صفحه اصلی » اجتماعی » مشارکت اجزای مختلف محلات اصفهان برای برطرف کردن سایه توسعه نیافتگی در 104 نقطه استان/ معاون اجتماعی سپاه صاحب الزمان: تا رفع کامل مشکلات طرح کرامت ادامه دارد

بسیج پای کار محرومیت زدایی؛

مشارکت اجزای مختلف محلات اصفهان برای برطرف کردن سایه توسعه نیافتگی در 104 نقطه استان/ معاون اجتماعی سپاه صاحب الزمان: تا رفع کامل مشکلات طرح کرامت ادامه دارد

104 محله در سطح استان اصفهان احصا شد که بیشترین فراوانی آسیب های اجتماعی را دارد که 25 مورد آن مربوط به کلانشهر اصفهان است؛ فعالیت های خود را در این محلات برنامه ریزی و متمرکز کردیم.

تاریخ انتشار: ۱۳:۵۵ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۱۸

به گزارش صاحب نیوز؛ طرح کرامت یکی از طرح های مقابله با آسیب های اجتماعی در سپاه است، کنترل و کاهش آسیب‌ها و معضلات اجتماعی به ویژه اعتیاد و طلاق از اهداف اجرای طرح کرامت است.

طبق اعلام مسئولان طرح کرامت در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و عمرانی ورود می کند تا چهره محرومیت را از محلات حاشیه‌ای بکاهد و همچنین تلاش می‌شود با برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی ساکنین محلات حاشیه‌ای را توانمند کرده و از این طریق به کاهش آسیب های اجتماعی کمک کنیم.

مقابله با معضلات اجتماعی زمانی که مردمی شود  طرح‌ ها و برنامه‌ های این چنینی با استقابل بهتری رو به رو می شود.

طرح کرامت  قرار است که در 104 محله استان اصفهان اجرایی شود که در این زمینه با ناصر چاووشی معاون اجتماعی سپاه صاحب‌الزمان (عج) استان اصفهان به گفت و گو پرداختیم.

صاحب نیوز: طرح کرامت یکی از برنامه های سپاه در سطح کشور است، در خصوص این طرح توضیح دهید.

چاووشی: یکی از حوزه های مأموریتی ما پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی است؛ به دلیل اینکه بتوانیم به صورت هدفمند و دقیق در این زمینه فعالیت کنیم، مراکز و مناطقی که بیشترین میزان و تنوع بحث آسیب های اجتماعی و مشکلات را در سطح استان دارند را در ابتدا شناسایی کردیم.

104 محله در سطح استان اصفهان احصا شد که بیشترین فراوانی آسیب های اجتماعی را دارد که 25 مورد آن مربوط به کلانشهر اصفهان است؛ فعالیت های خود را در این محلات برنامه ریزی و متمرکز کردیم و این محلات اکثر در بخش های حاشیه شهری قرار دارد که جمعیت مهاجر و غیر منسجمی که فاقد هویت واحدی هستند.

از فعالیت های این طرح بیشتر بگویید.

فعالیت هایی که ما در این مناطق داریم در بخش پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی است که در حوزه بهداشت، درمان و سلامت، آموزش، فرهنگ و تربیت، خدمات رسانی و مردم یاری در دستور کار ما است؛  یکی از اهداف ما از برگزاری چنین برنامه های تأمین امنیت پایدار در این محلات است.

فعالیت در این محلات بر اساس یک ساختار انجام می شود، شورای محله که ترکیب آن از افراد معتمد و با نفوذ محله تشکیل می شود؛ امام جماعت، رئیس هیئت امنا، مسئول بسیج و هئیت مذهبی و کانون مذهبی، خیریه محل و کلانتری در این شورای محله عضویت دارند که از بین خود یک نفر به عنوان مدیر محله انتخاب می کنند.

سازماندهی اجتماعی در محلات طرح کرامت انجام می شود که اهالی محله در کار هم قرار بگیرند و برای رفع مشکلات محله تلاش کنند؛ یک فرآیند تدوین شده است که گام های اجرای پس از تشکیل این ساختار، مسائل و مشکلات محله را احصا و اولویت بندی می کنند و در موقعیت محلی خود محیط شناسی فرصت ها و تهدیدات انجام می دهند و در محله بعد طرحی که می تواند به این ها کمک کند، مشخص می کنند و از ظرفیت ها استفاده می کنند و بازوی اجرایی و فکری و برنامه ریزی جمع صاحب نظر محله هستند.

آیا بر روند فعالیت های این طرح نظارت و ارزیابی انجام می شود؟

بله، بعد از اجرا بررسی و ارزیابی انجام شود که آیا فعالیت ها متناسب با اهداف انجام شده است و اگر نیاز به اصلاح بود تغییر برنامه ها در دستور کار قرار می گیرد.

با توجه به ظرفیت هایی که بسیج دارد، فعالیت شما در این طرح چگونه است؟

مجموعه سپاه و بسیج در این فرآیند ضمن اینکه این مجموعه را راهبری می کند، خود یک سری ظرفیت هایی دارد که آن را در اختیار ساختار اجتماعی قرار می دهد. طرح های اعتلای بسیج مانند اردوهای جهادی و همگام با کشاورز، طرح شهید بهنام محمدی، خدمت رسانی به مردم و خدمات پزشکی از جمله این ظرفیت ها است.

قرار است تا زمانی که مشکلات حل شود این طرح ادامه دهیم، فعالیت ما سازماندهی اجتماعی است و اعتقاد ما مردم برای مردم است.

با توجه به اجرای طرح های مختلف در این زمینه، آیا این طرح تداوم دارد؟

برنامه ریزی می کنیم که اگر روزی طرحی مانند طرح کرامت از دستور خارج شد، شبکه انسانی و سازماندهی اجتماعی که برای رفع مشکلات تشکیل شده، فعالیت خود را ادامه دهد و به همین دلیل به کسی قول نمی دهیم که این طرح تا 10 سال دیگر اجرا شود اما در حال حاضر برای اجرای این طرح تماما در خدمت هستیم و حمایت می کنیم.

طرح ما مستمر ادامه پیدا می کند اما مسئولان و مردم محله ها باید برای رفع مشکلات، خود به میدان بیایند.

تاکنون این طرح را در محله ای شروع کردید و آیا موفق بودید؟

محله جلال آباد فلاورجان یکی محله هایی است که طرح کرامت در آن اجرا شده، این محله با دو هزار نفر جمعیت هیچ جوان بیکاری نداشته و هیچ جوان مجردی که شرایط ازدواج آن فراهم باشد در آن وجود ندارد، آمار طلاق در چند سال اخیر نداشته  و از 5 سال گذشته تاکنون هیچ فرد جدید در این محله معتاد نشده که جز اتفاقات خوبی که در این محله رقم خورده است.

اجزای محله در کنار هم قرار گرفتند و تا این مشکلات کم کم رفع شده است و برخی از امکاناتی که در این محله فراهم شده شاید در سطح استان کم نظیر است و از کمترین بودجه دولتی استفاده کردند. جلال آباد به نسخه نهایی رسیده و حتی امسال از طرح کرامت خارج شد.

گفت و گو از محمدرضا باقری

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد