صفحه اصلی » اقتصادی » فعالیت ۱۱ شهرستان استان اصفهان در پرورش ماهی زینتی/ اشتغالزایی و درآمدزایی بیشتر با ایجاد شهرک پرورش ماهی

فعالیت ۱۱ شهرستان استان اصفهان در پرورش ماهی زینتی/ اشتغالزایی و درآمدزایی بیشتر با ایجاد شهرک پرورش ماهی

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی اصفهان گفت: در استان ۱۱ شهرستان پرورش ماهی زینتی را در دست دارند و در رده بندی بیشترین میزان تولید می‌توان به ترتیب به کاشان، نجف‌آباد، اصفهان، آران و بیدگل و نطنز به عنوان اصلی‌ترین شهرستان‌ها اشاره کرد.

تاریخ انتشار: ۰۱:۰۱ - جمعه ۱۳۹۹/۰۸/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ محمدرضا عباسی اظهار کرد: در استان ۱۱ شهرستان پرورش ماهی زینتی را در دست دارند و در رده بندی بیشترین میزان تولید می‌توان به ترتیب به کاشان، نجف‌آباد، اصفهان، آران و بیدگل و نطنز به عنوان اصلی‌ترین شهرستان‌ها اشاره کرد.

وی ادامه داد: از نکات مثبتی که طی این هفت سال در استان اصفهان رقم خورد ایجاد بستر صادراتی به کشورهایی مانند عراق و ترکیه بود البته در این زمینه تنگناهای زیادی وجود دارد که باید با رفع آنها صدور محصولات به دیگر بازارها را گسترش داد.

ضرورت تولید تجهیزات مرتبط در کشور

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با بیان اینکه ارزش تولیدی ماهیان تزیینی در استان بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان است گفت: اگر در زمینه تولید تجهیزات مرتبط با آنها مانند آکواریوم، تجهیزات آبدهی و انواع پمپ‌ها به توفیقاتی دست یابیم از واردات از خارج و بخصوص چین بی‌نیاز خواهیم شد.

عباسی اضافه کرد: اگر بتوانیم بستر ساخت و تولید این وسایل و تجهیزات را در داخل ایران را مهیا کنیم اشتغال‌زایی، شکوفایی اقتصادی و درآمدزایی را هم در پی خواهد داشت.

وی درباره غذای این نوع ماهیان گفت: ماهیان تزیینی دو گونه غذای خشک و آبزیان کوچک زنده مصرف می‌کنند که بیشتر غذای خشک آنها از کشورهای دیگر مانند چین به داخل وارد می‌شود اما در زمینه غذای زنده مانند آبزی به نام آرتمیا که در ارومیه هم تولید می‌شود می‌توان با تقویت این بخش برای خودکفایی و عدم واردات از دیگر کشورها گام برداشت.

اشتغالزایی و درآمدزایی بیشتر با ایجاد شهرک پرورش ماهی زینتی

عباسی خاطرنشان کرد: از دیگر مواردی که در صنعت تولید ماهیان آکواریومی به دنبال آن هستیم ایجاد شهرک تولید و پرورش ماهیان زینتی است که عملیات اجرایی آن سال گذشته در زمینی بالغ بر ۴۹ هکتار در کاشان آغاز شد، این مجموعه پس از بهره برداری قادر به تولید ۷۵ میلیون قطعه در طول سال است و اشتغالزایی و درآمدزایی حاصل از آن رشد چشمگیری پیدا می‌کند.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی اصفهان ایجاد و تکمیل زنجیره تولید را ضروری دانست و اظهارداشت: هر چقدر حلقه‌های تولید تا مصرف در این صنعت تکمیل شود سبب رشد و توسعه آن خواهیم بود زنجیره تولید در صنعت پرورش ماهی زینتی شامل تولید بچه ماهی، تولید غذا و پیدا کردن بازارها و بسترسازی صادراتی خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: از دیگر مقوله‌هایی که جای آن در این صنعت خالیست مواردی مانند تحقیقات و همچنین گردشگری است به این معنا که ایجاد شهرک‌های تولید ماهی زینتی در استان می‌تواند حضور گردشگران و همچنین محققان را فراهم کند که به خودی خود سبب رونق و توسعه بیشتر و پیشرفت آن خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد