صفحه اصلی » اقتصادی » آیا انتخابات آمریکا سرنوشت بورس ایران را مشخص خواهد کرد؟

آیا انتخابات آمریکا سرنوشت بورس ایران را مشخص خواهد کرد؟

ورود مجلس و قوه قضائیه و تغییر برخی از قوانین بازار و الزام به بازگردانی در سهام ها و همچنین فروکش کردن روند صعودی بازارهای دیگر اتفاقات خوبی بود که از روز چهارشنبه ترمز بازار را کمی کشید و انتظار می رفت هفته خوبی در انتظار بازار باشد؛ اما تعطیلی روز سه شنبه و عوامل روانی بازار هنوز امکان رشد را برای بازار ایجاد نکرده است و به نظر هفته آینده در بازار سرمایه یک هفته تاثیر گذار باشد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۹ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ بازار سرمایه در سال 99 و با حمایت های دولت و همچنین اقبال عمومی شد قابل توجه ای داشت به طوری که علاقه مندان سرمایه گذاری در این بازار به شدت افزایش پیدا کرد؛ ورود این سرمایه شاخص را تا بالاتر از دو هزار بالا برد.

اما این روند در نیمه تابستان شرایط متفاوتی پیدا کرد و با توجه به عوامل روانی و همچنین چند صدایی ها از دولت در اولین گام شرایط نزولی را در بورس ایجاد کرد؛ علاوه بر عوامل روانی بسیاری از کارشناسان نیز معتقد بودند که همیشه بازار بعد از یک صعود قابل توجه نیاز به اصلاح و تنفس و برگشتی دارد و سپس به جریان خود ادامه می دهد.

در حالی که بسیاری در بدبینانه ترین حالت ها برگشت شاخص را تا حدود یک هزار 850 می دانستند، واعظی رئیش دفتر رئیس جمهور گفت: فکر می کنیم اصلا این روند و بدبینانه ترین برگشت بازار یک هزار و 600 باشد؛ با این حرف بازار روند نزولی را با سرعت بیش تری در پیش گرفت چرا که انتظار افت تا یک هزار و 600 ایجاد شده بود.

در حین تلاش ها برای کنترل بازار با توجه به رفتارهای برخی از حقوقی ها و همچنین رفتارهای عجولانه برخی از حقیقی ها که تازه وارد این بازار شده بودند، کاری را پیش نبرد در کمال ناباوری شاخص را به یک هزار و 200 برد تا آلارم های هشدار از این بازار به شدت شنیده شود.

در این روند بازار سرمایه عوامل متعددی درگیر بود که بسیاری از آن ها فقط در شرایط روانی بازار تاثیر گذار است و از لحاظ فاکتورهای بازار اقتصادی و تکنیکالی بازار سرمایه جایگاهی ندارد که یکی از آن ها انتخابات آمریکا است؛ این عامل در حالی مطرح می شود که این سکه دو رو ندارد.

بسیاری از کارشناسان معتقدند بازار سرمایه با گزارش های مالی شرکت ها و همچنین کاهش ارزشی که بسیاری از سهم ها داشته است به نقطه ایده ال برای خرید رسیده است و به زودی ارزش ذاتی سهم ها به ارزش سهم می افزاید و این اتفاق بازار سرمایه را دوباره به اوج خواهد رساند؛ علی رغم این باید روزهای سبز بورس ایران را بیشتر در ایام پیش رو جست و جو کرد.

کارشناسان اقتصادی این روند را اصلا به انتخابات آمریکا مرتبط نمی دانند و معتقدند چه ترامپ و چه بایدن رای بیاورد بازار سرمایه ایران رشد خواهد داشت اما علی رغم این نظر کارشناسی به نظر بسیاری از سرمایه گذاران گوشه چشمی به این انتخابات دارند، که این سوال پیش می آید که این موضوع چه دلیلی دارد؟

باید گفت که خاک خورده های این بازار شرایط مختلف و انتخابات مختلف را در بازار دیده و برای خرید و فروش های خود کمترین توجه را به عوامل روانی زود گذر دارند چرا که آن ها با دید بلند مدت خرید کرده و حتی اکنون نیز با احتیاط بیشتر در بازار خرید و فروش می کنند.

اما دسته ای دیگر که تازه وارد تر هستند و در حالی که سود برخی از افراد دیگر را دیدند منتظر یک پالس مثبت برای ورود دوباره به بورس هستند؛ این پالس مثبت می توانست با سخنان یک مسئول دولتی نیز اتفاق بیفتد که شاید در چند ماه گذشته چندی باز نیز تحت تاثیر این سخنان این موضوع اتفاق افتاد اما تفاوت سخن با عمل باعث شد موج بی اعتمادی به این اقدامات شکل گرفته و حالا این پالس را به انتخابات آمریکا گره بزند، حتی شاید برخی از این افراد نمی دانند که باید چه شود در انتخابات آمریکا تا آن ها سرمایه گذاری کنند.

گروهی دیگر نیز که در ماهیت بازار ضرر 40 درصدی یا بیشتر را متحمل شدند تمایل دارند تا آخرین شانس خود را از یک عامل روانی بسنجد و اینگونه به این صحبت در بازار دامن می زنند؛ برخی نیز معتقدند که انتخاب دوباره ترامپ می تواند باعث رشد بازار سرمایه شود هر چند این نظریه توجیهاتی برای اثبات خود دارد اما دلایل و نظرات بسیاری از کارشناسان این موضوع را رد می کند؛ البته اینکه انتخابات  و یا حتی بیماری ها و دیگر عوامل جهانی بر این بازار ها تاثیر گذار است مورد قبول همه بوده اما درصد تاثیرگذاری در نگاه ها متفاوت است.

اما اصل بازار سرمایه و بورس ایران در یک موقعیت حساس و خطرناک قرار گرفته است و با یک بی اعتمادی دست و پنجه نرم می کند؛ بازار اگر در این محدوده حمایت جدی به خود نبینید و به کانال یک هزار و صد و کمتر از آن سقوط کند، مطمیناً به این زودی ها دیگر سرپا نخواهد شد؛ این لحظه حساس در حالی است که جذابیت خاصی با توجه به قیمت سهام ها در بازار نیز ایجاد شده است و یک جرقه می تواند به صعود این بازار کمک کند.

ورود مجلس و قوه قضائیه و تغییر برخی از قوانین بازار و الزام به بازگردانی در سهام ها اتفاقات خوبی بود که از روز چهارشنبه ترمز بازار را کمی کشید و انتظار می رفت هفته خوبی در انتظار بازار باشد؛ اما تعطیلی روز سه شنبه و عوامل روانی بازار هنوز امکان رشد را برای بازار ایجاد نکرده است و به نظر هفته آینده در بازار سرمایه یک هفته تاثیر گذار باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد