صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » از حیرت شورای شهر اصفهان تا مهر تأیید میراث بر مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی/ گذر آقا نور الله بالاخره تعیین تکلیف می شود؟

از حیرت شورای شهر اصفهان تا مهر تأیید میراث بر مصوبه اخیر شورای عالی شهرسازی/ گذر آقا نور الله بالاخره تعیین تکلیف می شود؟

نامه دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران به استاندار اصفهان مبنی بر مخالفت این شورا با هرگونه تخریب و تملک بنا برای احداث گذر آقانورالله نجفی با حاشیه های مختلفی همراه بود؛ اگرچه رئیس شورای شهر با حیرت آور خواندن این نامه مخالفت خود را اعلام کرد، معاون اداره کل میراث فرهنگی محتوای این نامه را در خور شأن بافت تاریخی دانست.

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۵ - سه شنبه ۱۳۹۹/۰۷/۲۹

به گزارش صاحب نیوز؛ دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران با ارسال نامه‌ای به استاندار اصفهان، از مخالفت این شورا با هرگونه تخریب و تملک بنا برای احداث گذر موسوم به آقانوراله نجفی در میدان نقش‌جهان خبر داد.

شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در این مصوبه، ضمن مخالفت با هرگونه تخریب و تملک بنا در محدوده میدان نقش‌جهان برای احداث و امتداد گذر موسوم به آقا نوراله نجفی، بر تهیه و ارائه طرحی برای ساماندهی این گذر تاریخی ظرف مدت یک‌ماه تاکید کرده و از مدیریت شهری اصفهان نیز خواسته است تا نسبت‌به بهبود وضعیت کالبدی موجود، اهتمامی ویژه به کار بندد.

در متن این مصوبه آمده است:

شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه مورخ ۹۹/۶/۱۰ پیرو جلسه ۹۹/۴/۱۶ موضوع «اقدامات و تخریب‌های صورت‌گرفته در بافت تاریخی شرق میدان نقش‌جهان به‌منظور ایجاد گذر موسوم به آقانوراله نجفی» را با عنایت به صورت‌جلسه مورخ ۹۸/۷/۹ کمیته تخصصی معماری، طراحی شهری و بافت‌های واجد ارزش (کمیته فنی شماره ۳) و گزارش میدانی دبیرخانه شورایعالی، بنا بر مکاتبات انجام پذیرفته، بررسی و مقرر کرد:

۱- نظر به «مخدوش شدن یکپارچگی و انسجام بافت فرهنگی تاریخی شهر اصفهان، بی‌توجهی به اثر جهانی میدان نقش‌جهان، عدم لزوم ایجاد پیاده‌راه با توجه به فاصله اندک با پیاده‌راه پیرامون میدان نقش‌جهان، اثرات تخریب بناها و رهاسازی فضاهای به وجود آمده بر کیفیت خدمات و زندگی ساکنین و نارضایتی ایشان، با هرگونه تخریب و تملک بنا به منظور احداث یا امتداد گذر موجود مخالفت گردید.

۲- با عنایت به لزوم ساماندهی وضعیت موجود، ضمن تاکید بر حفظ کلیه پلاک‌های موجود در گذر پیشنهادی (بدنه خیابان حافظ، ساباط و پلاک‌های مجاور طبق نقشه پیوست) مقرر گردید طرح ساماندهی با تاکید بر ایجاد و احیای فضاهای شهری پشتیبان محله و میدان نقش‌جهان و توجه به احیای بناها و فضاهای ارزشمند فرهنگی در جهت تداوم هویت تاریخی گذر، ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ مصوبه، توسط شهرداری تهیه و پس از تصویب در کمیسیون ماده پنج، جهت ابلاغ به دبیرخانه شورایعالی ارائه شود.

٣- نظر به مشکلات و نارضایتی‌های به وجود آمده برای ساکنین در اثر اقدامات بی‌برنامه و نیز لزوم توجه به جلب مشارکت مردمی در احیا بافت، ضروری است مدیریت شهری اهتمامی ویژه به بهبود وضعیت کالبدی موجود داشته باشد و اقداماتی اجرایی از نوع بهسازی، کف‌سازی و بدنه‌سازی با قید فوریت توسط شهرداری انجام پذیرد.

مصوبه گذر آقا نورالله در خور شأن بافت تاریخی است

ناصر طاهری در این زمینه به خبرنگار صاحب نیوز گفت: گذر آقا نورالله با توجه به مسائلی که داشت و پیگیری هایی که داشت به شورای عالی شهرسازی و معماری کشور مطرح شد و شورای عالی هم خشوبختانه مصوبه بسیار منطقی و خوبی صادر کرد.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: این مصوبه چیزی بود که سازمان میراث فرهنگی انتظار داشت؛ مسائل و ملاحظاتی که ما در مورد بافت تاریخی و حریم مجموعه جهانی میدان امام (ره) مد نظر ما بود در این مصوبه لحاظ شده است.

وی افزود: معاون وزیر میراث فرهنگی در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور  حضور داشتند و نقطه نظرات وزارت میراث مطرح شده است؛ با همفکری و با توجه به اهمیت موضوع حافظت از بافت تاریخی داده می شود.

طاهری تأکید کرد: مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری کشور  در خصوص گذر آقا نورالله درخور شأن بافت تاریخی است.

اما به نظر می رسید که رئیس شورای شهر اصفهان در خصوص مصوبه اخیر شورای عالی معماری و شهرسازی نظر متفاوتی دارد.

نامه شورای عالی معماری و شهرسازی کشور حیرت آور بود

علیرضا نصر اصفهانی روز گذشته در جلسه علنی شورای شهر اصفهان در خصوص نامه اخیر شورای عالی شهرسازی و معماری درباره گذر آقانورالله نجفی اظهار کرد: مسئولان شهر و استان اصفهان همواره در تلاش هستند از میراث اصفهان که از پیشینه تاریخی و تمدنی بزرگی برخوردار است محافظت کنند و اگر اصفهان نگین انگشتری ایران است همه باید تلاش کنیم این سرمایه‌ها را حفظ کنیم. در این راستا استانداری اصفهان، اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، اداره‌کل راه و شهرسازی استان و مدیریت شهری چهار ضلع یک مربع را تشکیل می‌دهند و به اندازه دیگران در خصوص میراث ارزشمند تاریخی دلواپسی دارند.

رئیس شورای شهر اصفهان گفت: بودجه‌های شهر در سال‌های گذشته و نطق‌های اعضای شورا در ادوار مختلف مشخص کننده این است که مسئولان شهری نگران این آثار هستند و شاید اولین کسانی باشند که مقابل هر اقدامی در راستای مخدوش کردن و تخریب آثار تاریخی می ‌ایستند، اما اخیراً شورای عالی معماری و شهرسازی کشور درباره گذر آقا نورالله نجفی نامه‌ای ارسال کرده که برای ما حیرت‌آور بود.

وی افزود: این در حالی است که پیش از این از میان چهار سناریویی که اداره‌کل راه و شهرسازی استان در این خصوص ارائه داده بود، یک سناریو پذیرفته و تصویب شده بود و ابلاغ مصوبه اخیر که هیچ سنخیتی با آن مصوبه ندارد بسیار عجیب بود. سوال اینجا است که چرا بدون حضور مسئولان اصفهانی تصمیم جدیدی گرفته شده و از وزیر راه و شهرسازی درخواست داریم این موضوع را بررسی کند.

نصر اصفهانی تصریح کرد: در آن چهار سناریو هم مباحث تاریخی و هم حق و حقوق مردم در نظر گرفته شده و این موضوع تصریح شده بود که به دلیل اقداماتی که در این گذر انجام شده نمی‌توانیم به عقب برگردیم. این موضوعات مورد بحث قرار گرفت و به تصویب رسیده بود و درباره اینکه چرا آن مصوبه کاملاً دگرگون شد و تغییر کرد باید به مسئولان اصفهان پاسخ داده شود و از استاندار اصفهان درخواست دارم در این زمینه دستور پیگیری دهد.

وی با بیان اینکه وضعیت فعلی گذر آقا نورالله نجفی در زندگی و رفت و آمد مردم اختلال ایجاد کرده است، گفت: این در حالی است که نامه اخیر می‌تواند مشکلات بیشتری ایجاد کند. از وزیر و دوست‌داران میراث درخواست دارم درباره این گذر نگرانی نداشته باشند و مدیریت شهری را در کنار خود ببینند چون ما نیز در این خصوص دلواپسی داریم، بنابراین لازم است تمام مسائل را در کنار هم ببینند.

آنچه در میان این نظرات مهم است، فصل الخطاب بودن مصوبه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران پیرامون این گذر به شمار می رود؛ حفظ میراث جهانی و چند صد ساله اصفهان که از نسل های گذشته به ما رسیده است و آنچه اصفهان امروز را نصف جهان و پایتخت تمدن اسلامی-ایرانی کرده است، همین معماری و شهرسازی نشأت گرفته از تمدن عظیم اسلامی است که حفظ و نگهداری آن نه تنها ما را به گذشته خود وصل می کند بلکه راهگشای آینده این تمدن عظیم است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد