صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » نژادپرستی در پلیس آمریکا رسوب کرده است

کارشناس مسائل بین الملل:

نژادپرستی در پلیس آمریکا رسوب کرده است

هنگام شکل گیری پلیس آمریکا بسیاری از افراد به کارگیری شده از خرابکاران خشن خیابانی بودند که تفکرات نژادپرستانه داشتند و رفته رفته این تفکر را در لایه‌های مختلف پلیس رسوب دادند.

تاریخ انتشار: ۰۰:۴۶ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ جنبش‌های ضدنژادپرستی در آمریکا چند ماهی است شکل گرفته و فضای این کشور را امنیتی کرده است از طرفی نیز هیجانات و فضای انتخاباتی موجب شده تهدیدات امنیتی جدی و اغتشاشاتی برای این کشور لیبرالی متصور گردد.

مهدی مطهرنیا، استاد دانشگاه و تحلیلگر مسائل بین المللی، در گفتگو با صاحب نیوز به تشریح سیستم سیاسی ایالات متحده آمریکا پرداخت. وی اظهار کرد: هر ایالت این کشور به طور مجزا برای خود یک کشور است و فرمانداران ایالتی با رأی مردم انتخاب می‌شوند و هر ایالت برای خود دارای دیوان قضایی و مجلس مقننه مستقل هستند و نیروهای نظامی و امنیتی در امور ایالت خود کاملاً مستقل بوده و تنها در امور ملی و بین المللی زیرنظر دولت مرکزی فدرال هستند.

این کارشناس بین المللی ادامه داد: نظام طبقات معنی دار و تعریف شده اجتماعی در این کشور وجود دارد که در آن طبقات بالای جامعه بسیار محدود هستند یعنی همان یک درصد مشهور و طبقات بسیار پایین جامعه نیز بخش محدودی از جامعه را دربر می‌گیرند و در نهایت عمده جمعیت این کشور جزء طبقه متوسط جای می‌گیرند.

این نویسنده علوم سیاسی افزود: ایالت متحده آمریکا نظام سیاسی را بر مبنای نظریات و پیش بینی‌های واشنگتن و جفرسون پایه گذاشته است که جنبش‌های اجتماعی و اعتراضات مدنی در آن ایجاد می‌شود اما به اصل قدرت ضربه نمی‌زند زیرا در آن ساختار سیستماتیک مبتنی بر تفکر سیستمی وجود دارد که به سرعت اعتراضات و بازخوردها را دریافت کرده، اصلاحات را انجام داده و سیستم جدید را ارائه می‌دهد.

مطهرنیا گفت: در مناظرات انتخاباتی ملاحظه کردیم که دموکراسی آمریکایی با چالش روبرو شد چرا که دو نامزد رو در روی هم قرار گرفته و ادبیات فاخر را کنار گذاشتند اما فوراً کمیته نظارت بر انتخابات و سیستم مرکزی وارد عمل شد و با کنترل دو نامزد انتخاباتی، جلو این روند را گرفت و همین روند در جنبش‌های اعتراضی ایالات متحده وجود دارد و به عنوان مثال به محض آغاز جنبش وال استریت، دولت به تظاهرکنندگان خدمات و محدوده اعتراض اختصاص داد ولی هرگاه معترضان از محدوده خارج شدند با شدت با آن‌ها برخورد کرد.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه اظهار کرد: متخصصان امنیت در آمریکا معتقدند از نظر امنیتی هیچ تهدیدی متوجه آمریکا نیست زیرا سیستم آن قادر است به سرعت از هر تهدیدی فرصت بسازد.

مطهرنیا با بیان این که بسیاری از نیروهای پلیس در ایالات متحده آمریکا دارای گرایش‌های نژادپرستی بسیار شدید هستند، گفت: یکی از ویژگی‌های مردم آمریکا که در لایه‌های پنهان ایشان وجود دارد نژادپرستی است و زمانی که پلیس آمریکا در ایالت‌های گوناگون شکل می‌گرفت بسیاری از افرادی که به عضویت آن درآمدند خرابکاران خیابانی و خشن بودند که با روحیه نژادپرستانه به عضویت پلیس درآمده و رفته رفته این تفکر را در پلیس رسوب داده‌اند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

13 − 10 =