صفحه اصلی » اقتصادی » ضعف وزارت امور خارجه دلیل انفعال ایران در بازار پرسود کشورهای همسایه/ ناهماهنگی ها باعث ماندن کالا برای مدت طولانی در گمرک شده است

یک کارشناس مسائل اقتصادی:

ضعف وزارت امور خارجه دلیل انفعال ایران در بازار پرسود کشورهای همسایه/ ناهماهنگی ها باعث ماندن کالا برای مدت طولانی در گمرک شده است

یک کارشناس اقتصادی گفت: یکی از عوامل تاثیر گذار در اینکه ما نتوانسته ایم آنگونه که لازم است با کشورهای همسایه روابط تجاری برقرار کنیم، قوانین دست و پا گیر در وزارت صمت و بانک مرکزی است و همچنین ناهماهنگی ها باعث ماندن کالا برای مدت طولانی در گمرک می شود.

تاریخ انتشار: ۱۳:۱۹ - دوشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۲

حامد مجلسی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: اینکه ما نتوانسته ایم آنگونه که لازم است با کشورهای همسایه روابط تجاری برقرار کنیم، دلایل مختلفی را دارد؛ یکی از این دلایل ضعف وزارت خارجه است که منفعلانه عمل می کند، چرا که بهتر از این امکان روابط با کشورهای همسایه وجود دارد.

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه پتانسیل صادرات و واردات با کشورهای همسایه بسیار بالاست،  تصریح کرد: یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در این امر قوانین دست و پا گیر در وزارت صمت و بانک مرکزی است و همچنین ناهماهنگی ها باعث ماندن کالا برای مدت طولانی در گمرک می شود؛ خصوصاً از زمانی که وزارت بازرگانی با صمت ادغام شد و کارهایی چون صادرات و واردات در حوزه کشاورزی را به وزارت صمت سپردند که این امر تخصصی نبود.

وی افزود: ما در حال حاضر تحریم هستیم و می طلبد مسئولان با جسارت بیشتری عمل کنند در حالی که می بینیم برخی از مسئولان منفعلانه عمل می کنند.

مجلسی با اشاره به مشکل نقل و انتقالی که برای پول برای کشور وجود دارد،  بیان کرد: اگر دولت بتواند بازارچه های مرزی را فعال کند و قوانین دست و پا گیر را حذف کند می تواند در افزایش تجارت با کشورهای همسایه موثر باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد