صفحه اصلی » اجتماعی » بررسی میدانی وضعيت شهرستان های سیاه کرونایی/ از مسافرت هایی که تعطیل نمی شوند تا اختياراتی که دست استان نيست

چرا در بحران قرار گرفتیم؛

بررسی میدانی وضعيت شهرستان های سیاه کرونایی/ از مسافرت هایی که تعطیل نمی شوند تا اختياراتی که دست استان نيست

نقطه مشترک همه شهرستان‌های بحرانی استان اصفهان یک چیز و آن «سفر» است. معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان معتقد است تفویض اختیار اعمال محدودیت‌ها به استان‌ها موجب کنترل بهتر و به هنگام تر کرونا خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۱ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۸

به گزارش صاحب نیوز؛ نمودارهای ابتلای روزانه به کرونا در جهان همچنان صعودی است. آمار روزانه مبتلایان و فوتی‌های ناشی از کرونا روز به روز در حال افزایش است. از هفته گذشته محدودیت‌های بیشتری در برخی شهرستان‌های کشور که وضعیت وخیم‌تری داشتند، اعمال شد. در استان اصفهان شهرستان‌های خوانسار، سمیرم، شاهین شهر، گلپایگان، نجف آباد و شهرضا از جمله شهرستان‌های بحرانی بودند.

بررسی علت بحرانی بودن این شهرستان‌ها می‌تواند کمک بسیاری به کنترل رفتار مردم و کنترل اپیدمی کند. مسأله‌ای که متأسفانه به صورت تخصصی در دستور کار ستاد مدیریت بیماری کرونا قرار نگرفته است.

*مطالعه رفتارشناسی برای پیدا کردن رفتاری که موجب شیوع کرونا می‌شود انجام نشده است

دکتر رضا فدایی، مسئول بیماری‌های واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در این رابطه به خبرنگار صاحب نیوز گفت: تاکنون بررسی این چنینی رفتارشناسی مردم برای فهمیدن علت این که چرا ابتلای به کرونا در برخی شهرستان‌ها بالا و در برخی دیگر پایین است به صورت تخصصی و دقیق انجام نشده است.

این موضوع می‌تواند یک نقص جدی در مدیریت ویروس کرونا باشد و چه بسا فهم این موضوع در ماه‌های قبل موجب شناسایی علت شیوع ویروس، رفع نقاط و رفتارهای آسیب‌زا و کنترل این ویروس می‌شد.

اکنون نمی‌توان گفت در سمیرم بحرانی و دهاقان کم خطر رفتار مردم خیلی با هم تفاوت دارد بلکه باید جستجو کرد و به دنبال آن عاملی گشت که وجودش موجب شده سمیرم مشکی شده و عدم وجودش دهاقان را زرد نگه داشته است.

بر آن شدیم تا به بررسی علت این مسأله بپردازیم. همان طور که ذکر شد در حوزه رفتارشناسی تفاوت فاحشی بین سبک زندگی مردم شهرستان‌های استان که بر روند شیوع کرونا تأثیر بگذارد مشاهده نمی‌شود و باید علت بحرانی شدن برخی شهرستان‌ها را در جای دیگری جستجو کرد.

 

*مسافرت، مهمترین دلیل بحرانی شدن شهرستان‌های استان اصفهان

شاهین شهر یکی از این شهرستان‌های بحرانی است که همان طور که گفته شد تفاوت خاصی در رفتار مردم آن با دیگران دیده نمی‌شود اما مسأله‌ای که در بررسی پدیده اپیدومی کرونا جلب نظر می‌کند سفرهای مکرر به این شهرستان است.

جمعیت کثیری از ساکنان شاهین شهر اهالی یکی از استان‌های جنوبی کشور هستند که به واسطه فرهنگ مشخص خود مرتب در سفر بین استان بومی خود و محل سکونتشان در شاهین شهر بوده و مرتب میزبان مهمانانی از استان خود هستند. این مسافرت‌ها و سفرها مهمترین عاملی به نظر می‌رسد که موجب شده وضعیت شاهین شهر در ابتلا به کرونا به رنگ مشکی درآید.

این فرضیه البته شاید چون مبانی آماری متقن ندارد خیلی قابل اتکا نباشد اما بررسی دیگر شهرستان‌های کرونایی استان، آن را بیشتر تقویت می‌کند.

گلپایگان یکی دیگر از شهرستان‌های مشکی استان اصفهان است. پرس و جوی خبرنگار صاحب نیوز در این شهرستان نیز نتیجه‌ای مشابه را به دست می‌دهد.

در حالی که شهرستان‌های مختلف استان اصفهان روزانه یک، دو و یا سه سرویس اتوبوس به تهران دارند، در این شهرستان و البته در شهرستان مجاور آن یعنی خوانسار که در مرز بحرانی شدن قرار دارد، روزانه هفت سرویس اتوبوس به سمت تهران حرکت می‌کنند.

این عدد تنها نشان دهنده حجم مسافری است که با ناوگان حمل و نقل عمومی روزانه بین تهران و گلپایگان جا به جا می‌شود و قطعاً بسیاری از مسافران برای احتیاط و جلوگیری از شیوع کرونا، ترجیح می‌دهند با خودروی شخصی و یا تاکسی این مسافت را طی کنند. لذا دوباره این مسأله یعنی مسافرت را می‌توان مهمترین عامل مشکی شدن گلپایگان عنوان کرد.

نجف آباد، شهرستان دیگر بحرانی استان اصفهان، بازار معروفی دارد که به دلیل تنوع جنس و بارزتر از آن قیمت‌های پایین اجناس در استان شاخص است و همین امر موجب شده شهر نجف آباد به مرکز خرید شهرستان‌های غرب استان و حتی برخی نقاط مرکزی استان تبدیل شود.

این حجم از سفرهای یک روزه به این شهرستان ویژه در کنار ارجاع‌‌های پزشکی متعدد به این شهر و سفرهای درمانی سبب شده تا باز هم در مورد این شهر فرضیه مسافرت به عنوان مهمترین عامل شیوع کرونا مطرح شود.

سمیرم شهرستانی بحرانی در جنوب اصفهان است که از قضا در مجاورت شهرستان دهاقان واقع شده که می‌توان آن را کم خطرترین نقطه استان از ابتدای شیوع ویروس تاکنون نام برد. سمیرم هم اکنون به طور میانگین هر دو روز سه فوتی در اثر ابتلا به کرونا دارد.

بررسی علت بحرانی شدن کرونا در این شهرستان و رفتارشناسی مردم باز هم ما را به عامل سفر می‌رساند. طی سه ماه گذشته فرایند برداشت، جداسازی، بسته بندی، بارگیری، ذخیره سازی و غیره سیب درختی از باغات سمیرم آغاز شده است و همچنان ادامه دارد.

برآوردها نشان می‌دهد برای این منظور بیش از 10 هزار کارگر از نقاط مختلف کشور وارد شهرستان سمیرم شده است و با توجه به تجربه‌ای که از بررسی دیگر شهرستان‌های بحرانی استان به دست آمد دوباره می‌شود گفت در این شهرستان نیز مسافرت و مسافران مهمترین عامل شیوع ویروس کرونا است.

دیگر شهرستان بحرانی استان شهرضا بود. در این شهرستان نیز پاسخی که خبرنگار ما از مردم شهرضا در رابطه با شیوع ویروس کرونا دریافت کرد در کنار شلوغی بازار و دستور فرمانداری برای عدم تعطیلی بازار با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا، حجم مسافرانی بود که وارد این شهر می‌شدند.

شهرضا یک شهرستان ارتباطی است و در کریدور اصلی مرکز به جنوب کشور قرار دارد. بسیاری از مسافران هنگام عبور از این شهرستان برای استراحت، خرید و غیره وارد این شهرستان می‌شود و می‌توان گفت یکی از مهمترین علل شیوع کرونا در شهرضا همین مسأله باشد.

ضمن اینکه بازار شهرضا نیز به لحاظ تنوع جنس و قیمت‌های پایین یکی از بازارهای شناخته شده و جذاب است که حتی از شهر اصفهان افراد بسیاری را برای خرید کردن به شهرضا می‌کشاند و می‌تواند عامل مهمی برای شیوع کرونا باشد.

 

*اختیار اعمال محدودیت‌ها باید به استان‌ها واگذار شود

نقطه مشترک همه شهرستان‌های بحرانی استان اصفهان یک چیز و آن «سفر» بود. از ابتدای شیوع ویروس کرونا همواره مسئولان بهداشت و درمان تأکید داشته‌اند مسافرت‌ها محدود و تنها در حد ضرورت انجام گیرد اما گویا عده‌ای هیچ اهمیتی برای این مسأله و برای جان مردمی که روزانه به خاطر ابتلای به کرونا به زیر خاک سرد می‌روند قائل نیستند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با صاحب نیوز در این رابطه با اشاره به عدم رعایت مطلوب دستورالعمل‌های بهداشتی توسط عموم مردم، اعمال محدودیت‌ها برای کنترل اپیدمی را ضروری دانست.

وی اظهار کرد: در صورتی که زودتر از این محدودیت‌ها اعمال می‌شد بهتر و سریعتر می‌شد کرونا را کنترل و اوضاع را مدیریت کرد اما چون اختیارات مربوط به اعمال محدودیت‌ها به استانداری‌ها و فرمانداری‌ها داده نشده است، نتوانستیم در ستاد استانی مدیریت ویروس کرونا تصمیمات به هنگامی اتخاذ کنیم.

وی از لزوم اتخاذ تصمیمات محدودکننده به فراخور شرایط هر شهرستان سخن گفت و تصریح کرد: در صورتی که ستاد ملی مدیریت کرونا در این زمینه اختیار را به استان‌ها و شهرستان‌ها تفویض کند مسئولان بومی بهتر، سریعتر و به هنگام‌تر می‌توانند با درنظر گرفتن چارجوب‌های کلی برای اعمال محدودیت‌ها و برای به کنترل درآوردن کرونا برنامه ریزی کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

  1. علی گفته :

    چطور یک ماه پیش که وضعیت خمینی شهر قرمز بود و ما اعلام کردیم به خاطر مسافرت و بازار است کسی حرف ما را باور نکرد و همین نشریه شما سعی داشت تا آن را به عزاداری ها نسبت دهد. اما اکنون برای این شهرها مشکل مسافرت است نه عدم رعایت مردم و فرهنگ شهروندی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ واقعا نشریه شما تیترها و اخبار مغرضانه ای علیه مردم خمینی شهر می نویسد.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد