صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » چهلمین سالگرد دفاع مقدس در قلم ادیبان/ برگزاری دو رویداد ادبی «همیشه های هنوز» و «یوسف» در اصفهان

چهلمین سالگرد دفاع مقدس در قلم ادیبان/ برگزاری دو رویداد ادبی «همیشه های هنوز» و «یوسف» در اصفهان

مدیر سازمان ادبیات و تاریخ اداره کل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس با بیان اینکه بیست و دومین کنگره ملی شعر دفاع مقدس امسال در فارس برگزار می شود، گفت: به تبع این کنگره، هفتمین سال جشنواره «همیشه های هنوز» را در اصفهان برگزار می کنیم که برگزیدگان آن به جشنواره ملی معرفی می شوند.

تاریخ انتشار: ۱۷:۳۵ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۷

به گزارش صاحب نیوز؛ محمد بلندیان در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تحولات تاریخی و فرهنگی با هم عجین هستند و انقلاب اسلامی و دقاع مقدس از این موضوع مستثنی نیست، گفت: ادبیاتی به نام ادبیات پایداری در کشور در سال های گذشته ایجاد شده است که یکی از شاخه های اصلی آن شعر است.

مدیر سازمان ادبیات و تاریخ اداره کل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس با بیان اینکه بیست و دومین کنگره ملی شعر دفاع مقدس امسال در فارس برگزار می شود، گفت: به تبع این کنگره، هفتمین سال جشنواره «همیشه های هنوز» را در اصفهان برگزار می کنیم که برگزیدگان آن به جشنواره ملی معرفی می شوند.

وی پیرامون موضعات جشنواره استانی امسال، گفت: از جمله مهم ترین موضوعات امسال،  پیوند دفاع مقدس و عاشورا، نقش دفاع مقدس در تداوم آرمان های انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و شعر مقاومت بین الملل، دفاع مقدس و سلامت عمومی جامعه، دفاع مقدس و شهدای شاخص، زیبایی های کربلا، مدافعان حرم و مدافعان حرم و اصفهان در دفاع مقدس است.

بلندیان ادامه داد: موضوع «سردار شهید حاج قاسم سلیمانی» و «25 آبان روز حماسه مردم اصفهان»، موضوعات ویژه این جشنواره است که به رده سنی 15 تا 25 سال مربوط است.

مدیر سازمان ادبیات و تاریخ اداره کل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس در مورد آثار ارسالی گفت: این آثار نباید پیش از این در نشریه، سایت یا کتابی منتشر شده باشد و توجه به ویژگی های بومی استان امتیاز ویژه ای برای آثار دارد.

وی مهلت ارسال آثار را تا پایان آذر ماه از طریق سایت «یک پلاک» معرفی کرد و گفت: آثار در دی ماه به کنگره ارسال می شود و اگر شرایط برگزار بشود، اختتمایه استانی برگزار می شود.

بلندیان افزود: انجمن های شعر فعال اصفهان در این جشنواره حضور داشته و جلسات شعرخوانی با همکاری این انجمن ها برگزار می شود.

مدیر سازمان ادبیات و تاریخ اداره کل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس خاطرنشان کرد: اتفاق ادبی دیگر، جایزه ادبی «یوسف» است که نهمین دوره کشوری و دومین دوره استانی آن درحال برگزاری بوده که اختصاص به داستان کوتاه دفاع مقدس دارد.

وی پیرامون محورهای این جایزه گفت: «دفاع مقدس و مقاومت اسلامی»، «مقاومت شهرها در دفاع مقدس»، «وحدت اسلامی»، «مدافعان سلامت» و «نقش زنان در دفاع مقدس» از جمله محورهای این جایزه است است که اهالی هنر می توانند آثار خود را تا 15 دی ماه از طری سایت یک پلاک ارسال کنند.

بلندیان با بیان اینکه توجه به شاخصه های بومی استان از موضوعات اصلی است، گفت: داستان کوتاه حدود چهار هزار کلمه است که باید به صورت تایپی برای ما ارسال می شود.

مدیر سازمان ادبیات و تاریخ اداره کل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس اظهار کرد: اهداف ما در جشنواره ها، شناسایی و معرفی نویسندگان و ایجاد بانک اطلاعاتی از نویسندگان، تولید فاخر آثار ادبی، تبلور آثار ادبی در حوزه دقاع مقدس و هم افزایی جبهه ادبیات پایداری است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در رابطه با حمایت ها از آثار برگزیده، عنوان کرد: اتفاقی که در سال های گذته افتاد، حمایت از چاپ آثار برگزیده بود که یکی از دغدغه های نویسندگان است.

بلندیان در رابطه با فعالیت های سازمان ادبیات و تاریخ بنیاد حفظ و نشر آثار دفاع مقدس گفت: ممیزی و کارشناسی آثاری که در حوزه دفاع مقدس چاپ می شود بر عهده این سازمان است؛ کلیه آثاری که در حوزه دقاع مقدس به چاپ برسد باید از این سازمان عبور کند تا دغدغه رهبری مبنی بر جلوگیری از تحریف دفاع مقدس به درستی پیگیری و محقق شود.

مدیر سازمان ادبیات و تاریخ اداره کل حفظ و نشر آثار دفاع مقدس ادامه داد: رویکرد بنیاد در چاپ کتب اسنادی است که سال گذشته حدود 40 اثر چاپ شد؛ این آثار نیازمند حمایت مدیریت شهری و استانی است.

وی در پایان گفت: بنیاد حفط آثار خود را رقیب دیگر سازمان ها نمی داند و تعامل ما با همه رده های لشکری و کشوری بسیار خوب است؛ در حوزه خاطره گویی و خاطره نویسی با حوزه هنری تعامل داریم و در چاپ آثار هم با ناشران دولتی و ناشران خصوصی تعامل می کنیم.

انتهای پیام/

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد