صفحه اصلی » سیاسی » گمانه زنی ها از حضور استاندار سابق اصفهان در جمع کاندیداهای پاستور

گمانه زنی ها از حضور استاندار سابق اصفهان در جمع کاندیداهای پاستور

چهره ‌هایی مانند محمدجواد ظریف، پرویز فتاح، محسن هاشمی، سعید جلیلی، عزت‌الله ضرغامی، علی لاریجانی، محمدرضا عارف، محمد جواد آذری جهرمی، اسحاق جهانگیری، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، علی نیکزاد، محسن رضایی، حسین دهقان، سورنا ستاری، مهرداد بذرپاش، علیرضا زاکانی، صادق خرازی، رضا اردکانیان، مسعود پزشکیان و عباس آخوندی از جمله افرادی هستند که احتمال حضور در انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۰ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ حدود 237 روز دیگر سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود و آرام آرام احزاب و جریان‌های سیاسی خود را برای این انتخابات  آماده می کند؛ هر روز که به انتخابات 1400 نزدیک می ‌شویم گمانه‌زنی‌ها و تحلیلگران در این زمینه بیشتر و صریح‌تر می ‌شود.

چهره ‌هایی مانند محمدجواد ظریف، پرویز فتاح، محسن هاشمی، سعید جلیلی، عزت‌الله ضرغامی، علی لاریجانی، محمدرضا عارف، محمد جواد آذری جهرمی، اسحاق جهانگیری، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، علی نیکزاد، محسن رضایی، حسین دهقان، سورنا ستاری، مهرداد بذرپاش، علیرضا زاکانی، صادق خرازی، رضا اردکانیان، مسعود پزشکیان و عباس آخوندی از جمله افرادی هستند که احتمال حضور در انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد.

خبرهایی که از اردوگاه اصلاح‌طلبان به گوش می‌رسد، حاکی از این است که  بزرگان این جریان به‌واسطه عملکرد ناموفق دولت مورد حمایتشان و متعاقب آن سرخوردگی بخشی قابل‌توجه از بدنه اجتماعی حامی خود، ترجیح داده‌اند که ــ حداقل در ظاهر ــ بی‌رغبتی خود به فعالیت در عرصه انتخابات را نشان دهند و فعلاً چشم‌انتظار نتیجه انتخابات آبان ماه در آمریکا  باشند تا بر همین اساس تئوری‌های انتخاباتی خود را طرح‌ریزی کنند.

 1. محمدجواد ظریف: در گفت‌وگوی کوتاهی که اخیراً در حاشیه جلسه هیئت دولت، در واکنش به این سؤال که چرا با وجود تکذیب اخیرش ولی باز هم به‌عنوان یکی از گزینه‌های بالقوه ریاست‌جمهوری از او یاد می‌شود، گفت: «قسم حضرت عباس را می‌خورم…»، اما جمله خود را به پایان نرساند و در ادامه در پاسخ به این سؤال که “یعنی شما در هر صورت برای انتخابات نمی‌آیید؟” با حالتی آمیخته با همان لبخند همیشگی گیت خروج حیاط پاستور را ترک کرد.
 2. اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور که به‌اعتقاد بسیاری از اصلاح‌طلبان، کمرنگ شدن او در دولت دوازدهم، با هدف فاصله گرفتن از روحانی و تلاش برای حضور مستقل در انتخابات 1400 است. وی در روزهای گذشته در به اینکه “گفته می‌شود شما به‌عنوان یکی از کاندیداهای 1400 هستید”، گفت: «چرا سؤالات سیاسی می‌پرسید؟!» البته ظریف در ماه‌های گذشته در مصاحبه‌ای که به‌شکل زنده در یکی از شبکه‌های اجتماعی داشت، در واکنش به احتمال حضورش در انتخابات 1400 گفته بود: «به‌ضرس قاطع می‌گویم در انتخابات 1400 شرکت نخواهم کرد.»
 3. علی لاریجانی، رئیس مجالس هشتم، نهم و دهم که ترجیح داد برای انتخابات مجلس یازدهم دیگر خود را در معرض رأی مردم قرار ندهد، در ماه‌های گذشته همواره به‌عنوان یکی از گزینه‌های بالقوه برای انتخابات 1400 مطرح بوده است، با وجود این، یکی از نمایندگان سابق مجلس که از چهره‌های نزدیک به لاریجانی محسوب می‌شود، در گفت‌وگو با تسنیم هرگونه فعالیت رئیس سابق مجلس برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد.
 4. محمدرضا عارف: علیرضا خامسیان مشاور و مسئول رسانه‌ای عارف، هرگونه فعالیت انتخاباتی وی برای 1400 را رد کرد، با وجود این، علی صوفی از چهره‌های نزدیک به عارف، از عارف و جهانگیری به‌عنوان گزینه‌های بالقوه اصلاح‌طلبان برای 1400 نام برد.
 5. عباس آخوندی: وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم که سه بار از سوی نمایندگان استیضاح شد و دست‌آخر سال 97 برای فرار از استیضاح دوباره، استعفا داد و در ماه‌های گذشته برخی نمایندگان به‌دنبال محاکمه او به‌دلیل ترک فعل در دوران وزارت در عدم ساخت‌وساز مسکن و افزایش 400درصدی قیمت مسکن، بودند. او مردادماه امسال در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌های اصلاح‌طلب، با بیان اینکه هیچ‌کدام از کاندیداهایی که اسمشان برای ریاست‌جمهوری مطرح است چنگی به دل نمی‌زنند، از ایده انتخاباتی خود تحت عنوان «ایدۀ ایران» سخن گفت: “با این ایده در ایران، یک گفتمان جدید می‌تواند شکل بگیرد. این ایده عناصر اقتصادی و سیاسی و امنیتی هم دارد. ایدۀ ایران، فراتر از دولت رفاه است. از نظر من ایدۀ ایران ایده‌ای است که بنیان‌های معرفتی دارد و هم تجربه تاریخی در ایجاد نظم اجتماعی اعم از نظم سیاسی و امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حتی دفاعی…”.
 6. محسن مهرعلیزاده: استادار پیشین خراسان و اصفهان و از چهره های مدریتی در ورزش نیز به چشم می خورد
 7. محسن هاشمی: فرزند ارشد هاشمی رفسنجانی که ریاست شورای شهر تهران را در اختیار دارد و رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران است. علی‌محمد نمازی عضو حزب کارگزاران در گفتگو با تسنیم، درباره احتمال کاندیداتوری محسن هاشمی می‌گوید: «تاکنون در شورای مرکزی کارگزاران به هیچ وجه صحبتی از کاندیداتوری آقای هاشمی نشده ولی در حزب کارگزاران تنها گزینه‌ای که علاوه بر اجماع گروهی، امکان تأیید صلاحیت را داشته باشد، آقای محسن هاشمی است. اگر شرایط تأیید صلاحیت باشد، ایشان می‌تواند گزینه مطلوبی برای اصلاح‌طلبان باشد.”
 8. سید حسن قاضی زاده هاشمی: وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی که اینک در سن ۵۹ سالگی به سر می برد، یکی از شخصیت هایی است که از او به عنوان کاندیدا و چهره ی جدید در عرصه انتخابات ریاست جمهوری نام برده می شود؛ گمانه زنی ها حاکی است، سید حسین هاشمی در صورت حضور در انتخابات به عنوان کاندیدای مستقل در انتخابات ۱۴۰۰ حضور خواهد یافت.
 9. معصومه ابتکار: مسئول دفتر معصومه ابتکار در پاسخ به انصاف نیوز درباره‌ی احتمال کاندیداتوری او در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ می‌گوید: «خانم ابتکار هنوز برنامه‌ای برای انتخبابات سال ۱۴۰۰ ندارد و در این باره تا به حال صحبتی نشده است». این در حالی است یکی از مشاوران معصومه ابتکار می‌گوید: «احتمالا برای انتخابات ۱۴۰۰ کاندید خواهد شد».
 10. سورنا ستاری: در بیش از 7 سالی که مسئولیت معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور را به‌عهده داشته، کمتر پیش آمده است که موضع‌گیری خاصی در حوزه مسائل سیاسی داشته باشد، اما با این حال نام وی در برخی محافل اصلاح‌طلب به‌عنوان یکی از گزینه‌های این جریان برای 1400 مطرح می‌شود، در همین رابطه یکی از چهره‌های نزدیک به ستاری به تسنیم گفت: «با وجود گمانه‌زنی‌هایی که مبنی بر حضور آقای ستاری در انتخابات 1400 مطرح می‌شود، بنده تاکنون هیچ نشانه و علامتی که دال بر فعالیت‌های انتخاباتی از سوی ایشان باشد، ندیده‌ام.»
 11. محمدرضا خاتمی: نایب‌ رئیس مجلس ششم، دبیرکل سابق جبهه مشارکت به‌عنوان یکی از کاندیداهای اصلاح طلبان است که نامش در رسانه‌ها مطرح شده است
 12. محمدجواد آذری جهرمی: جوان‌ترین وزیر دولت روحانی که به‌دلیل فضاهای شاذ خود در فضای مجازی همواره از سوی فعالان سیاسی به‌عنوان چهره‌ای مطرح بوده است که سودای ریاست جمهوری در سر دارد، اخیراً در گفت‌وگویی تلویزیونی گفته است: «تا الآن برنامه‌ای برای کاندیدا شدن نداشتم هرچند که در همان لحظه اعلام رأی اعتماد این زمزمه بین نمایندگان مجلس شروع شد. البته هدف آن کسانی که این موضوع را مطرح کردند این بود که بخواهند حسادت ایجاد کنند که علیه من فضاسازی شود.‌»
 13. صادق خرازی: سفیر اسبق ایران در فرانسه و نماینده دائم ایران در سازمان ملل بود که بعد از سال ۹۲، حزب ندای ایرانیان را در جریان اصلاحات تاسیس کرد و هم اکنون دبیرکل این حزب است. عیسی چمبر از اعضای شورای مرکزی حزب ندا درباره احتمال کاندیداتوری صادق خرازی در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: ایشان هنوز به شکل رسمی اعلام کاندیداتوری نکردند اما بر اساس بحث هایی که در حزب صورت گرفته، در صورتی که آقای خرازی اعلام کاندیداتوری کنند، حزب ندا نیز تمام قد از ایشان حمایت خواهد کرد.
 14. حسن خمینی: فرزند سید احمد خمینی و نوه امام خمینی (ره) یکی از نامزدهای احتمالی جبهه اصلاحات در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰مطرح است.
 15. رضا اردکانیان: وزیر نیروی دولت دوم روحانی است که کمتر سابقه کنش سیاسی از وی سراغ داریم اما فعالیت‌هایی برای انتخابات آغاز کرده است. یکی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب درباره احتمال کاندیداتوری اردکانیان گفت: فعالیت‌های وی تشدید شده و احتمال دارد یکی از گزینه‌ها باشد اما اینکه جریان اصلاحات بخواهد از ایشان حمایت کند چیزی مشخص نیست.
 16. مسعود پزشکیان: وزیر بهداشت دولت سیدمحمد خاتمی، سالهاست که نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی است. او یکبار هم در سال ۹۲ در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کرد اما در ادامه از کاندیداتوری انصراف داد. درباره او مدتهاست که گفته می‌شود احتمال دارد برای انتخابات ۱۴۰۰ هم نامزد شود. تلاش بسیاری انجام شد که او درباره این شایعه، شفاف‌سازی کند. پیام‌های متعددی ارسال شد و آقای پزشکیان هم این پیامها را دریافت و مشاهده کرد. با این حال چه در تماس تلفنی و چه در مکاتبه از طریق پیام‌رسان‌ها ترجیح داد که هیچ سخنی در این باره مطرح نکند. او خرداد ماه گفته بود که “فعلاً خبری نیست.

از طرف دیگر اصولگرایان هم که همانند انتخابات‌های گذشته لیستی بلندبالا از چهره‌های منتسب به خود را میان کاندیداهای حضور در انتخابات می‌بینند، به‌تعبیر محمدرضا باهنر در شرایط فعلی در فرآیند تکراری با دوره‌های گذشته، به‌دنبال سازوکاری برای رسیدن به وحدت هستند.

 1. مهرداد بذرپاش: رئیس فعلی دیوان محاسبات کشور که سابقه نمایندگی مردم در خانه ملت و عضویت در هیات رئیسه مجلس و همچنین معاونت رئیس جمهور و ریاست سازمان ملی جوانان را برعهده داشته است، در دوره کوتاهی مدیرعامل شرکت خودروسازی سایپا بود.

بذرپاش در انتخابات سال ۹۶ نیز جزو گزینه‌های جبهه مردمی نیروهای انقلاب بود که قرار بود در انتخابات ثبت‌نام کند اما نهایتا از این اقدام منصرف شد. در تماس تسنیم و پرسش از اینکه آیا او واقعاً نامزد انتخابات ۱۴۰۰ خواهد بود یا خیر، یکی از نزدیکان بذرپاش گفت: آقای بذرپاش معتقدند فقط باید برای مردم کار کرد.

 1. علیرضا زاکانی: نماینده فعلی مردم قم در مجلس و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی که پیش از این نیز در مجلس هشتم و نهم نمایندگی مردم تهران را برعهده داشت از چهره های سیاسی جریان اصولگراست که درخصوص ورودش به انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم گفت: درباره انتخابات ریاست جمهوری من واقعا قائل هستم که باید نهضت نیامدن راه انداخت تا نهضت آمدن.
 2. مرضیه وحید دستجردی: وزیر بهداشت دولت محمود احمدی‌نژاد و اولین وزیر زن در تاریخ انقلاب اسلامی است، رسانه ها از وی به عنوان مهمترین چهره انتخابات 1400 یاد می کنند.
 3. علی نیکزاد، وی که هم‌اکنون نائب‌رئیس دوم مجلس است، به‌موجب کارنامه نسبتاً موفقی که در دوران وزارتش بر راه و شهرسازی دولت دوم احمدی‌نژاد داشته، در ماه های اخیر نامش به‌عنوان یکی از گزینه‌های نشستن بر صندلی ریاست پاستور مطرح بوده است، با این حال نیکزاد در گفت‌وگو با تسنیم در واکنش به احتمال کاندیداتوری‌اش گفت: «رسانه‌ها آزادند که هرچه دلشان خواست بنویسند ولی بنده تاکنون هیچ مصاحبه‌ای راجع به این موضوع نداشته‌ام.»
 4. محسن رضایی: فرمانده سپاه پاسداران در دوران دفاع مقدس و دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، این روزها گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر کاندیداتوری مجدد وی در 1400 افزایش یافته است. یکی از نزدیکان دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با تسنیم، درباره علت افزایش فعالیت‌های محسن رضایی تصریح کرد: «تغییری در برنامه‌های آقای رضایی حاصل نشده و فعالیت‌های ایشان در فضای مجازی و غیره مانند گذشته است. سفرشان به استان خوزستان نیز صرفاً به‌دلیل فرارسیدن سالگرد هفته دفاع مقدس بوده است که هرسال به این استان سفر می‌کنند.»
 5. سردار حسین دهقان: وزیر دفاع دولت یازدهم که برخی محافل سیاسی از عزم جدی او برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری 1400 سخن گفته‌اند، در واکنش به این مسئله با تأیید خبر کاندیداتوری‌اش به تسنیم گفت:«با قدرت خواهم آمد و معتقدم باید مردم را از این وضعیت فعلی نجات داد.»
 6. سعید جلیلی: یک بار شانس خود را در انتخابات 92 امتحان کرده، در سالهای گذشته نیز با در قالب مجموعه‌ای تحت عنوان دولت سایه سعی کرده است با سفر به استانهای مختلف از نزدیک جویای برخی مشکلات کشور شود. یکی از اعضای دفتر وی در گفتگوی با تسنیم درباره احتمال کاندیداتوری جلیلی در انتخابات 1400 گفت: «مبنای ایشان این نیست که از قبل مثل برخی سیاستمداران قوایی تشکیل دهد و اعلام آمدن کند. ایشان نگاهی به عرصه سیاست دارد که ورای این اخبار است و اگر ببیند مثل دور قبل شخصی مثل آقای رئیسی هست به کمک وی می‌آید و اگر هم تکلیف ببیند خودش وارد عرصه خواهد شد.»

وی گفت: «آقای جلیلی از سال 92  فعالیت‌هایی مانند دولت در سایه  و کارگروه‌هایی داشتند که به هیچ وجه جنبه انتخاباتی نداشته است و اساساً هیچ‌گاه تاکنون کلمه‌ای درباره انتخابات  نگفته‌اند».

 1. پرویز فتاح، وزیر نیرو در دولت نهم که هم‌اکنون ریاست بنیاد مستضعفان را به‌عهده دارد، اظهارات اخیر وی در برنامه تلویزیونی نگاه یک درباره اموال بنیاد مستضعفان که در اختیار اشخاص و نهادهای مختلفی بود، موجب شد برخی از این صحبت‌های فتاح برداشت انتخاباتی کنند. وی درباره احتمال حضورش در انتخابات 1400 بعد از این اظهارات گفت: «آیا من این کارها رو می‌کنم که رئیس‌جمهور شوم؟ کسی که بخواهد وارد این فضا شود از این کارها می‌کند؟ مگر عقلم را از دست داده‌ام که همه را در مقابل خودم قرار دهم؟»
 2. عزت‌الله ضرغامی: رئیس اسبق سازمان صدا و سیماست که نام وی در سال 96 جزو کاندیداهای احتمالی جبهه مردمی نیروهای انقلاب بود. وی فعالیت‌هایی در فضای مجازی دارد و هرازگاهی با چهره‌های سیاسی و فرهنگی از جناح‌های مختلف صبحانه کاری می‌خورد که برخی همین فعالیت‌ها را نشانه حضور او در انتخابات دانسته‌اند. ضرغامی در گفت‌وگو با تسنیم درباره احتمال حضور خود در انتخابات گفت: «اولاً تا 1400 کی زنده و کی مرده است؟ پاسخ من همیشه این بوده که من سرباز هستم و مثل ورزشی‌هایی که روی نیمکت نشسته است تا هر زمان لازم شد وارد بازی شود، آماده هستم تا کمک کنم. البته ممکن است هیچ وقت لازم هم نشود اما به هر حال روی نیمکت جمهوری اسلامی هستم و هر زمان احساس کنم که لازم است کمک خواهم کرد.»
 3. امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی: از اعضای سابق جبهه پایداری است که در این دوره نائب‌رئیس اول مجلس شد و همین موجب شد به‌عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی نامش در رسانه‌ها مطرح باشد. قاضی‌زاده اظهار می کند: «برخی به‌صورت “زودهنگام” به‌دنبال کشاندن فضای سیاسی کشور به عرصه انتخابات هستند که کمکی به حل مشکلات مردم نخواهد کرد. من خدمتگزار مردم به‌عنوان نماینده مجلس  شورای اسلامی هستم و کمکِ مجلس به‌عنوان نائب‌رئیس، همین»!

نکته حائز اهمیت و جالب این کاندیداها، انتقاد به دولت دوازدهم و شخص حسن روحانی است و به طوری که حتی از جبهه اصلاح طلاب که حامی سرسخت حسن روحانی در انتخابات 96 بودند، بحث استیضاح از وی را مطرح و پررنگ می کنند که پروژه عبور از روحانی و جدا کردن جریان خود را از حسن روحانی انجام دهند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد