صفحه اصلی » سیاسی » پاسخ به یک دروغ رسانه ای؛ آیا ترامپ اولین بار از برجام خارج شد؟/ تکلیف جنازه برجام چه می شود؟

پاسخ به یک دروغ رسانه ای؛ آیا ترامپ اولین بار از برجام خارج شد؟/ تکلیف جنازه برجام چه می شود؟

کارشناس مسائل سیاسی گفت: اینکه گفته می شود ترامپ باعث به نتیجه نرسید برجام شد حرف درستی نیست، اوباما اولین  فردی بود که نقض برجام را انجام داد و تعهداتی که برای آن امضا کرده بودند را انجام نداد و از برجام خارج شد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۱ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱

محسن نصری در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز با توضیح اینکه برجام، برنامه جامع اقدام مشترک بین ایران و 5+1 است و از ابتدا قرار نبود اجرا شود، اظهار کرد: بلکه حرکتی بود که اروپا و آمریکا با هماهنگی یکدگیر و متأسفانه اعتماد و خوشبینی برخی از دولت مردان در داخل نسبت به این جریان، مجموعه تعهداتی را ایجاد کرد که ما همه آن ها را اجرا کردیم.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: 14 هزار سانتریفیوژ از 19 هزار را جمع آوری کردیم و بتن در راکتور اراک ریختیم اما اروپایی ها و آمریکایی ها هیچ تعهدی را انجام ندادند؛ اینکه گفته می شود ترامپ باعث به نتیجه نرسید برجام شد حرف درستی نیست، اوباما اولین  فردی بود که نقض برجام را انجام داد و تعهداتی که برای آن امضا کرده بودند را انجام نداد و از برجام خارج شد.

وی افزود: این نحو فعالیت های غربی ها و عدم انجام یکی از تعهدات نشان می دهد که این کشورها برنامه ای برای اجرای تعهدات نداشتند؛ همه تعهدات قبلی که در توافق هسته ای داشتیم را انجام ندادند.

نصری بیان اینکه قبل از سعد آباد از مهر سال 82 تا توافق بلژیک، توافق پاریس بود، توافقی که به ریاست حسن روحانی در دوران ریاست جمهوری خاتمی انجام داد، تصریح کرد: از آن زمان تا برجام چند توافق شکل گرفت اما غربی ها هیچ یک از تعهدات خود را انجام ندادند؛ تجربه نشان می دهد که برنامه ای برای انجام تعهدات ندارند و از سوی عده ای در داخل کشور با خوش بینی می دانستند که اروپایی ها قرار نیست تعهدات خود را انجام دهد.

وی اضافه کرد: پس از توافق موج های رسانه ای و هیاهویی در سطح جامعه ایجاد کردند و به مردم امیدواهی دادند که حتی مشکلات آب و ازدواج هم با برجام حل می شود؛ اما امروز می بینیم که قبل از برجام دلار سه هزار و 500 تومان اما امروز پس از برجام حدود 30 هزار تومان شده است.

کارشناس مسائل سیاسی تأکید کرد: قبل از برجام پراید حدود 20 میلیون اما امروز پس از اجرای تعهدات برجام 120 میلیون تومان است؛ این ها نشان می دهد که نه تنها برجام مشکلی را حل نکرد بلکه باعث مشکلاتی هم در کشور شد.

وی با توضیح اینکه امروز باید جامعه تلاش کند تجربه ای پیدا کند که هیچ اعتمادی به غربی ها نیست، بیان کرد: برجامی نمانده که ما بخواهیم در آن بمانیم و یا اینکه خارج شویم؛ امروز طرف مقابل ما نه تنها تعهدی را انجام نداده بلکه از برجام هم خارج شده است.

نصری در پایان گفت: طبق مصوبات برجام اگر طرفی تعهدات خود را انجام نداند طرف های مقابل هم نباید تعهدات را انجام دهند، اما این اتفاق افتاد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد