صفحه اصلی » اجتماعی » تلنگری بر روزهای پر حاشیه در شوراهای شهر و روستا

تلنگری بر روزهای پر حاشیه در شوراهای شهر و روستا

برخی از شوراها در استان چهار سال خود را تمام نکردند و به دلایل مختلف استعفا دادند و یا برکنار شدند که این اتفاق را باید در کنار تصمیمات پر حاشیه در برخی از شوراها اضافه کرد تا در این میان برخی از این اعضا در راه پیگیری مطالبات مردم دچار مشکل شده و جا بمانند و گاهی نیز رفتار آن ها خود مشکلی برای مردم باشد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۹ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۲۷

صاحب نیوز-جمشید حسینی جزه/  با ایجاد شوراهای شهر و روستا این امکان بیشتر از قبل فراهم شد تا مردم پیگیری مطالبات خود را به عهده نمایندگان خود قرار دهند و این روند مردمی تر انجام شود و آن ها مطالبات را تا حصول نتیجه پیگیری کرده و نتیجه را به مردم گزارش دهند، برای بهبود روند پیگیری نمایندگان شوراهای شهر و روستاهای بخش، شورای بخش را انتخاب کرده و همچنین شورای شهرستان نیز به این خاطر تشکیل می شود.

شوراهای شهر و روستا مستقیم از سوی مردم انتخاب می شوند و شرط سکونت در همان محل را دارند تا از این رو وام دار هیچ فرد و ارگانی نباشند و همچنین چون در بین مردم و در همان شهر زندگی می کنند، مشکلات را ملموس تر احساس کرده و در حال آن کوشا تر هستند.

شوراهای شهر و روستا هر چهار سال یکبار و همراه با انتخابات ریاست جمهوری انتخاب می شود و بسته به جمعیت و جایگاه در تقسیمات کشوری تعداد اعضای شورا انتخاب می شوند و با توجه به تقسیمات کشوری نیز میزان تحصیلات کاندیداها مشخص می شود، یکی از تصمیمات مهم شوراهای شهر انتخاب شهردار و شوراهای روستا انخاب دهیار و پس از آن نظارت بر عملکرد و همچنین تصویب مصوبه مورد نیاز برای فعالیت آن هاست.

اما در این میان برخی از شوراها در استان چهار سال خود را تمام نکردند و به دلایل مختلف استعفا دادند و یا برکنار شدند که این اتفاق را باید در کنار تصمیمات پر حاشیه در برخی از شوراها اضافه کرد تا در این میان برخی از این اعضا در راه پیگیری مطالبات مردم دچار مشکل شده و جا بمانند و گاهی نیز رفتار آن ها خود مشکلی برای مردم باشد.

در استان اصفهان نیز اخیراً حواشی در دولت آباد و بهارستان را در شورای شهر شاهد بودیم و قبل از این نیز یکی از اعضای شورای شهر اصفهان نیز پر حاشیه بود و به نظر این سناریو در کنار استعفاها ادامه داشته باشد تا  نشان دهد که نیاز است یک مطالعه و کنش در مقابله با این اتفاقات انجام شود.

البته استعفا، کناره گیری و حتی تخلف شاید به خودی خود در شورا مانند بسیاری از فعالیت های هم شکل تا درصدی طبیعی باشد اما گاهی این میزان در برخی از افراد شورا به یک هشدار تبدیل می شود، اما چرا برخی از شوراها از مسیر فعالیت و پیگیری مطالبات مردم خارج می شوند؟

بدون شک یکی از تصمیات مهم در شوراها انتخاب شهردار است که یکی از ایرادات شوراها که در برخی از موارد به خوبی آشکار می شود، حمایت بی چون و چرا از شهردارهای انتخابی است که یک مصونیت به شهردار داده و وظیفه نظارتی شورا را کمرنگ می کند و اغلب شورا و یا شهردار به صورت خطی عیب های یکدیگر را پنهان کرده و یا حمایت های حزبی ایرادات را مورد چشم پوشی قرار می دهد؛ علاوه بر این باعث می شود شهرداری ها به یک آوردگاه انتخاباتی و سهم خواهی تبدیل شوند که یکی از افت های شوراها به حساب می آید.

یکی دیگر از ایرادات شوراها که خصوصاً در روستاها و شهرهای کوچک تر بیشتر نمایان می شود عدم آگاهی با وظایف ذاتی و جایگاهی که در آن قرار می گیرد است که باعث شده وظایف محوله بر زمین بماند و رفتارهای خارج از وظیفه از سوی اعضای شورا اتفاق بیفتد که می طلبد آگاهی در این امور بیش تر از گذشته مورد توجه قرار گیرد و حتی می تواند آگاهی های اولیه و اطلاعات پیش شرط ورودی برای کاندید لحاظ شود.

علاوه بر آن به نظر می رسد حذف شرط حداقل تحصیلات برای کسانی که در دوره های قبلی نیز عضو شورا بودند یکی از چالش ها در روستاها و شهرهای کوچک به حساب می آید که نیاز به بازنگری و تغییر آن احساس می شود؛ یکی دیگر از اتفاقات که منجر به حواشی در شورا شده است، عدم ارائه گزارش برای مردم علی رغم الزام قانونی در برخی از شوراها است که یک خلا ایجاد کرده است.

به نظر می رسد شوراها بیشتر در شهرداری ها غرق شدند و پیگیری های دیگر خود را در مطالبات مردمی کمرنگ دنبال می کنند که این نیز یکی دیگر از آفت های رفتاری شوراها به حساب می آید؛ همچنین درگیری های داخلی و انتخاب های باندی نیز دیگر آفت های شورای شهر به حساب می آید؛ آما آنچه از همه نمایان تر است تخلفات این نمایندگان مردمی بوده که باید به جد رسیدگی شود؛ البته لازم است تخلف شوراها در فعالیت های کاری نیز اعلان عمومی و رسانه ای به خود ببیند البته این به معنای بیان هویت فرد متخلف نیست بلکه  اعلان تخلف است تا به شکلی بازدارندگی داشته باشد و همچنین شفافیت در حواشی ایجاد شود.

اکنون نیز اتفاقات در دولت آباد و بهارستان بیش تر از پیش نیاز به این اطلاع رسانی از جزئیات را دارد؛ البته شاید این مشکلات نیمه خالی لیوان از فعالیت شوراهای شهر و روستا باشد و نیمه پر حکایت دیگری دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد