صفحه اصلی » اجتماعی » برآورد بستری 3000 مبتلا به کرونا در اصفهان/ فوت روزانه 40 نفر، نمره خوبی نیست

برآورد بستری 3000 مبتلا به کرونا در اصفهان/ فوت روزانه 40 نفر، نمره خوبی نیست

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: برآورد اپیدمیولوژیست ها این است که در هفته های بعد وضعیت سختی را در پیش داریم و همزمانی آنفلوآنزا و هوای سرد هم بر این مشکلات می افزاید. برآورد شده آمار بستری ممکن به ۳۰۰۰ نفر برسد.

تاریخ انتشار: ۱۵:۱۶ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۳۰

به گزارش صاحب نیوز؛ بهروز کلیدری پیش از ظهر امروز در نشست خبری کرونا بیان کرد: شرایط استان اصفهان در خصوص بیماری کرونا اصلاً شرایط خوبی نیست؛ از ابتدای شروع این ویروس تا کنون، 42 هزار نفر را بستری کردیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان ادامه داد: از این تعداد چهار هزار و 600 نفر فوت کردند که از این میزان فوتی ها، دو هزار و 300 نفر مثبت بوده و مرگ قطعی کرونا داشتیم و دو هزار و 300 مورد هم مرگ مشکوک و محتمل داشتیم.

وی گفت: از مرداد شیب صعودی را شروع کردیم و از شهریور بیشتر شد و هفته اول و دوم مهر ماه به علت این که تجمعات مختلف را تجربه کردیم، از مراسم جشن تا عزا، از سفرهای مختلف تا بازگشایی ها، انتظار این بود که دو هفته بعد از این اتفاقات بیماران جدید را در استان و چهار هفته بعد بستری و شش هفته بعد مرگ و میرها را شاهد باشیم. افزایش بستری ها و شناسایی شده ها و مرگ و میرها از نیمه شهریور خودش را نشان داد و تا مهر ادامه پیدا کرد.

کلیدری افزود: ابراز خوشبختی نمیکنم اما خوشبختانه به علت هشدارهای رسانه ها و سخت گیری های نصفه و نیمه سیر صعودی مقداری متوقف شد. تعداد بیمارانی که در یک هفته بستری می کنیم در سه هفته گذشته تقریبا دو هزار تا 2 هزار و 200 بیمار بود و سیر صعودی در این هفته نداشتیم.

وی خاطر نشان کرد:  به طور میانگین در شبانه روز۳۰۰ بیمار را بستری می کنیم. مرگ و میرها در سه هفته گذشته یک روند ثابت و مختصری کاهش را داریم؛ به طوری که قبلاً روزانه ۴۰ بیمار را از دست می دادیم و اکنون به ۳۵ نفر رسیده و مثبت قطعی ها حدود ۱۸ نفر را ازدست می دهیم و مختصری افت پیدا کرده اما هنوز اصلا قابل قبول نیست.

کلیدری ادامه داد: هم اکنون یک هزار و ۶۸۳ نفر در بیمارستان ها بستری هستند که در هفته گذشته هم در همین حدود بوده و علت این است که ما ورودی ثابت پیدا کردیم که 300 بیمار در شبانه روز است و مسیر ترخیص نسبتا قابل اطمینان در استان برنامه ریزی کردیم و روزانه حدود ۲۵۰ نفر را ترخیص می کنیم.

معاون دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بیان کرد: از این تعداد بیمار ۳۵۰ نفر در آی سی یو بستری هستند و در واقع همان بخش نگران کننده ماست و عمده مرگ و میرها در این گروه اتفاق می افتد. ای سی یو ها اگر تحت حمایت دستگاه تنفس مصوعی هم باشند آمارهای جهانی می گوید ۸۰ درصد این افراد جان خود را از دست می دهند و مرگ و میر این گروه در استان حدود ۷۰ درصد است.

وی تصریح کرد: در هفته های گذشته همه گروه های بستری داشتیم. گروه زیر ۱۸ سال در هفته گدشته ثابت بوده و ۵۳ نفر در هفته گذشته بستری شدند. مادران باردار هم ۲۳ مورد بستری شدند. در دو هفته گذشته فوتی مادر باردار در استان نداشتیم ولی متاسفانه افراد زیر ۱۸ سال سه فوتی را تجربه کردیم. کرونا به هیچ کسی رحم نمی کند و جوان و سن پایین نمی شناسد.

کلیدری گفت: برآورد اپیدمیولوژیست ها این است که در هفته های بعد وضعیت سختی را در پیش داریم و همزمانی آنفلوآنزا و هوای سرد هم بر این مشکلات می افزاید. برآورد شده آمار بستری ممکن به سه هزار نفر برسد.

وی ادامه داد: ارزیابی تحمل پذیری سیستم درمان را انجام دادیم که تا چه حد می توانیم بیمار پذیرش کنیم در حدی که بیماران آسیب جدی نبینند. بر این اساس  میزان بستری۲۵۰۰ بیمار نقطه شکنندگی ما است. ممکن است از دو هزار بیمار و قطعا از ۲۵۰۰ بیمار بالاتر برود صف انتظار بستری کرونا تشکیل می شود و مرگ و میر بسیار بالایی را تجربه می کنیم و نباید اجازه بدهیم به این نقطه نزدیک شویم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تصریح کرد: هر فرد یعنی یک خانواده، و از دست رفتن یک عضو به هم ریختگی برای سالها در خانواده ایجاد می کند. همه باید ضابطه ها را و قاعده ها را رعایت کنند.

کلیدری درباره نحوه گسترش بیماری گفت: قدرت سرایت ویروس به طور واضح بالا رفته است. موتاسیون ها و جهش های کرونا می گوید که تا قدرت سرایت کرونا تا ۱۰ برابر افزایش پیدا کرده است. این یعنی هر نوع اجتماعی قدرت انتقال را بالا می برد. در کنار این بحث اتفاقی که در الگوی گسترش بیماری افتاده و ویروس به صورت خانوادگی افراد را درگیر می کند. دورهمی در خانواده ها شکل می دهیم و مردم خسته شدند و میهمانی میگیرند. اما می بینیم که افراد متعددی از یک دورهمی شناسایی می شوند.

وی گفت: با دستور رهبر معظم انقلاب به ستاد کل نیروهای مسلح، بیمرستان های صدوقی سپاه و ۵۷۷ ارتش در استان هم پذیرش داشتند که در کنار این دو، بیمارستان صحرایی بیمارستان صدوقی هم فعال است.

کلیدری ادامه داد: هشت ماه است همکاران ما تمام قد ایستاده اند و مشکلات زیادی داشتند. تا صبح امروز ۱۸۵۰ نفر از کادر درمان ما از ابتدای دوره همه گیری مبتلا شدند. روزانه در ماه های شهریور و مهر ۱۰ تا ۱۵ نفر از همکاران مبتلا می شوند و تا سه هفته از چرخه خدمت حذف می شوند.

این مسئول در پاسخ به این سوال که فکر می کنید مردم به مجموعه دولت برای مبارزه با کرونا چه نمره ای می دهند؛ گفت: مردم به افرادی که در خط مقدم هستند و در بیمارستان ها با این ویروس مبارزه می کنند، نمره خوبی می دهند؛ ما از تمام توان خود در حدی که امکان پذیر بوده استفاده کردیم اما بنده راضی نیستم و خروجی که مد نظر داشتیم را ندیدیم، هیچ وقت نمی خواستم روزی تا 40 نفر فوت کنند، این نمره خوبی نیست و هیچ وقت از خودمان احساس رضایت نمی کنیم. امیدوار هستم تلاش ما دیده شود این مجموعه با تمام توان سعی می کند که رایزنی کند و همکاری طلب کند ولی خروجی متأسفانه این طور نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد