صفحه اصلی » اجتماعی » کرونا در اوج سرایت پذیری در جامعه/ اگر علائم کرونا داشتیم چه اقداماتی انجام‌ دهیم؟

10 تا 20 درصد مردم اصفهان کرونا گرفته‌اند؛

کرونا در اوج سرایت پذیری در جامعه/ اگر علائم کرونا داشتیم چه اقداماتی انجام‌ دهیم؟

الگوی رفتاری اپیدمی در جریان سیر خودش تغییر می‌کند، شواهد نشان می‌دهد ویروس کرونا اکنون در اوج سرایت پذیری بوده و شدت آن بیشتر شده است.

تاریخ انتشار: ۰۸:۴۳ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۲۴

به گزارش صاحب نیوز؛ رکورد شکنی روز به روز آمار فوتی‌ها و مبتلایان به ویروس کرونا نگرانی‌های زیادی را در جامعه به وجود آورده است. البته نگرانی‌هایی که کل جامعه را فرا نگرفته است و عده بسیاری از مردم هنوز بعد از هشت ماه خواهش و تذکر و هشدار هیچ پایبندی به استفاده از ماسک به عنوان مهمترین عامل در کنترل اپیدمی کرونا ندارند.

این رفتار نمونه‌ای از رفتارهای خطرآفرینی است که سبب شده تا کووید 19 تاکنون زنده بماند. زنده ماندنی که هر چند وقت یک بار با تغییری ژنتیکی همراه بوده و موجب قوی‌تر شدن این ویروس شده است، تا جایی که روزانه قریب 280 نفر در کشور جان خود را در اثر ابتلا به این ویروس منحوس از دست می‌دهند. این تعداد از کشته شدگان معادل آن است که روزانه دو هواپیمای مسافربری ایرباس آ-320 در کشور سقوط کنند.

تیم‌های بهداشت و درمان در خط مقدم مبارزه با این ویروس در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی خسته و رنجور شده‌اند، بسیاری از ایشان با ابتلا به کرونا ضعیف و لاجرم خانه نشین شده‌اند و بسیاری نیز جان خود را از دست داده و به جرگه شهدای مدافع سلامت پیوسته‌اند.

 

*کرونا در اوج سرایت پذیری خود قرار گرفته است

مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این رابطه در گفتگو با صاحب نیوز اظهار کرد: الگوی رفتاری اپیدمی در جریان سیر خودش تغییر می‌کند مثلاً در اپیدمی کرونا دیدیم ابتدا سالمندان به این ویروس مبتلا می‌شدند، بعد ابتلای آن در بین میانسالان را مشاهده کردیم و بعد در بین جوانان و کودکان را و در مورد ویروس کرونا این تغییر الگوی رفتار از جنبه‌های گوناگون رخ داده است.

دکتر رضا فدایی گفت: اپیدمی یک خودروی بدون راننده نیست، بلکه یک موجود زنده است که رفتارهایش را تغییر می‌دهد و در حال حاضر با ابتلای خوشه‌ای مواجه هستیم و اگر پیش از این در هرخانه یک نفر مبتلا می‌شد اکنون شاهد آن هستیم که در هر خانه به محض ورود ویروس چند نفر مبتلا به آن می‌شوند.

وی افزود: این که در یک خانه چند نفر مبتلا می‌شوند نشان دهنده این است که ویروس در اوج سرایت پذیری است و شدت آن بیشتر شده است و حتی شاید اگر محدودیت‌های اجتماعی هم در سطح جامعه تشدید شود درون خانواده‌ها شاید باید برنامه مصون سازی به شکل دیگری دنبال شود.

این متخصص بیماری‌های عفونی در مورد آینده کرونا با اشاره به این که تاکنون پیش بینی‌ها در مورد این اپیدمی درست از آب درنیامده است، گفت: پیش بینی ما این بود که کرونا در یک روند نوسانی هر بار تضعیف شده و از بین برود اما با شکل گرفتن موج‌های دوم و سوم این بیماری دیدیم که هر بار در موج جدید اپیدمی شدیدتر از قبل شد و اکنون نمی‌توان پیش بینی دقیقی از آینده آن کرد.

*10 الی 20 درصد جمعیت استان اصفهان تاکنون کرونا گرفته‌اند

مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در مورد تعداد مبتلایان به کرونا در استان اصفهان عنوان  کرد: از ابتدای شیوع کووید19 تاکنون به نظر می‌رسد 10 تا 20 درصد جمعیت بالغین استان به آن مبتلا شده‌اند.

فدایی در مورد نقاط ضعف سیستم بهداشت و درمان در مقابل چنین پدیده‌هایی گفت: بخش بهداشت و درمان با رخ دادن این اپیدمی پی به نواقصی برد که مختص استان اصفهان یا حتی کشور ایران نیست و نواقص و مشکلات مشترک بین همه سیستم‌های بهداشت و درمان جهان بود که یکی از این نواقص عدم وجود تشخیص‌های دقیق و سریع بود.

وی اضافه کرد: اگر یک نفر امروز علایم بیماری را در خود مشاهده کند بعد از چند روز برای آزمایش مراجعه کند و باز هم تا جواب آزمایش او بیاید چند روز به طول بیانجامد و باز هم تا تأیید جواب آزمایش بخواهد چند روز دیگر معطل شود، عملاً چند روز طول می‌کشد تا بیماری فرد تأیید شود و اگر این بیمار مبتلا بوده باشد در طول این چند روز می‌تواند به عنوان یک ناقل، بیماری را گسترش داده و به دیگران منتقل کند.

این متخصص بیماری‌های عفونی افزود: ضعف دیگر سیستم بهداشت و درمان نداشتن برنامه برای بیمارانی است که به ویروس مبتلا می‌شوند و باید تحت نظارت کادر بهداشت و درمان در منزل نگهداری شوند.

*ساخت واکسن ویروس کرونا حمایت مالی، فنی و علمی چندین کشور را می‌طلبد

مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به این سؤال که آیا پژوهشکده‌ها، آزمایشگاه‌ها و شرکت‌های دانش بنیان استان برای ساخت کیت‌های تشخیصی سریع یا کشف واکسن تلاش و پژوهشی داشته‌اند، توضیح داد: این مسأله موضوعی نیست که در سطح استان و یا حتی گاهی در سطح ملی قابل انجام باشد چرا که در این رابطه یک سطح بالای فنی و علمی لازم است که توان چند کشور را می‌طلبد و همین شرکت‌هایی نیز که تاکنون در زمینه ساخت واکسن به موفقیت‌هایی دست پیدا کرده‌اند، شرکت‌های چند تابعیتی هستند که از ظرفیت، توان و حمایت مالی، فنی و علمی چند کشور مختلف برخوردارند.

فدائی اظهار کرد شرکت‌های داخلی کشور مانند شرکت پیشتاز طب موفق به ساخت کیت تشخیص کرونا شدند که تأییدیه وزارت بهداشت را هم اخذ کرد و کمک بسیاری در تشخیص این بیماری در مراکز بهداشت و درمان کرد اما این کیت‌ها، کیت‌های رایج تشخیص بودند و کیت تشخیص سریع نبودند.

تجربه چند ماه گذشته نشان داده است بعد از پیک اول ویروس در حالی که امیدها به سمت این بود که ویروس در حال نابودی است، با عادی سازی‌ها و عادی پنداری‌ها رفتار حساسیت مردم نسبت به کرونا کاسته شد و منجر شد تا پیک دوم قوی‌تر اتفاق بیافتد.

*اگر علایم کرونا داشتید…

بنابر اعلام کارشناسان در صورتی که فرد علایم کرونا را در خود مشاهده کند، اگر بالای سال باشد یا دارای بیماری‌های کلیوی، ریوی، دیابت نوع دوم، کم خونی داسی شکل و یا چاقی باشد باید در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه کند.

همچنین مشاهده علایمی همچون ناتوانی در بیدار شدن یا هوشیار ماندن، مشکل در تنفس، کبودی لب یا صورت و سرگیجه زنگ خطری است که فرد باید سریعاً خود را به مراکز درمانی برساند.

اگر مبتلا به کرونا شدید و به شما قرنطینه خانگی تجویز شد، در اتاق مجزا از دیگر اعضای خانواده زندگی کنید و سعی کنید از سرویس بهداشتی مجزا استفاده کنید، از ظروف و تختخواب مشترک با دیگران استفاده نکنید و تماستان با دیگران را محدود کنید.

آن چه مشخص است پیشرفت کرونا وابسته به رفتار مردم در جامعه است و اگر مردم در رعایت اصول بهداشتی اهتمام و توجه بیشتری به خرج دهند، هر چه زودتر بساط این ویروس برچیده خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

4 × 5 =