌ها وقف‌های زیادی به جای مانده است، ابرازکرد: امروز میراث دار 50 هزار رقبه در استان اصفهان هستیم که شامل واحدهای صنفی، تجاری، خدماتی، آموزشی، بهداشت و درمان، گردشگری، ورزشی، مذهبی و مسکونی است.

وی اضافه کرد: از میان این حجم فراوان درصد قابل توجهی از موقوفات استان اصفهان در کلانشهر اصفهان است و از این تعداد موقوفه 800 نیت احصاء شده است.

وجود 20 هزار خانه وقفی در اصفهان

حجت‌الاسلام بلک با بیان اینکه نگاه واقفان بسیار ژرف بوده و همچون جامعه شناس دردها را شناسایی و درمان آن را با اختصاص اموالشان ارائه داده‌اند، افزود: در حال حاضر 20 هزار خانه وقفی، چهار هزار واحد تجاری موقوفه در اصفهان وجود دارد، ادامه داد: همچنین ۷۰۰ مرکز آموزشی، بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های گردشگری، ۱۰ هزار هکتار زمین کشاورزی فعال و بخشی از پارک‌ها موقوفه هستند.

وی با بیان اینکه برای همکاری با مدیریت شهری اصفهان به ویژه در بخش خدمات شهری بسته پیشنهادی ۱۵ موردی را آماده کرده‌ایم، اضافه کرد: در صورت تمایل شورای شهر این پیشنهادات را ارائه می‌دهیم تا مورد بررسی قرار دهند و در این زمینه تفاهم‌نامه‌هایی را با شهرداری منعقد کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان با بیان اینکه در نظر داریم با اجرای پروژه‌های مشارکتی در شهر اصفهان فرهنگ وقف را ترویج دهیم و بذری را در این زمینه بپاشیم، ابراز کرد: در حال حاضر موقوفات می‌توانند گره‌های ترافیکی زیادی را در شهرها بگشایند و برای احداث جاده‌ها و توسعه فضای سبز نیز بسیار کمک کننده باشند.

وی با بیان اینکه در نظر داریم پروژه‌های اقتصادی را به صورت سه جانبه در شهر اصفهان اجرایی کنیم، اضافه کرد: این پروژه‌ها می‌تواند پروژه‌های بهداشت و درمان و فضای سبز باشد.

نگاه اوقاف در اصفهان تعاملی است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان گفت: نگاه ما تعاملی است و در نظر داریم در فضای تعاملی برای بهبود وضعیت کیفی مردم اصفهان قدمی برداریم.

وی در خصوص تعیین تکلیف زمین‌های وقفی منطقه حصه اظهار کرد: ما این بحث را داوطلبانه مطرح کردیم، اگر اراده‌ای برای حل این مشکل باشد ما آمادگی کامل را داریم که در قبال دریافت زمینی با توجه به اختیارات و مسئولیت‌های شرعی‌مان همکاری لازم را داشته باشیم.

حجت‌الاسلام بلک با بیان اینکه وقف مانند مادری بی منت آغوشش را برای مردم حصه باز گذاشته است، ادامه داد: در این زمینه شهرداری باید نسبت به ارائه خدمات به شهروندان منطقه حصه توجه داشته باشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان در خصوص به روز رسانی نیت واقفان ابراز کرد: خیران نمی‌خواهند کم کاری مسئولان را جبران کنند، در این زمینه ما به اهداف و نیات انها احترام می‌گذاریم، البته بهتر است نیت واقفان در راستای نیازهای روز جامعه باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد