صفحه اصلی » اجتماعی » دریچه ای متفاوت از مشکلات حاشیه شهر اصفهان برای گوش های شنوا!

دریچه ای متفاوت از مشکلات حاشیه شهر اصفهان برای گوش های شنوا!

در بستر شهری مشکلات و معضلات در قالب های مختلف بروز می کند که هر کدام نیز از جهات مختلف قابل بررسی است اما در این میان نقش برخی ادارات از همه پر رنگ تر است که در بستری های عمرانی، فرهنگی و خدمات اجتماعی و بازتوانی و مددکاری می تواند معنی شود.

تاریخ انتشار: ۱۲:۵۸ - دوشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ حدود دو هفته قبل عکسی در فضای مجازی منتشر شد؛ عکسی که دل هر بیننده  را به درد می آورد و پیکر بی جان نوزاد رها شده در حاشیه شهر بمب خبری اصفهان بود که با حاشیه های مختلفی روبرو بود؛ برخی از متولیان تا چند روز بعد هم با شک و تردید به موضوع نگاه کردند و برخی دیگر نیز روزه سکوت گرفتند و حتی در حالی که انتظار می رفت برخی از این متولیان در جلسه شورای شهر اصفهان به پاسخ گویی کشیده شوند اما فقط بازار پست ها و پیام ها در فضای مجازی داغ بود.

البته این اتفاق تلخی که پر رنگ مطرح شد مانند سوزنی در انبار کاه است و سبد مشکلات و ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی در حاشیه های  شهر اصفهان بیداد می کند، حال این سوال مطرح است که چرا مشکلات حاشیه های شهر اصفهان مدت هاست حل نشده باقی مانده است؟

در بستر شهری مشکلات و معضلات در قالب های مختلف بروز می کند که هر کدام نیز از جهات مختلف قابل بررسی است اما در این میان نقش شهرداری و بهزیستی در اتفاقات حاشیه شهر اصفهان از همه پر رنگ تر است که در بستری های عمرانی، فرهنگی و خدمات اجتماعی و بازتوانی و مددکاری می تواند معنی شود.

البته مطمئناً در حاشیه شهر اقدامات مختلفی نیز انجام شده است اما آنچه اتفاق افتاده جوابگوی مشکلات این مناطق نبوده و نتوانسته در مقابل زنگ خطر این مناطق پاسخی در خور باشد؛ مشکلات در حاشیه شهر چگونه بوده و چگونه درمان می شود؟

*بیکاری 

یکی از مشکلات برای افرادی که در حاشیه شهر اصفهان زندگی می کنند اشتغال است؛ نبود کار و درآمد و بیکاری باعث شده است برخی افراد در این مناطق نتوانند بر دیگر مشکلات غلبه کنند و رفته رفته در مشکلات اجتماعی این مناطق غرق شوند؛ به گفته کسانی که در این مناطق به دنبال اشتغال هستند راه خلاصی از مشکلات و ناهنجاری های این مناطق برای آن ها و فرزندانشان  تغییر محل زندگی آن هاست که با ایجاد شغل و کسب درآمد حل می شود.

البته شاید این مقدمه نیز در این مقوله نیاز باشد که بیکاری و نبود درآمد کافی، برخی افراد را برای بستر زندگی به حاشیه شهر نزدیک می کند و ناخوداگاه به این مناطق می کشاند، اتفاقی که ضعف بسته های حمایتی را نشان می دهد و همچنین تلنگری برای برخی از آمارها برای ایجاد اشتغال است؛ البته بین اشتغال و بهره بردن از درآمد مکفی برای زندگی نیز تفاوت است.

یکی دیگر از مشکلات در حاشیه شهر که متاسفانه در بخشی از افراد در حال گسترش است فرهنگ اشتغال است؛ فرهنگ اشتغال در حالی که یک فرد را در یک شغل مفید برای جامعه قرار می دهد در حاشیه شهر فرهنگ اشتغال به سمت ورود به بازارهای تکدی گری و راه های کسب درآمد با فریبکاری می رود که این می تواند زنگ خطری برای کل شهر و شهرهای اطراف اصفهان باشد که برخی از گروه های تکدی گری در این مناطق سازمان دهی و برنامه ریزی می شود.

*اعتیاد

 

اعتیاد یکی از مشکلات اجتماعی است که در نقاط مختلف با درصدهای مختلف نسبت به جمعیت شناخته می شود اما تعداد این بیماران در مناطق حاشیه شهر قابل توجه است و در برخی نقاط به کانون تجمع آن ها تبدیل شده است؛ در حاشیه شهر اصفهان در اعتیاد با دو دیدگاه متفاوت اما جاری و ساری روبرو هستیم؛ دیدگاه اول نشان می دهد که اتفاقات، امکانات و بسترها در حاشیه شهر اصفهان تعداد بیماران مبتلا به اعتیاد را بالا برده است و دیدگاه دوم بیان می کند که فضای ایجاد شده در حاشیه شهر به پاتوقی برای حضور معتادان در این مناطق تبدیل شده، از این رو معتادان  از نقاط دیگر را به این قسمت های شهر می رساند.

 

*مهاجران سردرگم

یکی دیگر از آسیب ها که در حاشیه اصفهان نمود پیدا کرده است مهاجرانی هستند که برای اشتغال و یا نفی اجتماعی مناطق سکونت خود را تغییر دادند؛ اما بعد از حضور در اصفهان می بینند که آوای دهل شنیدن از دور خوش است و وقتی برای اشتغال و فراهم کردن سرپناه دچار مشکل می شوند رفته رفته به حاشیه شهر اصفهان سوق داده می شوند.

حضور این افراد در حاشیه شهر اصفهان علاوه بر سوغاتی های ناهنجار فرهنگی که گاهی به همراه خود می آورد، بستری را فراهم کرده که خیلی زود ناهنجاری های اجتماعی و آسیب ها بر پیکر آن ها بنشیند و باری در مشکلات این مناطق شود.

محمد حسینی کیانی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: نیاز است مشکلات حاشیه شهر اصفهان به صورت اساسی و ریشه ای دیده و حل شود.

خبرنگار و فعال رسانه با اشاره به فعالیت های قابل ستایش گروه های جهادی در این مناطق تصریح کرد: اما این مسائل و مشکلات تا زمانی که ریشه و عقبه آن از جاهای دیگرپیگیری و حل نشود، باقی خواهند ماند.

کیانی با اشاره به دلایل مختلفی که در وضعیت حاشیه شهر اصفهان دخیل است، ادامه داد: یکی از این دلایل مهاجرت است، شخصی از شهر و یا روستای دیگری برای اشتغال به اصفهان می آید اما نمی تواند کار کند، مجبور می شود به حاشیه شهر برود آنجا روحیه تهاجمی پیدا کرده و مهاجر مهاجم می شود.

محمد حسین کیانی با تاکید بر ضرورت حل شدن مشکلات به صورت ریشه ای در این مناطق، ادامه داد: البته این نگاه به این معنی نیست که حاشیه شهر را فراموش کنیم و باید اقدامات بیشتر و بهتر از گذشته انجام شود و خصوصاً کودکان و نوجوانان در این مناطق مورد توجه قرار گیرند چرا که این ها آینده سازان کشور خواهند بود و اگر اکنون برای آن ها کاری نکنیم، به مشکلات و معضلات بزرگتری تبدیل می شوند.

وی با اشاره به حضور خود در حاشیه شهر و همراهی گروه های جهادی بیان کرد: یکی از کارهای خوب گروه های جهادی در این مناطق کارهای فرهنگی برای کودکان و نوجوانان است که علاوه بر اینکه آن ها مسیر درست را پیدا خواهند کرد در خانواده ها این کودکان نیز اثر گذار خواهد بود.

کیانی با بیان اینکه این مسائل باید ریشه ای و در مراکز تصمیم گیری حل شود، گفت: اقداماتی نیز می تواند باعث شود که این اتفاقات برونداد کمتری در جامعه داشته و کنترل شده باشد که از جمله کارهای اقنایی و احداث گرم خانه ها است.

*افراد بی سرپناه

به هر حال افرادی هستند که در اصفهان بی سرپناه هستند؛ این افراد در نقاط دیگر اصفهان با توجه به نظارتی که وجود دارد امکان اسکان های خیابانی نداشته اما در حاشیه های شهر اصفهان که وسعت و کمرنگ شدن نظارت به آن ها این فرصت را می دهد که در گوشه هایی سکنی می کنند و حضور در این پاتوق ها زمینه برای مشکلات دیگر را نیز فراهم می کند.

در سال های اخیر راه اندازی گرمخانه ها و دیگر اقدامات بخشی از این افراد را توانسته پناه دهد اما بازهم این نوع زندگی در مناطق به چشم می خورد که  باید در دو مقوله؛ اعتماد برای حضور و همچنین اجبار اولیه برای حضور بحث کنیم.

*کارتن خوابی در حاشیه شهر اصفهان زن و مرد ندارد

شاید  بی سرپناهی با کارتن خوابی در راستای هم باشد اما در موضوع کارتن خوابی هر چند که خود این موضوع برای هر فردی قابل قبول نیست اما وجود زنان کارتن خواب در حاشیه شهر اصفهان که تعداد آن هم کم نیست نیز یکی از چالش های بزرگ این مناطق است؛ خانم های بی سرپناه در مناطق حاشیه شهر اصفهان زمینه ساز بسیاری از مشکلات دیگر هستند.

*کارتن خوابی مشکل پنهانی نیست

مریم ساجدی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: یکی از مهمترین از مشکلات در حاشیه شهر اصفهان کارتن خوابی است که با یک فاجعه در چند هفته گذشته با پیدا شدن جسد نوزاد در حاشیه شهر اصفهان یادآوری شد.

این خبرنگار و فعال رسانه ای تصرح کرد: این معضل در حاشیه شهر اصفهان کاملاً عیان است و در پیش چشم شهروندان و مسئولان قرار دارد و موضوع پنهانی نیست؛ برخی از آسیب ها چند سالی طول می کشد تا اثرات آن در بطن جامعه دیده شود اما کارتن خوابی متفاوت است.

وی با بیان اینکه باید موضوع کارتن خوابی در اولویت رسیدگی به مسائل حاشیه شهر اصفهان قرار گیرد، عنوان کرد: بعد از اینکه خبر پیدا شدن جسد نوزاد در حاشیه شهر در فضای مجازی بازتاب پیدا کرد، جلساتی برگزاری شد اما باید دید تا چه میزان به مرحله عملی رسیده است.

ساجدی ادامه داد: چند سالی است که در مورد مشکلات حاشیه شهر اصفهان صحبت می شود و اگر حال مسئولی ابراز بی اطلاعی کند، حرف درستی نزده است؛ از طرف دیگر باید توجه کنیم که مناطق مختلفی در اصفهان است که حتی آسیب های آن ها رسانه ای نشده است.

ساجدی گفت: نیاز است در این زمینه اقدامات موثر و عاجلی انجام شود چرا که همین فردا هم برای این اقدامات دیر است

*روایت فعال اجتماعی از مرکزی که 8 کارتن خواب را به 160 عدد رسانده است

سید امیر هاشمی نژاد در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: قبل از عید هشت نفر کارتن خواب در حصه شمالی اصفهان داشتیم که اطلاعاتی کاملی از این افراد در دست بود.

این فعال رسانه ای در حاشیه شهر اصفهان تصریح کرد: مرکزی در حصه برای پیشگیری از آسیب های کارتن خواب ها راه اندازی می شود و اقلام بهداشتی و غذایی را در اختیار کارتن خواب ها قرار می دهد و هدف این مرکز جلوگیری از آسیب های اجتماعی کارتن خواب ها و سازمان دهی آنان است.

وی ادامه داد: از موقعی که این مرکز راه اندازی شده است 160 کارتن خواب تحت حمایت قرار گرفته و همچنان نیز کارتن خواب اضافه می شوند و کارتن خواب ها از پشت تخت فولاد، فلکه فیض، پشت باغ طوبی نیز به این محل آمده اند؛ این مرکز باعث شده کارتن خواب ها غذای خود را دریافت کنند و در همان جا با فروش ضایعات موادش را نیز تهیه و در همان در خیابان ها و زمین های متروکه  ساکن می شود.

هاشمی با اشاره به نخبه های فرهنگی و ورزشی که در این محل بوده اما ناشناخته هستند، عنوان کرد: روزی در این محل هشت کارتن خواب داشتیم اما با راه اندازی این مرکز، کارتن خواب های مناطق دیگر هم به این منطقه آمده و آسیب های اجتماعی را بیشتر کرده است.

امیر هاشمی نژاد با اشاره به الگو گیری کودکان از این کارتن خواب ها، خاطرنشان کرد: ما در بازی های کودکانه در این محل گاهی مشاهده می کنیم کودکی آرد را روی صفحه ای ریخته و به تقلید از معتاد رفتار می کنند و بازی مواد کشیدن را انجام می دهند.

این فعال خبری در حاشیه شهر اصفهان با اشاره به کم کاری برخی از مسئولان در زمینه فرهنگی و اجتماعی در این مناطق، بیان کرد: نیاز است رویکرد خیریه ها و مراکز غیر دولتی در این مناطق تغییر کند تا نتیجه بهتری از اقدامات در این مناطق گرفته شود

*فقر

فقر در حاشیه شهر اصفهان بیداد می کند و در حیطه اقتصادی هم فقط نمی گنجد و شکل های دیکگر آن چون فقر فرهنگی نیز وجود دارد؛ یکی از دلایل عمده بسیار از مشکلات در حاشیه شهر اصفهان فقر است شاید وقتی چهار باغ اصفهان را بینید وجود فقر در اصفهان را آنقدر عمیق باور نکنید اما فقر در این مناطق بسیار عمیق و در ابعاد گسترده وجود دارد.

متاسفانه کمک های که در زمینه فقر اقتصادی در این مناطق انجام شده است کافی نبوده و حتی نمی توان از آن به عنوان یک مسکن نیز یاد کرد این در حالی است که در مقابله با مسائل فرهنگی شرایط بدتر از این است و هر روزی نیز که می گذرد شرایط در این مناطق بدتر و گسترده تر می شود.

*مشکلات بهداشتی

یکی دیگر از مشکلات مناطق حاشیه شهر مسائل بهداشتی است؛ اولین مشکل در این زمینه کمبود مراکز درمانی عمومی و تخصصی است که علی رغم اینکه جمعیت زیادی در این مناطق جا گرفته است اما در مقابل این تمرکز آن طور که باید مراکز درمانی وجود ندارد علاوه بر این آگاهی های بهداشتی، غربالگری های بهداشتی و سلامت روح و روان نیز از نیازها در این مناطق اسنت که آنگونه که لازم است به آن پرداخته نشده است.

*کسانی که نان شب ندارند، چگونه هزینه های بهداشتی خود را بدهند

محسن ابوطالبیان در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در مورد مشکلات بهداشتی حاشیه شهر اصفهان اظهار کرد: مشکلات را در حاشیه اصفهان را نمی توان به صورت مجزا دید و شاید بسیاری از مشکلات به هم متصل است.

این فعال رسانه ای اظهار کرد: در مشکلات بهداشتی علی رغم اینکه درمانگاه ها و مطب ها در نقاط حاشیه شهر به اندازه کافی و با توجه به حجم جمعیت وجود ندارد، در این نقطه از شهر  برخی افراد در تامین نان شب خود هم ناتوان هستند و امکان تامین آن را ندارند.

ابوطالبیان ادامه داد: برای این افراد تامین مخارج درمان و بهداشتی غیر ممکن است و نیاز به مساعدت و توجه ویژه به این مناطق در این زمینه احساس می شود.

محسن ابوطالبیان گفت: در برخی از بیماری ها و درمان آن مردم عادی و نقاط دیگر نیز در این وضعیت دچار مشکل شده اند و این مشکل در حاشیه شهر برجسته تر است

*کودک آزاری

یکی دیگر از مشکلات در این مناطق کودک آزاری است؛ کودک آزاری ابعاد مختلفی دارد که یکی از آن ها استفاده ابزاری از کودکان برای تکدی گری، دست فروشی است، همچنین کودکان کار نیز یکی دیگر ازمشکلات در این مناطق به حساب می آیند و هر چه که می گذرد ابعاد آن نیز گسترده تر می شود.

همچنین برخی از کودکان  از حقوق اولیه خود یعنی تحصیل و .. نیز منع می شوند که از مصادیق کودک آزاری است.

*پاتوق ها برای فروش وسایل دزدی

متاسفانه یکی دیگر از مشکلاتی که در حاشیه شهر اصفهان وجود دارد، وجود پاتوق هایی که برای فروش اموال شبه دزدی، است، این پاتوق ها امنیت منطقه را مد نظر قرار می دهد و از مشکلات دیگر این مناطق است.

*عدم توسعه همه جانبه و توسعه لاک پشتی در مقابل دیگر نقاط شهر

یکی دیگر از مشکلات در حاشیه شهر سهم کم پروژه های عمرانی است که این موضوع خود باعث ادامه دار شدن مشکلات در حاشیه شهر است، ضعف در توجه به اقدامات عمرانی و پروژه های شهرسازی متاسفانه چندی است در این نقاط به خوبی خود را به نمایش گذاشته است.

*روایت یک خبرنگار از اقدامی که منجر به جمع شدن حاشیه نشینی در یکی از شهرهای استان شد

محمد رضا باقری در گفت و گوبا خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: یکی از مشکلاتی که باعث می شود، کلانشهرها به سمت حاشیه نشینی بروند، مشکلات اقتصادی  و عدم توسعه همه جانبه در سطح شهر است.

این خبرنگار اصفهان تصریح کرد: برخی از افرادی که به این شهرها مهاجرت می کنند به دلیل اینکه توان تامین مالی زندگی در مرکز شهر را ندارند به حاشیه شهر می روند و حضور این افراد با ساکنین یک تمرکز بالا را در این مناطق به همراه دارد این در حالی است که شرایط عمرانی و شهری در این مناطق مناسب نیست.

باقری خاطرنشان کرد: در یکی از شهرهای استان اصفهان در سال های گذشته که مشکلی شبیه به حاشیه های شهر اصفهان را داشت با دخالت شهرداری و توسعه عمرانی در آن مناطق امروز شاهد آن هستیم که حاشیه نشینی در این منطقه که روزی معضل این شهر بود امروز به شرایط عادی رسیده و این موضوع به خوبی نشان می دهد که می تواند توسعه عمران شهری اگر در این مناطق با اهمیت بیشتری دنبال شود می تواند زمینه ساز حل مشکلات دیگر نیز باشد.

*تدابیری که نه تنها مشکل حاشیه شهر را حل نکرده، بلکه منجر به دامن زدن به آن شده است.

سید مصطفی بنی طبا در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: حاشیه شهر محصول سال ها غفلت از افرادی است که از روی ناچاری به حاشیه شهر آمده اند. فقر شهری، فقر درآمدی، فقر فرهنگی، فقر خدماتی، فقر زیرساختی، از جمله معضلات و مشکلاتی است که حاشیه شهرها با آن رو به رو هستند.

این فعال رسانه ای گفت: کلان شهر اصفهان نیازمند توسعه متوازن است و در حریم بندی شهر باید صاحبان حریم‌ها و روستاییان مشارکت فعال داشته باشند و ظرفیت روستاها باید به گونه‌ای مورد توجه قرار گیرد تا روستاها به جای مهاجر فرستی مهاجرپذیر شوند، روستاها از توان فراوان برای ایجاد اشتغال، سرمایه گذاری و گردشگر پذیری برخوردار هستند که تاکنون مغفول مانده است.

وی افزود: توسعه پايدار يعني به كـار گـرفتن كليه منابع مادي و معنوي كشور در جهت رشد و توسعه همه جانبه و متوازن در بخش هاي مختلف كـه مجموعـه خروجـي ايـن استراتژي منجر به ايجاد مشاغل در بخش كشاورزي و صنعت مي شود و در نهايت باعث فراهم آوردن زمينه مناسب در روسـتاها و ايجاد جاذبه در شهرهاي كوچك تر خواهد شد.

بنی طبا ادامه داد: بايد توجه داشت كه حاشيه نشيني سوغات سرمايه داري و توسعه برون زا بدون توجه به شـرايط اقتصـادي، اجتمـاعي، تـاريخي، فرهنگي و سياسي بومي در كشورهاي جهان سوم است اما برنامه ريزان اين كشورها بدون توجه بـه پژوهش هاي علمي و راهكارهاي ارائه شده توسط دانشمندان و محققان شهري دست به اقداماتي زده اند يا متوسل به راهكارهايي شده اند كه نه تنها موجب ساماندهي امور حاشيه نشينان نشده بلكه در خيلي از موارد به آن دامن زده است.

وی عنوان کرد: باید شرایطی فراهم شود تا نخبگان بتوانند برای حل مشکلات جامعه هم فکری و تلاش لازم را داشته باشند.

*اتباع خارجی

یکیدیگر از مشکلات حاشیه شهر اصفهان حضور اتباع خارجی است که برخی از آن ها حتی به صورت مجاز وارد کشور نشده و هویت ثبت شده ای ندارند؛ این مشکل وقتی برخی از آن ها با اتباع کشور خودشان و یا کشورمان ازدواج کردند نیز بیشتر شده و نیازمند توجه است.

آنچه در حاشیه شهر اصفهان ایجاد شده، بدون شک یک شبه نبوده که انتظار حل آنی و یک شبه آن هم داشته باشیم؛ آنچه در حاشیه شهر اصفهان شاهد هستیم فعالیت گروه های جهادی با بسته های معیشتی و فرهنگی است، تا نوش دارو مدیریتی برای این مناطق برسد؛ اتفاقی که همت دستگاه های مختلف و البته مطالبه مردمی و رسانه ای را لازم دارد تا بتوانیم در جهت حل این مشکات حرکت کنیم.

به نظر می رسد وقت آن رسیده که در حاشیه های شهر اصفهان مشکلات واکاوی شود و از درمان های مقطعی به درمان واقعی برسیم و البته تغییرات میدانی در حاشیه شهر ملاک ارزش گذاری به اقدامات و مصوبات باشد.

گزارش از جمشید حسینی جزه

«انتهای پیام/»

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد