صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » کاشی های سرقتی بر روی سقاخانه چهارراه نقاشی آرام گرفتند

پس از دستگیری سارقان:

کاشی های سرقتی بر روی سقاخانه چهارراه نقاشی آرام گرفتند

مدیر کل اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان از آغاز عملیات نصب کاشی های سرقتی سقاخانه چهارراه نقاشی اصفهان خبر داد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۵۷ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ فریدون اله یاری با اشاره به  آغاز عملیات نصب کاشی های سرقتی سقاخانه چهارراه نقاشی اصفهان، گفت: با توجه به دستگیری سارقان بیش از 30 عدد از کاشی های سقاخانه چهارراه نقاشی اصفهان که توسط نیروی انتظامی و با هماهنگی یگان حفاظت اداره کل در کمتر از پنج روز از سرقت آنها انجام پذیرفت، این کاشی ها ظهر روز پنج شنبه هشتم آبان ماه تحویل یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان افزود: با توجه به اهمیت موضوع، کاشی ها صبح شنبه تحویل حوزه امانی اداره کل شد و همکاران این حوزه عملیات نصب آن را آغاز کردند.

وی در خصوص ویژگی های عملیات مرمت این سقاخانه که متعلق به دوره پهلوی است، گفت: متاسفانه در دهه های گذشته مرمت های علمی بر روی سقاخانه انجام نشده بود، لذا گروه امانی با اصلاح مرمت های غیرعلمی گذشته، اقدام به زیر سازی مناسب، استحکام بخشی و بندکشی کاشی ها و آجرهای باقی مانده از مرمت های گذشته کرده و سپس اقدام به نصب کاشی های سرقت شده به صورت علمی خواهند کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان همچنین در خصوص حفاظت از آثار به جای مانده از تاریخ معاصر اصفهان تاکید کرد: اگر چه این آثار به این دلیل که دارای قدمت چندانی نیستند به ثبت ملی نرسیده اند، لکن به عنوان بخشی از هویت این شهر تاریخی به شمار می روند، لذا لازم است تا تمامی نهادهای شهری با تشریک مساعی از این آثار حفاظت کنند. با این وصف این اداره کل در حال حاضر نسبت به استحکام بخشی و نصب این کاشی ها اقدام کرده و سپس تلاش می کند با مرمت صحیح و همچنین نصب شیشه حفاظتی در کنار اجرای طرح گشت های حفاظتی، با زیبا سازی این بخش از شهر در حد توان از سرقت مجدد این کاشی ها جلوگیری کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد