صفحه اصلی » سیاسی » چرا آزادی خواهان جهان از آمریکا متنفرند؟

چرا آزادی خواهان جهان از آمریکا متنفرند؟

مردم آمریکا که با سیاست های هالیوودی شاهد انحطاط فرهنگی و با سیاست های اقتصادی سرمایه داری شاهد افزایش بی عدالتی و فقر و کشته شدن فرزندانشان هستند، به خیابان آمده و هر روز بیشتر از روز قبل نفرت خود را با آتش زدن پرچم آمریکا که نماد حاکمیت ظالم آن است، نشان می دهند. اما دلیل این نفرت ها که امروز جهانی شده را باید در کجا جستجو کرد؟

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۰ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۲۱

صاحب نیوز – محسن نصری*/ در چند دهه اخیر و به خصوص سال های پایانی قرن 20 و اوایل قرن 21، یکی از ویژگی های مشترک بین همه ملت ها و افراد با عقاید دینی متفاوت و دیدگاه های سیاسی گوناگون، نفرت از سیاست ها و عملکرد دولت آمریکاست. این نفرت نه تنها  در قاره های گوناگون و نه تنها در ملت های تحت ستم آمریکا، بلکه بخشی از مردم اروپا و حتی خود آمریکا را در برگرفته است.

چرایی این نفرت جهانی از دولت امریکا از جمهوری خواهان و دموکرات ها را می توان امور زیر دانست:

1) خداوند تبارک و تعالی انسان ها را با اصل مشترکی به نام «فطرت» خلق کرده است و او را به خوبی ها و بدی ها آگاه کرده است. لذا فطرت الهی انسان از ظلم و ستم و دروغ متنفر و به عدالت و آزادی و معنویت علاقه مند است. همچنین «وجدان» و ندای درونی همه انسان ها با عقاید مختلف، امروز در برابر ظلم و ستم و جنایت حاکمیت شیطانی آمریکا و سبک زندگی ترویجی آن موضع مخالف دارد.

2) «استقلال» و زیر سلطه دیگران نبودن و تحمل بردگی دیگران که اصلی فطری است، واکنش منفی در برابری حاکمیت ظالم و سلطه گر آمریکا را در سراسر دنیا پدید آورده است تا جایی که « یوکیو هاتویاما » که در مبارزات انتخاباتی نخست وزیری ژاپن وعده بیرون کردن آمریکا و برچیدن پایگاه های آن کشور از اوکیناوا را داده بود و رأی مردم را جذب کرده بود، در 2 ژوئن 2010(12 خرداد 1389) به دلیل عدم تحقق وعده اش استعفا داد. این حکایت از استقلال طلبی ملتی که حتی اسلام، مسیحیت و یهودیت را نپذیرفته و به نوعی بت پرست است.

لذا از علت های نفرت آزادی خواهان و ملت هایی در سراسر جهان از آمریکا، سلطه طلبی و استعمارگری آن کشور است که از مهم ترین علت های دشمنی آمریکا با ملت ایران، همین استقلال طلبی ایرانیان  با انقلاب اسلامی و لغو کاپیتولاسیون آمریکاست.

3) امروز ملت های جهان جنایات داعش، این گروه تروریستی و جنایتکار آمریکا ساخته را دیده اند و از دولت آمریکا در راه اندازی این گروه جنایت کار نفرت دارند. دنیا در حال مشاهده جنایات عربستان، گاو شیرده آمریکا علیه کودکان و زنان و مردان یمنی است و نمی تواند نسبت به جنایتکاران علیه کودکان مظلوم بی تفاوت باشد، لذا از آمریکا متنفر است و پرچمش را آتش می زنند و شعار «مرگ بر آمریکا» می دهند.

4) افزایش آگاهی از طریق رسانه‌های جدید در سراسر جهان نسبت به ظلم و ستم آمریکا با تهدید نظامی، تحریم اقتصادی، جنگ نرم، کودتای نظامی و …. از کودتای 28 مرداد 1332 در ایران، حمله وحشیانه به مردم ویتنام و کشتن دو میلیون نفر از آنان، راه اندازی جنگ تحمیلی علیه ایران اسلامی، بمباران شیمیایی توسط نوکرش صدام در حلبچه عراق و سردشت ایران و بمباران شیمیایی هیروشیما و ناکازاکی، ایجاد و حمایت از داعش و کشتار در یمن، افغانستان، عراق که حتی کاروان عروسی افغان ها را بارها بمباران کرد و هزاران مورد دیگر، می تواند آمریکا را منفور بگرداند.

5) نظام شیطانی و غیر انسانی حاکم بر آمریکای استعمارگر نه تنها حقوق دیگر ملت ها و استقلال و آزادی آن ها را رعایت نمی کند، بلکه ملت آمریکا را از حقوق انسانی با تبعیض نژادی و استبداد و ظلم فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، نظامی محروم کرده است.

از این رو اگر در سال های گذشته گروه هایی با نظام سیاسی آمریکا مخالف بودند، امروز اکثر مردم امریکا معترض هستند و از سال 2008 در جنبش وال استریت تا امروز به اعتراضات مردم افزوده اند.

مردم آمریکا که با سیاست های هالیوودی شاهد انحطاط فرهنگی و فروپاشی خانواده و با سیاست های اقتصادی سرمایه داری شاهد افزایش بی عدالتی و فقر و با جنگ طلبی های امریکا و همچنین شاهد کشته شدن فرزندانشان هستند، به خیابان آمده و شعار عدالت خواهی می دهند و هر روز بیشتر از روز قبل نفرت خود را با آتش زدن پرچم آمریکا که نماد حاکمیت ظالم آن است، نشان می دهند.

بنابراین از آنجایی که پایه گذاری حاکمیت آمریکا با کشتن سرخ پوستان و سپس سیاه پوستان بوده و امروز ظلم به سفیدپوستان هم رسیده است، شاهد وحدت این سه گروه از مردم آمریکا علیه حاکمیت آن هستیم. نتیجه می گیریم که علت تنفر و مخالفت آزاد ی خواهان و انسان دوستان با نظام سیاسی حاکم بر آمریکا در سراسر جهان تا خود مردم آمریکا در واقع ظلم و ستم حاکمان آمریکا به همه ملت ها و برده مدرن کردن آن هاست.

* استاد حوزه و دانشگاه – کارشناس مسائل سیاسی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد