صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » نژادپرستی ریشه‌دار در پلیس آمریکا/ آیا سیستم قدرت پرور ایالات متحده در مسیر افول است؟

افول آمریکا؛

نژادپرستی ریشه‌دار در پلیس آمریکا/ آیا سیستم قدرت پرور ایالات متحده در مسیر افول است؟

آمریکا در عین حال که بر اساس نظریه‌های علمی تلاش کرده سیستم قدرت پرور سیاسی را درون خود پیاده کند، اما بر اساس شواهد و قراین در حال حرکت به سمت یک سرنوشت نامعلوم است.

تاریخ انتشار: ۲۲:۵۴ - سه شنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ امروز 13 آبان است و سالروز سه حادثه مهم برای انقلاب اسلامی ایران: تبعید امام خمینی -رحمة الله علیه- بعد از سخنرانی تاریخی خود علیه لایحه کاپیتولاسیون، کشتار 56 دانش آموز معترض به رژیم ستمگر شاهنشاهی و تسخیر لانه جاسوسی آمریکا.

سه اتفاق مهمی که مستقیم و غیرمستقیم نشان دهنده ظلم آمریکا به مردم ایران بود. لایحه کاپیتولاسیون که رژیم شاهنشاهی برای مصونیت قضایی اتباع آمریکایی در ایران به تصویب رسانده بود، کشتار 56 دانش آموز توسط رژیمی که تماماً تحت حمایت آمریکا بود و در نهایت تسخیر لانه جاسوسی که در پی آن اسناد فتنه انگیزی‌های آمریکا در ایران رو شد.

*اعتراضات در آمریکا

آمریکایی که امام راحل آن را شیطان بزرگ خواند و امروز سردمدار نظام سلطه و استعمار در جهان است، این روزها خود درگیر اعتراضات و التهابات داخلی شده است.

اعتراضاتی که به نوعی شاید ادامه جنبش وال استریت و جنبش 99 درصد باشد و با مشکلات اقتصادی در پی شیوع ویروس کرونا و همچنین در پی حرکت نژادپرستانه پلیس آمریکا در قتل چند سیاه پوست شعله‌ور شده است.

انتشار تصاویر و ویدئوهای این اعتراضات در ایالت‌های مختلف آمریکا نشان دهنده موجی از نارضایتی در بین مردم این کشور به ویژه در بین سیاه پوستان است.

از طرفی امروز روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده است و رقابت پرحاشیه‌ای بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی این کشور از حزب جمهوری‌خواه، و جو بایدن، کاندیدای حزب دموکرات در حال برگزاری است؛ رقابتی که حرف‌ها و بحث‌های بسیاری را با خود به همراه داشته است و بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان ایرانی رویدادها نشان دهنده آن است که آمریکا ناخواسته به سمت اتفاقی مانند فتنه 88 ایران می‌رود و آن چه در حال رخ دادن است مانند اعلام پیروزی پیشاپیش توسط هر دو نامزد انتخاباتی، صحبت‌های تأمل برانگیز دو نامزد در رابطه با چگونگی انتقال قدرت و اشاراتی به تقلب در انتخابات مراحل پیش از وقوع یک تعارض اجتماعی و یک التهاب داخلی در این کشور است.

*نظام سیاسی آمریکا

مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین المللی، در گفتگو با صاحب نیوز در تشریح سیستم سیاسی ایالات متحده آمریکا پرداخت. وی اظهار کرد: هر ایالت این کشور به طور مجزا برای خود یک کشور است و فرمانداران ایالتی با رأی مردم انتخاب می‌شوند و هر ایالت برای خود دارای دیوان قضایی و مجلس مقننه مستقل هستند و نیروهای نظامی و امنیتی در امور ایالت خود کاملاً مستقل بوده و تنها در امور ملی و بین المللی زیرنظر دولت مرکزی فدرال هستند.

این کارشناس بین المللی ادامه داد: نظام طبقات معنی دار و تعریف شده اجتماعی در این کشور وجود دارد که در آن طبقات بالای جامعه بسیار محدود هستند یعنی همان یک درصد مشهور و طبقات بسیار پایین جامعه نیز بخش محدودی از جامعه را دربر می‌گیرند و در نهایت عمده جمعیت این کشور جزء طبقه متوسط جای می‌گیرند.

این نویسنده علوم سیاسی افزود: ایالت متحده آمریکا نظام سیاسی را بر مبنای نظریات و پیش بینی‌های واشنگتن و جفرسون پایه گذاشته است که جنبش‌های اجتماعی و اعتراضات مدنی در آن ایجاد می‌شود اما به اصل قدرت ضربه نمی‌زند زیرا در آن ساختار سیستماتیک مبتنی بر تفکر سیستمی وجود دارد که به سرعت اعتراضات و بازخوردها را دریافت کرده، اصلاحات را انجام داده و سیستم جدید را ارائه می‌دهد.

مطهرنیا گفت: در مناظرات انتخاباتی ملاحظه کردیم که دموکراسی آمریکایی با چالش روبرو شد چرا که دو نامزد رو در روی هم قرار گرفته و ادبیات فاخر را کنار گذاشتند اما فوراً کمیته نظارت بر انتخابات و سیستم مرکزی وارد عمل شد و با کنترل دو نامزد انتخاباتی، جلو این روند را گرفت و همین روند در جنبش‌های اعتراضی ایالات متحده وجود دارد و به عنوان مثال به محض آغاز جنبش وال استریت، دولت به تظاهرکنندگان خدمات و محدوده اعتراض اختصاص داد ولی هرگاه معترضان از محدوده خارج شدند با شدت با آن‌ها برخورد کرد.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه اظهار کرد: متخصصان امنیت در آمریکا معتقدند از نظر امنیتی هیچ تهدیدی متوجه آمریکا نیست زیرا سیستم آن قادر است به سرعت از هر تهدیدی فرصت بسازد.

*نژادپرستی ریشه‌دار در پلیس آمریکا

این تحلیلگر مسائل بین الملل تأکید کرد: طغیان‌ها در همه کشورها بر اساس نارضایتی‌ها صورت می‌گیرد چرا که دموکراسی عدالت مطلق نیست و اتفاقاً بزرگترین مدعیان دموکراسی در جهان می‌گویند دموکراسی بهترین شر است و حتی ان را خیر نمی‌دانند.

مطهرنیا بیان کرد: بسیاری از نیروهای پلیس در ایالات متحده آمریکا دارای گرایش‌های نژادپرستی بسیار شدید هستند و یکی از ویژگی‌های مردم آمریکا که در لایه‌های پنهان ایشان وجود دارد نژادپرستی است و زمانی که پلیس آمریکا در ایالت‌های گوناگون شکل می‌گرفت بسیاری از افرادی که به عضویت آن درآمدند خرابکاران خیابانی و خشن بودند که با روحیه نژادپرستانه به عضویت پلیس درآمده و این تفکر را در پلیس رسوب داده‌اند.

این استاد دانشگاه معتقد است هرچند ساختارهای نظام سیاسی آمریکا بر اساس یک سیستم قدرتمند ناظر و پویا بنا شده است که می‌تواند اعتراضات را تبدیل به فرصت کند، اما در عین حال ویژگی‌هایی مانند نژادپرستی نیز در برخی ارکان قدرت مانند پلیس ریشه افکنده است.

 

*فرا تحلیل

این تحلیل البته ممکن است کمی متفاوت با تحلیل‌های دیگر از این کشور باشد؛ تحلیل‌هایی که معتقدند آمریکا به سمت دوقطبی شدن در حرکت است یعنی تحلیلی که موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا هم در سخنان خود به آن اشاره کرده است.

سوای همه این معادلات سیاسی نباید تاریخ را فراموش کرد و از خاطر برد که امام خمینی -رحمة الله علیه- زمانی از فروپاشی اتحادیه جماهیر شوروی سخن گفتند که این کشور بزرگ در اوج قدرت خود به سر می‌برد و همین امروز رهبر معظم انقلاب در شرایطی که بسیاری از کارشناسان از قدرت آمریکا سخن می‌گویند، فرمودند: «رژیم آمریکا منهدم خواهد شد».

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه − دو =