صفحه اصلی » اقتصادی » استفاده از ظرفیت همسایگان برای رفع مشکلات اقتصادی

استفاده از ظرفیت همسایگان برای رفع مشکلات اقتصادی

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: د: اگر کمی به وضعیت کشورهای همسایه نگاه کنیم و همچنین پتانسیل درونی کشور را بشناسیم می بینیم که بسیاری از نیازهای کشورهای همسایه در داخل کشور به صورت مازاد وجود دارد و یا امکان فراهم کردن آن در داخل کشور ما فراهم است و از طرفی بسیاری از نیازهای داخلی ما که در حال حاضر در تامین داخلی مشکل دارد، امکان تامین آن از کشورهای همسایه فراهم است.

تاریخ انتشار: ۱۴:۳۱ - سه شنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۳

سید جلال حسینی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: کشور ایران در نقطه ای قرار گرفته است که مرزهای جغرافیایی آبی و خاکی با کشورهای مختلف دارد که این امر مبادلات را سهولت می بخشد و می تواند عامل مهمی در صادرات و واردات موثر باشد.

کارشناس اقتصادی تصریح کرد: علاوه بر این کشورهای هم مرز با ایران نیز تعداد قابل توجه است و در شرق و غرب و شمال بیش از یک کشور مرز خاکی با کشورمان دارند که این هم مرزی دست ایران را برای تجارت باز و همچنین رقابت کشورها برای تجارت را بهتر می کند.

وی افزود: اصولاً صادرات و واردات موثر به منزله برطرف کردن نیازهای کشور که امکان تامین آن به صورت مقطعی و یا به صورت کلی در کشور وجود ندارد و همچنین تنظیم تولید و مصرف با ارائه کالا و خدمات به بازار بزرگتر از مرز جغرافیایی است.

حسینی ادامه داد: اگر کمی به وضعیت کشورهای همسایه نگاه کنیم و همچنین پتانسیل درونی کشور را بشناسیم می بینیم که بسیاری از نیازهای کشورهای همسایه در داخل کشور به صورت مازاد وجود دارد و یا امکان فراهم کردن آن در داخل کشور ما فراهم است و از طرفی بسیاری از نیازهای داخلی ما که در حال حاضر در تامین داخلی مشکل دارد، امکان تامین آن از کشورهای همسایه فراهم است.

جلال حسینی بیان کرد: علاوه بر آن تجارت های مرزی با همسایگان اشتغال زا، زمان رسیدن به مصرف کننده را کوتاه تر می کند و این در حالی است که بازار چه های مرزی با توجه به مشترکات دینی و حتی زبانی که در برخی از استان ها با استان های کشورهای همسایه وجود دارد، می تواند عامل مهمی برای تجارت باشد.

کارشناس اقتصادی بیان کرد: همچنین می تواند در تجارات و روابط اقتصادی با همسایگان نقش دلار نیز کمرنگ باشد که این نکته در حال حاضر بسیار برای کشور پر اهمیت است

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد