صفحه اصلی » تولیدی » حسرت و افسوس را ما می خوریم، شما به وظیفه ات عمل کن!

حسرت و افسوس را ما می خوریم، شما به وظیفه ات عمل کن!

برخی از مسئولان در مواجهه به معضلات و آسیب های اجتماعی با موج ناراحتی همراه می شوند و با پست های مجازیشان از ناراحتیشان می گویند و انگار یادشان رفته است که این اتفاقات در مقابل اقدامات نکرده و کرده هایشان در اصفهان رقم خورده است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۲ - سه شنبه ۱۳۹۹/۰۸/۶

صاحب نیوز-جمشید حسینی جزه/ بدون هیچ مقدمه ای می توان گفت این روزها در اصفهان هر کس با دیدن تصویر نوزادی که در حاشیه اصفهان رها شده بود اندوهگین و ناراحت شد و شاید کوهی از تاسف و ناراحتی نیز برای این اتفاق کم است که دل هر شهروند را به درد آورده است؛ اتفاقی که شاید عادت داریم در جوامعی آن را ببینیم که عواطف انسانی جای خود را به روابط اقتصادی داده باشند و این رفتارها در کنار نصف جهان ما یک کابوس به شمار می رفت، که متاسفانه باید بپذیریم که تعبیر درست و واقعی پیدا کرده است؛ اما در این میان برخی از مسئولان نیز در این موج ناراحتی همراه می شوند و با پست های مجازیشان از ناراحتیشان می گویند و انگار یادشان رفته است که این اتفاقات در مقابل اقدامات نکرده و کرده هایشان در اصفهان رقم خورده است.

حاشیه شهر اصفهان کلاف سردرگم نداشته و ابهامات آن گسترده و نیاز به تصمیمات معجزه آسا هم ندارد؛ حاشیه شهر اصفهان تلمباری از مشکلات و فقر است که آسیب های اجتماعی در آن گسترده و شبکه ای جا خوش کرده است و هر روزی هم که می گذرد، عمق این اتفاقات بیشتر می شود. البته هیچ کس منکر اقداماتی که در سالیان و دوره های مختلف در این مناطق انجام شده است، نیست چرا که در برخی موارد واقعاً اقدامات خوبی انجام شده، اما در این میان با مقوله ای روبرو هستیم که درمانِ درد محقق نشده است و حتی درد و زخم در حال گسترش و شکاف بیشتر نیز هست.

برخی از این می گوید که حاشیه شهر متولی ندارد و باید در این زمینه اندیشید و راهکارارائه داد اما این صحبت کمی از منطق دور است، چطور اگر اتفاق کوچکی در همین حاشیه های شهر بیفتد و یک افتتاح کوچکی در دست رو نمایی باشد، پز و بالیدن و بعد رسانه ای آن از سوی برخی دستگاه ها هفت آسمان را پر می کند اما حال اینگونه بیان می شود که کمی دور از انصاف است.

این نوزاد قلب همه را به دردآورد اما تجربه نشان داده است ما خیلی زود این صحنه ها را فراموش می کنیم و همیشه هم قرار نیست برای یاداوری به برخی هر روز یک کودک قربانی شود؛ البته این نوزاد قربانی شده امروز در معرض دید قرار گرفت اما صدها انسان دیگر که زنده اند اما آرزوهایشان در این محل در حال مردن است همین امروز به کمک نیاز دارند.

اما این سوال در ذهن پیش می آید که چه کسی مسئول است تا این وضعیت تغییر کند که در جواب باید گفت همه ما مسئولیم! چرا که اگر متولیان امر اقداماتشان در این مناطق به خوبی نبوده است ما نیز آن را مطالبه نکرده و فضای راحتی را در اختیار یک مسئول قرار دادیم که از وظیفه ای که انجام نداده تیغ مطالبه و انتقاد را بر گردن خود احساس نکند.

پرونده این نوزاد دیر یا زود با همه تلخیش بسته می شود اما این موضوع هشداری است تا برخی اتفاقات حاشیه شهر اصفهان را بهتر دیده و اقدام عاجل را برای از بین بردن یا کم کردن این مشکلات انجام دهند؛ بدون شک آنچه در حاشیه شهر این روزها اتفاق می افتد دیری نخواهد پایید که اثرات آن در دیگر مناطق شهر نیز بسط پیدا خواهد کرد و آسیب های اجتماعی در این مناطق به دیگر قسمت های شهر نیز سرایت می کند.

اگر به صورت گسترده تر به این موضوع نگاه کنیم، آن چه از لحاظ آسیب شناسی اجتماعی به اثبات رسیده حکایت از تاثیرات و دامنه گسترده آسیبی به نام حاشیه نشینی است، کودکانی که هر چند با حوادث دردآوری این چنین مواجه نشده اند اما متاسفانه با بزرگ شدن در سایه فقر و همسایگی با انواع آسیب های در کمین؛ به سختی می توانند آینده ای نسبتا روشن و به دور از معضلاتی مثل اعتیاد و زندگی در خانواده سالم را تجربه کنند به طوری که حتی این بیماری مزمن می تواند تا نسل ها ویرانی بدون توقف را به همراه داشته باشد؛ این معضل نیازمند درمان ریشه ایست نه مسکن های مقطعی و یا انکار و نادیده انگاشتن موضوعاتی این چنین و پاک کردن صورت مسئله؛ تمامی این ساده انگاری ها به گواه تاریخ دامنه انسانی درگیر را گسترش می دهد وزخم را مزمن و عمیق تر می کند.

حل مسائلی این چنین البته تنها با درگیری یک نهاد درمان نمی شود چرا که گستره معضلات اجتماعی تنها در یک یا چند مورد خلاصه نمی شود و نیاز به همکاری و هم فکری و مهم تر از آن، اقدمات عملی نهادها و سازمان های مسئول را دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد