صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » گزارش » سکوت معنادار شهرداری اصفهان در رها شدن نوزاد در حاشیه شهر اصفهان

سکوت معنادار شهرداری اصفهان در رها شدن نوزاد در حاشیه شهر اصفهان

چند روز قبل یکی از فعالان رسانه ای تصویری از نوزادی منتشر کرد که در گوشه ای از شهر رها شده بود و جای دندان های سگ های ولگرد بر پیکر این نوزاد وجود داشت که دل هر فردی را به درد آورد، این موضوع همچنان نیز در محافل خبری و رسانه ای اصفهان داغ است و واکنش های متفاوتی را همراه داشته است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۳۱ - دوشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۵

به گزارش صاحب نیوز؛ توهم  برخورداری نامی است که برای اصفهان از عملکرد غلط برخی مدیران به یادگار مانده است و چند محله اصفهان را به کل شهر و در برخی موارد به کل استان بسط دادند تا مانع توجه لازم و همچنین مطالبه دولتی از مسئولان استان برای کمبودها در شهر اصفهان شود؛ چند روز قبل یکی از فعالان رسانه تصویری از نوزادی منتشر کرد که در گوشه ای از شهر رها شده بود و جای دندان های سگ های ولگرد بر پیکر این نوزاد وجود داشت که دل هر فردی را به درد آورد.

*بهزیستی نه تایید کرد و نه تکذیب!

بعد از انتشار این عکس مجتبی ناجی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در خصوص اخبار منتشر شده نوزاد رها شده در حاشیه شهر اصفهان در فضای مجازی اظهار کرد: زمانی که این پیام در فضای مجازی منتشر شد از طریق مراجع مربوطه پیگیری و منبع انتشار این پیام را یافتیم و سعی کردیم که از طریق مددکار مربوطه ارتباط برقرار کنیم که متأسفانه این فرد جوابگو نبود که ناگزیر شدیم از طریق پلیس فتا ارتباط برقرار کنیم تا از صحت این خبر منتشر شده اطلاع پیدا کنیم.

معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان گفت: با توجه به عدم پاسخگوی فرد منتشر کننده خبر، ظن و برداشت ما کذب بودن خبر است، اما اگر این خبر صحت داشت مبنع تولید کننده خبر مانند موارد گذشته با ما ارتباط برقرار می کرد.

وی افزود: البته از منابع دیگر پیگیری کردیم که آیا زن باردار در مناطق حاشیه شهر اصفهان بوده است که این خبر به او نسبت داده شود که فقط یک مورد زن باردار که توسط مرکز کاهش آسیب های اعتیاد استان گزارش داده شد که در هفته های گذشته یک زن باردار وابسته به مواد، شنایایی شده بود و اورژانس اجتماعی بهزیستی و این مرکز، از او خواسته شده که برای دریافت خدمات بازتوانی همکاری لازم کند که در مراحل اولیه از حیطه خدمات حمایتی فرار کرده است.

ناجی با توضیح اینکه ظن ما این است ممکن است خبر نوزاد رها شده در فضای مجازی با این مورد منطبق شود، تأکید کرد: این بحث هنوز یک ظن بوده و تاکنون تأیید نشده است و ما در بررسی اولیه هستیم، تأیید این بحث منوط به ارتباط منتشر کننده خبر با بهزیستی است.

وی اضافه کرد: باید این فرد در این خصوص شفاف سازی کند که آیا این تصویر واقعی است و یا کپی پیست شده و یا ممکن است عوامل دیگر دخیل بودند که تاکنون برای ما مشخص نشده است که به اطلاع رسانی کنیم.

*ورود امام جمعه موقت اصفهان به موضوع

خیلی زود این خبر در صفحات اجتماعی بازتاب زیادی را با خود همراه کرد و با واکنش مسئولان مختلف رو به رو شد: با داغ شدن این موضوع و افزایش تبعات رسانه‌ای آن آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی امام جمعه موقت اصفهان و عضو مجلس خبرگان در دیدار با اکبر پاکزاد از یادگاران دفاع مقدس و فعال فرهنگی و اجتماعی در جریان موضوع قرار گرفت.

وی در ادامه نیز برای پیگیری موضوع توسط نمایندگان شهرستان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، روز گذشته راهنمایی‌ها و نکاتی را جهت پیگیری مطرح کرد.

*شهرداری باید میدان‌دار حل مشکل باشد

مهدی طغیانی نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز در این رابطه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: از دیدن این عکس بسیار متأثر شدم. نباید اجازه داد وضعیت مسأله کارتن‌خوابی و سقط جنین در اصفهان این گونه باشد.  به کمک دیگر نمایندگان اصفهان و همچنین مسؤولان استان تدابیری در نظر خواهیم گرفت که شاهد چنین صحنه هایی نباشیم. قطعا شهرداری اصفهان به عنوان متولی اصلی ساماندهی حاشیه شهر باید میدان‌دار حل مشکل باشد.

همچنین  استاندار اصفهان  نیز به منظور تنویر افکار عمومی و اقدامات قانونی به مراجع قضایی و انتظامی استان دستور داد موضوع را بررسی و گزارش دهند.

*رها شدن نوزاد در حاشیه شهر اصفهان بی کفایتی دستگاه های متولی را گوش زد می کند

کوروش محمدی در این زمینه به خبرنگار صاحب نیوز گفت: دستگاه ها در زمینه آسیب های اجتماعی در مناطق حاشیه نشین، به ناکارآمدی کامل رسیدیم و بیشتر از آنچه درگیر برنامه های اصولی و صحیح برای رفع این مشکلات باشیم؛ درگیر سلائق ها و منیات فردی و ناکارآمدی دستگاه های متولی هستیم.

رئیس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر اصفهان اظهار کرد: متولی خاصی برای آسیب های اجتماعی مناطق حاشیه نشین و پاسخگو در این زمینه نداریم، همواره باعث می شویم که رفتارهای سلیقه ای و توجیهات رفع تکلیف کننده از طرف دستگاه ها و سازمان های متولی مطرح شود و  به طور کلی بی تفاوتی سازمانی نسبت منطقه حاشیه ای می بینیم.

وی افزود: متأسفانه قوانین و مقرارت از این روند حمایت می کند به دلیل اینکه قوانین مشخص نکرده که متولی اصلی آسیب های اجتماعی در مناطق حاشینه نشن چه دستگاهی است؛ همین مسئله باعث شده که خیلی از امور به صدور مجوز برای خیریه ها و انجیو ها واگذار کنند و این کار قطعا تمام کننده کار نیست و حتما باید دستگاه های حاکمیتی در این زمینه ورود کنند.

محمدی با بیان اینکه مناطق حاشیه نشین شهر اصفهان دیده و شنیده شود و توسعه عدالت اجتماعی داشته باشد؛ تصریح کرد: ما با شعار، شوآف و شومن بازی نمی توانیم ادعای اجرای عدالت اجتماعی در این مناطق باشیم؛ فقر، بیکاری و کارتن خوابی و زنان آواره و سرپرست خانواده و کودکان کار در این مناطق بیداد می کند و همواره هم در حال رشد هستند و ما همچنان دست روی دست نشستیم و با جلسات ضعیفی می خواهیم مسائل و مشکلات این مناطق را حل کنیم.

وی اضافه کرد: ما در سه دهه اخیر نتیجه ای جز رشد آسیب های اجتماعی در این مناطق و حتی توسعه مناطق حاشیه نشین نگرفتیم؛ ما در مدیریت شهری واکنش این است که تغییر روال دهیم و رویه را تغییر دهیم و کار را باید به مناطق حاشیه نشنین بسپاریم؛ سال ها است که ما برای مناطق حاشیه نشین تصمیم گرفتیم.

تشکیل کمیته اضطراری رسیدگی به مناطق حاشیه نشین

عضو شورای اسلامی شهر اصفهان با توضیح اینکه کمیته اضطراری رسیدگی به مناطق حاشیه نشین روز گذشته تشکیل دادیم، بیان کرد: اعضای این کمیته فعالان ساکن مناطق حاشیه نشین انتخاب شدند واز افرادی که بی خبر هستند و دنبال مطرح شدن هستند را استفاده نکردیم؛ این فعالان در این کمیته برای مدیریت شهری تصمیم بگیرند و این تصمیمات را برای خود لازم الاجرا می دانیم.

وی خاطر نشان کرد: امیداور هستیم که دیگر دستگاه ها بر اساس توان و ظرفیت خود پای کار بیایند و قانون مشکل را به طور کلی حل کند؛ از دستگاه های نظارتی، مدیریت ارشد استان و مجلس شورای اسلامی درخواست می کنیم مقرارت و قانون را در چهارچوب این کمیته ها و کارگروه ها و برخوردهای مقطعی و سطحی پیش نبردند بلکه قوانین و مقرارت این زمینه اصلاح شود و یک متولی و پاسخگو با اختیارات تام برای همه آسیب های اجتماعی مناطق حاشیه نشین تعریف شود.

محمدی با بیان اینکه مناطق حاشیه ای شهر اصفهان با این روند و نقشه راهی که تاکنون پیش رفتیم، باز هم پیش بگیریم نتیجه ای بهتر نمی بینیم و هر روز شاهد مشکلات بیشتر و بیشتر در این زمینه باشیم، گفت: این موردی که روز گذشته رسانه ای شد قطعا موارد مشابه ای و فجیح تری دارد که تاکنون رسانه ای نشده است؛ قضیه نوزاد رها شده در حاشیه شهر اصفهان، یک زنگ خطر و هشدار برای ما و دستگاه های متولی است.

وی تأکید کرد: این حادثه بی کفایتی دستگاه های متولی را به ما گوش زد می کند، این مناطق نیازمند توجه جدی هستند.

رئیس کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان با اشاره به وظایف شهرداری در این زمینه اظهار کرد: شهرداری ها بر اساس تکالیف که دارند در کنار ایجاد فضا و کالبدی شهری مناسب، یک سری وظایف اجتماعی دارند ولی دستگاه متولی نیستند اما کمک ها و تسهیلاتی را ایجاد می کنند، اما این ها مقطعی است و نگرشی در این زمینه در شهرداری ها و دستگاه ها وجود دارد که توجیه کننده و برای رفع تکیلف است.

کارهای مقطعی در حاشیه شهر انجام می شود که کافی نیست

وی با بیان اینکه در این چند سال اخیر شهرداری ها را با تکیلف اجتماعی بیشتر در این زمینه دیدیم، تصریح کرد: فاجعه روز گذشته حاشیه اصفهان، دردناک ترین فاجعه ای است که در این سه سال اتفاق افتاده است و مناطق حاشیه ای در شهر اصفهان روبه رو شد است و نیازمند یک نظام قانونمند در این زمینه هستیم.

محمدی خاطر نشان کرد: کارهای مقطعی در حاشیه شهر انجام می شود که کافی نیست؛ دستگاه های متولی وظایف خود را بر دوش چند خیریه و انجمن های مردمی نگذارند و خود را کنار بشکند.

در حالی که هنوز برخی اما و اگر در مورد صحت این موضوع بیان می کنند؛ سید امیر هاشمی  فعال رسانه ای که برای اولین بار تصویر این کودک را منتشر کرده بود به اتفاقات این چند روز اخیر با انتشار کلیپی در صفحه خود واکنش نشان داد و گفت: در حالی که برخی از مسئولان به بنده فشارهایی وارد کردند، لازم دانستم این کلیپئ را منتشر کنم.

*معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان هیچ تماسی با من نداشته است

این فعال رسانه ای ادامه داد: زمانی که من این عکس را گرفتم ماموران نیروی انتظامی در صحنه حاضر بودند و همچنین برخی از ساکنین آن منطقه نیز حضور داشتند و صبح آن روز به همراه یکی از فعالان رسانه و همچنین سردار پاکزاد به دفتر آیت الله مهدوی رفتیم که گزارشات و فیلم هایی به نماینده ولی فقیه داده شد که وی از این وضعیت ابراز ناراحتی کرده و دستور ویژه را برای اقدام ویژه مسئولان و کمک به رسانی در این منطقه انجام دادند.

وی در ادامه به صحبت های ناجی معاون اجتماعی اداره کل بهزیستی استان اصفهان واکنش نشان داد و گفت: ناجی این خبر را تکذیب کرده و در دلیل این تکذیب  گفته با فردی که این خبر را منتشر کرده تماس گرفته شد اما فرد جوابگو نبود، در حالی که ناجی با من هیچ تماسی نداشته است.

هاشمی خاطرنشان کرد:چند ماه قبل ناجی به منطقه حاشیه شهر آمد و بازدید کردند و گزارشاتی از وضعیت منطقه به وی داده شده بود.

این فعال رسانه ای از نحوه واکنش استاندار بعد از 48 ساعت و همچنین عدم حضورش در حاشیه های شهر اصفهان انتقاد کرد.

*دستور دادستان اصفهان برای رسیدگی ویژه به پرونده نوزاد رها شده

در ادامه نیز دادستان عمومی و انقلاب اصفهان نیز به این موضوع واکنش نشان داد و ضمن ابراز تأسف درباره پیدا شدن جسد نوزاد در یکی از مناطق حاشیه ای شهر اصفهان از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به صورت ویژه خبر داد.

دادستان عمومی و انقلاب اصفهان افزود: تحقیقات در خصوص علت و عوامل مربوطه در جریان بوده و در صورت انتساب رفتار مجرمانه با عوامل ایجاد چنین وضعیت اسفباری به شدت برخورد خواهد شد.

این اتفاق درست یا غلط نشان داد که نام برخورداری برای اصفهان وصله ای ناجور است و باید هر چه زودتر متولیان امر برای حل کردن مشکلات حاشیه شهر اصفهان اقدامات انجام دهند، اقدامتی که در سال های اخیر آنگونه که لازم بوده است نتوانسته مشکلات این مناطق را برطرف کند و هر از گاهی به شکلی مشکلات در این مناطق خود را نشان می دهد.

اتفاقات در حاشیه شهر و انبار شدن مشکلات در این مناطق قبل از اینکه متولیان امر را نشانه رود، انگشت را به سمت شورای شهر اصفهان برده چرا که این شورا این دغدغه و مطالبه مردمی را باید هم از شهرداری به عنوان متولی در زیر ساخت ها و سکان دار ملزم کند و همچنین به عنوان نماینده مردم از دستگاه های دیگر استان نیز پیگری کند و نتیجه را به اطلاع مردم برساند.

آنچه امروز در حاشیه شهر اصفهان می بینیم این است که مشکلا نیاز به پیگیری بیشتر داشته و همچنین مشکلات با جلسات پشت میزی حل نشده و نیاز به بازدید میدانی و دین مشکلات از نزدیک است.

به نظر می رسد حال که یکبار دیگر مشکلات در حاشیه شهر زنگ خطری را به صدا در آورده است باید نمایندگان شهرستان نیز به این قضیه ورود کرده و شهرداری اصفهان به عنوان متولی اصلی و همچنین از بهزیستی رفع این مشکلات مطالبه شود؛ از نکات جالب در این موضوع این است که شهرداری اصفهان که قبل از این هم بارها در مورد وضعیت حاشیه های شهر مورد انتقاد قرار گرفته است، سکوت اختیار کرده است.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد