صفحه اصلی » اجتماعی » راه رسیدن به سبک صحیح زندگی در دنیایی پر هیاهوی امروزی

سلسله یادداشت های سبک زندگی - 6 /

راه رسیدن به سبک صحیح زندگی در دنیایی پر هیاهوی امروزی

چه دختر، چه پسر باید از سرک کشیدن های گاه و بیگاه خود به هر مجموعه ای از فضای مجازی و حقیقی پرهیز کنند تا اول خود را و هدفشان را پیدا کنند، ما امروز برای دریافت سبک صحیح زندگی نیازمند دوری و پرهیز هستیم.

تاریخ انتشار: ۱۲:۲۰ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۸

صاحب نیوز-محمدحسن تفرشی* / در گفتار قبل بیان شد که گرانی گاه اصلی رشد و پرورش سبک زندگی اسلامی ایرانی کانون خانواده است. دلیل آن هم واضح است؛ زیرا خانواده زمینه ساز رشد خوبی هاست و اگر بر مدار خوبی حرکت کند و بنای ما نیز این چنین است که این لفظ مقدس را زمینه سازی اصیل برای فضیلت های انسان قرن بیست و یکم بدانیم.

نقطه شروع برای هر کار مهمی دشواری های خودش را به همراه دارد؛ تشکیل خانواده همان نقطه ای است که قبل از آن معیارها، قوانین و باورها شکل گرفته و در حقیقت وقتی دو نفر همدیگر را برای تشکیل یک خانواده می پسندند و انتخاب می کنند، باورها و معیارهایی در حال ملاقات و قرارداد بستن هستند و این باورها هر قدر به سبک اسلام ناب و فرهنگ اصیل ایرانی نزدیک تر باشند این ملاقات و پیوند دلپذیرتر و ماناتر خواهد بود و می توان برای این خانواده در کوتاه، میان و طولانی مدت اهداف متعالی در نظر گرفت چون باورهای دو طرف، باورهایی نیستند که زائیده جهل و خرافه یا پوشیده از لباس نفاق باشند، باورهایی هستند که از سرچشمه زلال فطرت و خردورزی سیراب شده و می شوند. حال باید ببینیم که راه دستیابی به این پاکی چگونه است.

در این روزها که با افراد متعدد روبرو می شویم قبل از هرگونه قضاوت و پیش داوری مواجه هستیم؛ در واقع با انبوهی از اطلاعات ریز و درشتی که اصل و بدل با هم در آمیخته شده اند و معیارهای گاه متناقض چنان خودنمایی می‌کند که آرزو می‌کنی کاش ذهنی را دریابی که سادگی، روانی و مرامنامه‌ای واضح و شفاف برای خودش دست و پا کرده باشد و از توجیه و تشبیه و عاریه گرفتن واژه‌های خودساخته به دور باشد.

چه دختر، چه پسر باید از سرک کشیدن های گاه و بیگاه خود به هر مجموعه ای از فضای مجازی و حقیقی پرهیز کنند تا اول خود را و هدفشان را پیدا کنند، ما امروز برای دریافت سبک صحیح زندگی نیازمند دوری و پرهیز هستیم. بسیاری از پرهیز ها ما را از ستیز بی نیاز می کند، زمانی که در فضای مجازی در گفتگوهای دوستانه و فامیلی در مشاهدات عینی و سینمایی خود مجموعه ای از باورهای بی ریشه را در قلب و جان خودمان مهمان می کنیم چگونه می توانیم حقیقت را دریابیم. حقیقت زیر آواری از اضافات ذهنی و قلبی مدفون شده است.

فقط کافی است به نسخه شفابخش عقل و اندیشه عمل کنیم. بارها شنیده اید که بزرگان اخلاق سه سؤال کلیدی را مطرح می کردند و می خواستند فقط به این فکر کنیم که از کجا آمده ایم؟ برای چه آمده ایم؟ به کجا خواهیم رفت؟  ما برای معیارهای تشکیل خانواده گوش جانمان را در اختیار دهان های باز متعددی قرار داده ایم ولی با این همه شنیدن نمی توانیم در عمق جانمان مبانی ریشه داری پیدا کنیم.

قرآن در سوره زمر آیه 18 عبارت «الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه» را بیان فرموده اما این آیه بین عبارت به بندگان بشارت بده و آن ها صاحبان خرد و اندیشه هستند قرار گرفته است. با اندک تأملی در می یابیم که چند قول را شنیدنی که منجر به پیروی از گفتار احسن می شود، هرگفتاری نیست، در حقیقت قول های حَسَن را می شنود و احسن را انتخاب می کند. این موهبت عقل بشری است که در نظام احسن، احسن را انتخاب می کند. متأسفانه مجالی برای تفصیل بحث وجود ندارد، اجمالاً عرض کنم که معیارهای صحیح برای انتخاب همسر زمانی می تواند به یک خانواده مطلوب مورد نظر عقل و دین خوش آمد بگوید که دختران و پسران ما از هیاهوی این روزگار به اندیشه‌ی قرآن که تقوا را برترین ارزش معرفی کرده رجوع نمایند و به راحتی ببینند که آیا این دینداری لقلقه‌ی لسان است یا در عمل مبنای عمل و گفتار و رفتار، پس اگر از این گوهر مطمئن شوند گویا اصل را همراه خود دارند و پس از اصل، فروعات به سمتش حرکت خواهند کرد.

جمع بندی و جان کلام این است که برای قرار گرفتن در صراط مستقیم زندگی اسلامی، عقل محور و دین مبنا باشیم، در فضایی آرام به سوالات کلیدی زندگی پاسخ درخور بدهیم و از هیاهوها و سرازیر شدن اطلاعات ریز و درشت از مبادی و مجاری متعدد و متکثری که در اختیارداریم پرهیز کنیم چون جواب در این همه گوناگونی قطعاً گم خواهد شد. به اهداف کلی قرآنی رجوع کنیم که آرامش را برای همیشه‌ی انسان تجویز نموده، آرامشی که در درون جان انسان غرس می شود و می تواند در مقابل هواهای نفسانی و غوغاسالاری های شیاطین جن و انس تاب آوری داشته باشد.

* دکترای علوم قرآن و حدیث

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد