صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » پرداختن به انتخابات آمریکا انحراف افکار عمومی است/ مشکلات اقتصادی کشور نتیجه سوء مدیریت دولت است

شریعتمداری:

پرداختن به انتخابات آمریکا انحراف افکار عمومی است/ مشکلات اقتصادی کشور نتیجه سوء مدیریت دولت است

مدیر مسئول روزنامه کیهان در وبینار تحلیلی مسائل روز، مهمترین عامل مشکلات اقتصادی کشور را متوجه مدیریت غلط دولت دانست و پرداختن به انتخابات آمریکا را حاشیه سازی برای گمراه کردن مردم از موضوع اصلی کشور یعنی مشکلات معیشتی عنوان کرد.

تاریخ انتشار: ۱۷:۲۹ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۱

به گزارش صاحب نیوز؛ مدیر مسئول روزنامه کیهان در وبینار تخصصی هم اندیشی مسائل روز که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد میمه و دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه تدارک دیده شده بود به بررسی و تحلیل مسائل روز کشور پرداخت.

*دعوای ماهوی اسلام ناب و نظام سلطه

حسین شریعتمداری با اشاره به این که دشمنی با اسلام از جایی آغاز شد که اسلام ناب بر کرسی حاکمیت نشست، گفت: امام خمینی -رحمه الله علیه- غباری که قرن‌ها بر تارک اسلام ناب نشسته بود را زدود و آن گونه که برصدر بود، ارائه کرد و تاریخ صدر اسلام را یادآوری کرد که پیمبر عظیم الشأن اسلام حضرت محمد -صلّی الله علیه- تا پیش از بعثت در سراسر حجاز به امین بودن شناخته می‌شد اما زمانی که بعثت خود را اعلان کرد، صف بندی‌ها علیه او آغاز شد.

این سیاستمدار عنوان کرد: اسلام زمانی برای دیگران خطر تلقی می‌شود که بر کرسی حاکمیت بنشیند چرا که آن زمان عملیاتی خواهد شد و تن به فقر محرومان و تن پروری مرفهان نخواهد داد لذا در این صورت اولین کسی که بر علیه آن جبهه خواهد گرفت نظام سلطه خواهد بود و اگر چنین نباشد و همچون عربستان سعودی هیچ تهدیدی محسوب نمی‌شود.

وی گفت: اسلام ناب یک باور است و جای آن در قلوب مسلمانان است و هر جا مسلمانی باشد در معرض حرکتی چون انقلاب اسلامی است و به این مورد شاید در ابتدای انقلاب به چشم یک شعار نگاه می‌کردند اما امروزه می‌بینیم در یمن، لینان، سوریه، عراق، فلسطین و در بسیاری از کشورهای دیگر تحقق یافته است و انقلاب اسلامی به وجود آمده است.

شریعتمداری به گذشته کشور اشاره کرد و حوادث و خطراتی که انقلاب اسلامی ایران پشت سر گذاشت همچون ریاست جمهوری ابوالحسن بنی صدر که دارای کد جاسوسی بود را یادآور شد و با بیان این که وضعیت امروز کشور به مراتب بهتر از گذشته است، تصریح کرد: کشور اکنون در حال عبور از یک پیچ و عقبه خطیر است اما در شرایط خطرناکی قرار ندارد.

این چهره انقلابی اظهار کرد: در تقابل اسلام ناب و نظام سلطه تاکنون پیروزی با انقلاب اسلامی بوده است؛ یک زمانی یک کشور را برای جنگ با ایران تحریک می‌کردند اما امروز برای مقابله با ما ائتلاف تشکیل می‌دهند، یک زمانی می‌گفتند به ایران سلاح نفروشید اما امروز می‌گویند از ایران سلاح نخرید.

 

*انتخابات آمریکا یک موضوع انحرافی است

وی موضوع انتخابات آمریکا را یک موضوع انحرافی و یک نوع حاشیه‌سازی قلمداد کرده و گفت: سیاست‌های کلان آمریکا را ترامپ و بایدن تعیین نمی‌کنند و جمهوری خواهان و دموکرات‌ها کمترین اختلافی در موضوع دشمنی با ایران ندارند و آن‌چه رقبای انتحاباتی در مورد ایران و برجام تاکنون گفته‌اند یک مطلب با دو لفظ بوده است.

مدیر مسئول روزنامه کیهان ادامه داد: جو بایدن اظهار کرده است به برجام برمی‌گردم اما با دو شرط اول این که مسائل موشکی در برجام بیاید و دوم این که ایران از منطقه خارج شود. شریعتمداری ادامه داد: این دو شرط دقیقاً دو علتی است که ترامپ نیز پیش از این برای ماندن در برجام اعلام کرده بود و به خاطر تحقق نیافتن همین مسأله هم از برجام خارج شد.

این کارشناس و تحلیلگر با انتقاد از مسئولان و سیاستمداران کشور از آن‌ها خواست به مسأله اصلی ایران که رسیدگی به معیشت مردم است بپردازند و سفره مردم را به انتخابات آمریکا وصل نکنند.

وی گفت: آن چه از شرایط آمریکا برمی‌آید نشان می‌دهد فتنه 88 به زادگاه خود بازگشته است و ما همان طور که در سال 88 قدم به قدم تحرکات فتنه گران را پیش بینی دقیق می‌کردیم الان می‌بینیم که این فتنه در آمریکا در حال شکل گیری است و سیاستمدارانی همچون فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، نیز بر آن اذعان کرده‌اند.

*70 درصد مشکلات اقتصادی کشور مربوط به مدیریت غلط دولت است

مدیر مسئول روزنامه کثیرالانتشار کیهان با بیان این که امروز مسائل اقتصادی ما مخصوصاً گرانی کالا و خدمات و مسائلی مانند مسکن و بیکاری برای مردم رنج آور شده است، اظهار کرد: خود دولتمردان اعتراف کردند تحریم‌ها تنها30 درصد در شکل‌گیری شراییط موجود در کشور تأثیر داشته است و 70 درصد آن به مدیریت برمی‌گردد.

شریعتمداری تأکید کرد: نمونه‌های زیادی از اقداماتی را می‌توان نام برد که می‌توانسته برای بهبود شرایط اقتصادی کشور انجام شود اما نشده و بعد مشکلات زیادی را به وجود آورده است که از این جمله می‌توان به رها کردن مسکن مهر و به کار بردن تعبیر «مزخرف» برای آن نام برد که نهایتاً به این نقطه منتهی شد که وزیر راه و شهرسازی دولت تدبیر و امید در زمان تودیع خود اعلام کرد «از افتخاراتم این است که در طول 5 سال مسئولیتم حتی یک واحد مسکن مهر در کشور نساختم».

این سیاستمدار کهنه کار کشور افزود: دولت سرانجام بعد از سال‌ها مصاحبه علیه مسکن مهر و سال‌‌ها فرصت سوزی نهایتاً به این نتیجه رسید که باید مسکن مهر از سر گرفته شود و این طرح را با نام مسکن ملی دوباره احیا کرد و همین اتفاق برای کارت‌های سوخت که توسط وزارت نفت رها شد و بعد از مواجه شدن با قاچاق سوخت مجددّاً احیا شد؛ همچنین در مورد کد شناسه شبنم کالاها که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت رها شد و مجددًاً بعد از مواجه شدن با فوج کالاهای قاچاق دوباره بازگردانده شده و بسیاری از موارد دیگر رخ داد.

وی در ادامه به مواردی از تصمیمات غلط دیگر اقتصادی دولت اشاره کرد و بر باد دادن 18 میلیارد دلار ارز کشور در شرایط بحرانی ارزی با توزیع ارز 4200 تومانی برای وارد کردن کالاهای اساسی بدون نظارت را یکی از این تصمیمات دانست و این سؤال را در مورد بازار ارز مطرح کرد که ساعت 2 نیمه شب چه فعالیت اقتصادی در کشور در حال رخ دادن است که قیمت ارز در این ساعت به یکباره صعودی شده و افزایش پیدا می‌کند!؟

مدیر مسئول روزنامه کیهان به دستاوردها، موفقیت‌ها، ظرفیت‌ها و فرصت‎‌های داخلی کشور اشاره کرد و گفت مادامی که مسئولان راه حل مشکلات را در خارج از کشور جستجو می‌کنند از اصلاح وضعیت بازخواهند ماند، مشکل ما مشکل عملکرد داخلی است.

شریعتمداری دومین کشور دارای توانایی ساخت دریچه قلب در جهان، دومین کشور در درمان تالاسمی با شیوه پیوند مغز و استخوان، سومین تولیدکننده دکل‌های انتقال برق، دومین رتبه جهان در تولید نانو دارو، چهارمین کشور در تولید اتانول، سومین کشور در سدسازی، دومین کشور در ساخت پهپادهای رادارگریز، اولین تولیدکننده صنعتی بیو ایمپلنت، چهارمین کشور در ساخت زیردریایی، پنجمین کشور در ساخت ربات‌های انسان‌نما، اولین سازنده استارتر هواپیما در غرب آسیا و غیره را تنها بخشی از این ظرفیت‌ها و استعدادها برشمرد که علاوه بر این که می‌توانند برای حل مشکلات کشور به کار گرفته شوند، نشان دهنده توان داخلی نیز هستند.

*نگذارید ذهن نوجوانان و جوانان را فضای مجازی سامان دهد

این روزنامه‌نگار باسابقه کشور یکی از نیازهای کشور را انتقال تاریخ و رویدادهای انقلاب به نسل جوان و نوجوان دانست. وی گفت: امسال کسانی وارد کنکور شدند که متولدین سال 81 بودند یعنی نه تنها جنگ را که ندیده‌اند بلکه حتی در فتنه 88 هم تنها هفت ساله بوده‌اند نباید اجازه داد ذهن این بچه‌ها را فضای مجازی سامان دهد

مدیر مسئول روزنامه کیهان تأکید کرد: باید برای نسل جدید روایت کرد که کجا بوده‌ایم و به کجا آمده‌ایم و چگونه آمده‌ایم و باید گفت که هرگاه از نسخه اصلی اسلام ناب فاصله گرفتیم ضربه خوردیم.

شریعتمداری اظهار کرد: دستاوردهای حاج قاسم سلیمانی به عنوان یک نمونه از عمل به اسلام ناب بود که اگر ایشان بعضی از فرمول‌های جاری را دنبال می‌کردند یقین بدانید به هیچ جا نمی‌رسیدند و برای همین هم رهبر معظم انقلاب از «مکتب سلیمانی» نام بردند. سردار سلیمانی واقعاً یک مکتب است که باید مطالعه و بررسی و بازگو شود.

وی همچنین اضافه کرد: علاوه بر این‌ها شرایط امروز ایجاب می‌کند که در دانشگاه‌ها برای دانشجویان شگردهای عملیات روانی را فرا دهند زیرا آن‌ها وارد فضای جنگ نرم می‌شوند و باید بتوانند از خود مراقبت کرده و در آن فضا مبارزه کنند.

*برجام قرار بود تحریم‌ها را رفع کند، آن را بیشتر کرد

این کارشناس و سیاستمدار انقلابی در یک عبارت برجام را توافقی خواند که قرار بود با آن تحریم‌ها برداشته شود ولی این چنین نشد.

مدیر مسئول روزنامه کیهان تصریح کرد: همه دلمان می‌خواست تحریم‌ها برداشته شود اما برجام این طور نبود و ما هر چه در برجام گشتیم چیزی دستگیرمان نشد. برجام قرار بود تحریم‌ها را لغو کند ولی نه تنها تحریم‌ها لغو نشدند بلکه ده‌ها تحریم دیگر نیز به آن اضافه شد و مسئولان کشور نیز به حرف‌های دلسوزانه منتقدان توجهی نکردند و سرانجام مواجه شدند با آن چه دقیقاً همین منتقدان پیش بینی کرده بودند.

شریعتمداری افزود: فردای انعقاد توافقنامه برجام در لوزان، «فرد کاپلن» ستون نویس نیویورگ تایمز این یادداشت را روی سایت «اسلید آنلاین» گذاشت که قبل از رفتن بر سر میز مذاکره این توافقنامه را به چند نفر از تحلیلگران سیاسی نشان دادند اما ما بعد از مشاهده آن کاملاً به یک طرفه  بودن آن پی بردیم تا جایی که دیدیم چیزی نوشته شده است که هیچ گاه نمی‌توانست مورد اعتراض یک آمریکایی، صهیونیست و یا حتی عرب ضدایرانی قرار بگیرد و همه متفق القول گفتیم امکان ندارد ایران زیربار این توافقنامه برود، اما فردای آن روز دیدیم این توافقنامه بدون کوچکترین تغییری توسط ایران پذیرفته شده است.

این سیاستمدار فعال کشور با اشاره به سخن محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، که گفته بود اروپا به هیچ یکی از 11 تعهد خود در برجام عمل نکرده است، اظهار کرد: ما در برجام همه امتیاز متعهد شده را به طرف مقابل در برابر وعده‌های نسیه ایشان دادیم و همان چیزی شد که رهبر انقلاب در مورد آن فرمودند «دادن امتیاز قبل از انجام تعهدات خدعه آمریکا است».

وی گفت: برخی چون به دنبال تصویب برجام‌های این چنینی دیگری برای کشور هستند، هنوز از برجام دفاع می‌کنند و گرنه با خروج آمریکا از برجام و عدم انجام هیچ یکی از تعهدات توسط اروپا عملاً برجام باقی نمانده است.

*اگر fatf برای مبارزه با پولشویی است چرا هنوز در آمریکا پولشویی‌های کلان رخ می‌دهد؟

مدیر مسئول روزنامه کیهان در ادامه به تعهد بین المللی دیگری پرداخت که برخی در داخل درصدد اجرای آن هستند. وی پیوستن به  FATF که به معنی گروه ویژه اقدام مالی (در پول‌شویی) است یک خطای امنیتی دانست که با اجرای آن تمام تراکنش‌های بانکی کشور به بهانه مبارزه با پولشویی در اختیار دشمن قرار خواهد گرفت و این سؤال مطرح کرد که اگر واقعاً این سازمان در مبارزه با پولشویی موفق بوده و کارکردش این است چرا به اقرار خود آمریکایی‌ها پولشویی‌های کلان در این کشور در حال انجام است؟

شریعتمداری با انتقاد از نحوه برخورد دولت با منتقدان و با بیان این که دولت انتقادات را دشمنی می‌پندارد از عدم پاسخگویی هیچ یک از مسئولان به این سؤالات سخن گفت و از آن‌ها خواست به جای توجیه کردن این ایرادات متقن و مستدل را بپذیرند تا دوباره کشور دچار اشتباهاتی مانند برجام نشود.

وی با بیان این که وزیر امور خارجه کشورمان در مورد FATF گفت نه من و نه آقای رئیس جمهور هیچ کدام نمی‌توانیم تضمین بدهیم که تصویب FATF یکی از مشکلات ما را حل کند، پاسخ تأمل برانگیز ظریف را یادآور شد که ادامه داد ولی ما می‌دانیم با تصویب آن یکی از بهانه‌های آمریکا را می‌گیریم. مدیر مسئول روزنامه کیهان خطاب به ظریف گفت: اصلی‌ترین بهانه آمریکا جمهوری اسلامی ایران است و اساساً مقابله با جمهوری اسلامی خط استراتژیک است که با تغییر دولت‌ها تغییری در آن ایجاد نخواهد شد.

این روزنامه نگار کشور در مورد خطری که با استیضاح رئیس جمهور کشور را تهدید می‌کرد به پروژه دیگری از آمریکا اشاره کرد که «دولت بی‌سر» نام دارد و در مرحله اول برای سه کشور لبنان، عراق و ایران طراحی شد تا بدین طریق با گرفتن رأس دولت‌ها با ایجاد هرج و مرج در آن کشورها زمینه را برای تحقق اهداف خود فراهم کند.

شریعتمداری ادامه داد: این طرح در لبنان با رفتن سعد حریری و در عراق با رفتن عبدالمهدی به اجرا درآمد و در نتیجه آن شاهد التهاباتی در این دو کشور بودیم ولی در ایران هرچند عده‌ای از نمایندگان انقلابی با هدف بهبود وضعیت معیشت کشور و پاسخگو کردن دولت به دنبال استیضاح رئیس جمهور بودند اما با تصمیم به موقع ایشان و منفی شدن استیضاح، ناکام ماند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد