صفحه اصلی » ورزشی » سال فوتبالی که نکوست، بهارش اتفاقی بود!

لیگ برتر ایران و مشکلات داوری؛

سال فوتبالی که نکوست، بهارش اتفاقی بود!

«اشتباهات داوری جزئی از فوتبال است» جمله ای کلیشه ای است که بارها آن ها را شنیده ایم و به عنوان طرفدار یک تیم در موقعیت های مختلف آن را گاهی قبول و گاهی با شنیدن آن برآشفتیم؛ آنچه اهمیت دارد این است که  باید داوری و سطح فوتبال با یکدیگر همخوانی داشته باشند و همچنین آستانه تحمل برای اشتباهات داوری تا میزانی قابل پذیرش باشد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۰ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ «اشتباهات داوری جزئی از فوتبال است» جمله ای کلیشه ای است که بارها آن ها را شنیده ایم و به عنوان طرفدار یک تیم در موقعیت های مختلف آن را گاهی قبول و گاهی با شنیدن آن برآشفتیم؛ آنچه اهمیت دارد این است که  باید داوری و سطح فوتبال با یکدیگر همخوانی داشته باشند و همچنین آستانه تحمل برای اشتباهات داوری تا میزانی قابل پذیرش است و از طرف دیگر اشتباهات تاثیر گذار و استمرار آن نیز یکی از نکات قابل توجه است.

نزدیک به یک سال است کفه اشتباهات به ضرر تیم های اصفهانی و خصوصاً ذوب آهن سنگینی قابل توجه داشته است از این رو شائبه هایی را نیز بوجود آورده است

*سوت های اشتباه و تاثیر گذار برای تیم های اصفهانی / 10 امتیاز در فصل گذشته از اندوخته ذوب آهن پرید

درپی اتفاقات رخ داده در  داوری  دیدار تیم های فوتبال ذوب آهن اصفهان و فولاد خوزستان روابط عمومی باشگاه ذوب آهن بیانیه ای بدین شرح صادر کرد: «ذوب آهن قربانی همیشگی اشتباهات داوری در نود و چهارمین دقیقه از هفته نخستین بیستمین دوره رقابتهای لیگ برتر فوتبال تیم ذوب‌آهن بازهم پدیده هولناک اشتباهات داوری را تجربه نمود؛ داستان تلخی که در طول فصل گذشته  بیش از ۱۰ امتیازی که با خون دل و صرف هزاران نفر_ ساعت وقت و صدها میلیاردها ریال هزینه به دست آمده بود. درمسابقات  گروهی ورزش های قهرمانی مانند فوتبال آنچه نمایان است و در معرض دید همگان قرار دارد همچون کوه یخ تنها شاید درصد ناچیزی از واقعیت اتفاقات است درحالی که بخش عمده آن از دیده ها مخفی است؛ برای اینکه یک تیم فوتبال مهیای حضور در مسابقات  شود گروه عظیمی از نیروهای اجرایی، کارمندان باشگاه هیئت و فدراسیون فوتبال هفته ها و ماه ها به طور شبانه روزی دوندگی می کننداز سوی دیگر کادر فنی و بازیکنان تیم  نیز در یک پروسه طاقت فرسا از تمرینات مستمر خود را آماده مسابقات می کنند تا روز موعود فرا برسد و همه این زحمات و بنایی که خشت خشتش حاصل خون دل  و صرف بودجه و تلاش صدها نفر می باشد با یک سوت اشتباه فرو می ریزد و به ویرانه مبدل می شود و اینگونه  که دیدیم  و همه کارشناسان و پیشکسوتان نیز اذعان داشتند؛ به راحتی آب خوردن سوت های اشتباه داوری آتش به خرمن ۵۰ ساله زحمات مجموعه ای با افتخارات و سابقه ی باشگاه ذوب‌آهن می زند. باشگاهی که چشم امید هزاران هوادار و کارگر کارخانه ذوب آهن که در خط مقدم جبهه صنعت و تحت سخت ترین شرایط ود مای جانسوز کوره های ذوب آهن مجاهدانه تلاش می کنند و با برد این تیم دلگرم و شاد می شوند و با چنین کم لطفی هایی زخمی دیگر بر جسم و جان زحمتکششان می نشیند! در امثال حکم فارسی  ضرب المثل زیبایی داریم با این عنوان که ” سالی که نکوست از بهارش پیداست ” امیدواریم که این مثل زیبا در سر آغاز لیگ بیستم و شیوه داوری مسابقات تیم فوتبال ذوب آهن صدق نکند؛ امید داریم این هراس و سایه سیاه ترس و ناامیدی که بر سر هواداران و مردم شریف ورزش دوست اصفهان مبنی بر وجود اراده‌ای سیستماتیک بر ناداوری های مستمر برای نابودی تیم ذوب‌آهن سایه افکنده تنها حدس و گمان باشد و پس از این شاهد قضاوت عادلانه و اجرای شعار کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر بازی جوانمردانه از سوی نهاد داوری فوتبال در میهن عزیز اسلامی مان و به ثمر رسیدن تلاش هزاران نفر- ساعت و هزینه های مصروف شده در عرصه فوتبال کشورمان و رشد و کمال روز افزون آن باشیم؛ به امید روزی که همه ارکان فوتبال از فدراسیون تا باشگاه ها دست در دست هم برای اعتلای فوتبالمان تا رسیدن به قله های آسیا  کوشش نمایند روابط عمومی واموربین الملل باشگاه فرهنگی ورزشی ذوب اهن اصفهان»

*برخی اشتباهات تاثیر گذار برای تیم های اصفهان در لیگ نوزدهم

در لیگ نوزدهم سپاهان هفته اول شاهین را با نتیجه ۳ بر صفر شکست داد، اما یک پنالتی برای زردپوشان گرفته نشد؛ داور هفته هشتم در جریان تساوی برابر پیکان یک پنالتی برای سپاهان نگرفت که می‌توانست نتیجه بازی را تغییر دهد؛ در بازی برگشت مقابل استقلال در شرایطی برای آبی‌ها پنالتی اعلام شد که اول دیاباته روی مدافع سپاهان خطا کرده بود.

در این لیگ ذوب آهن هفته دوازدهم در شرایطی با نتیجه تساوی بدون گل مقابل نفت مسجدسلیمان متوقف شد که داور یک پنالتی برای این تیم نگرفت، در جریان برد یک بر صفر ذوب آهن برابر صنعت نفت، روی هادی محمدی مدافع تیم اصفهانی خطای پنالتی اتفاق افتاد؛ هفته بیست و پنجم ۲ گل سالم ذوب آهن به ماشین سازی مردود اعلام شد و در نهایت نماینده تبریز با نتیجه ۲ بر یک بازی را برد؛ ذوب آهن در بازی برگشت مقابل نفت مسجدسلیمان هم زیان زیادی را متحمل شد زیرا گل حریف در شرایط آفساید به ثمر رسید و تصمیم داور مبنی بر اخراج نژاد مهدی نادرست بود.

*استارت دوباره و بازهم اشتباه

فریدون اصفهانیان درباره عملکرد داوران در هفته اول لیگ گفت: با توجه به اینکه کلاس های آموزشی توجیهی پیش فصل داوران را به صورت وبینار انجام دادیم و همچنین تست های آمادگی جسمانی در استان ها گرفته و نتایج آنها به کمیته داوران اعلام شد عملکرد داوران در هفته اول را مثبت ارزیابی می کنم.

او در ادامه تاکید کرد: با توجه به گزارش های ناظران مشکلی خاصی در بازی ها وجود نداشت، به جز یک مورد که در بازی ذوب آهن و فولاد خوزستان، متاسفانه داور اشتباه داشت.

رسول کربکندی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: زمانی رگ اشتباهات به سمت یک تیم می شود، سال گذشته تیم فوتبال ذوب آهن ضررات زیادی را از اشتباهات داوری دید و امتیازات زیادی از دست داد؛ حتی شرایطش به گونه ای شد که در خطر سقوط قرار گرفت، این سوال پیش می آید اگر تیمی با اشتباهات داوری سقوط کند، جبران این اشتباهات را چه کسی انجام می دهد؟

*انتقاد کربکندی از کارشناسی که اشتباه داور را شهامت خوانده بود

عضو هیات مدیره باشگاه ذوب آهن در مورد بازی ذوب آهن در مقابل فولاد و اتفاقات داوری تصریح کرد: در بازی اول در حالی که قبلاً مرسوم بود که اتفاقات و درگیری های 50 به 50 را به سود میزبان سوت می زدند اما حال 90 به 10 را به سود مهمان سوت زدند؛ حتی اگر خطای هم تشخیص داده شد بیرون محوطه بود.

سخنگوی باشگاه ذوب آهن با انتقاد به کارشناس داوری برنامه تلویزیونی بازی ذوب آهن و فولاد گفت: این کارشناس در برنامه تلویزیونی در حالی که می گوید این صحنه را باید با وی ای ار دید و می گوید اگر خطا بود پشت محوطه بود، ادامه می دهد که من به شهامت این داور تبریک می گوییم.

پیشکسوت باشگاه ذوب آهن ادامه داد: آیا کار اشتباه کردن اسمش شهامت است؟ چطور توپی که در دقیقه 95 به اشتباه پنالتی گرفته شده است شهامت است؟

کربکندی در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: برخی از داوران با تجربه بازنشسته شدند و برخی به دلایلی کنار رفتند و دست کمیته داوران خالی است و طبیعی است که از دوارن جوان تر استفاده کند.

رسول کربکندی خاطرنشان کرد: به تشخیص کارشناسان داوری پنالتی که در دقیقه 95 برای فولاد گرفته شد به هیچ عنوان پنالتی نبود؛ با شائبه های که در فوتبال ما وجود دارد کمیته داوران باید تمرکز و توجه بیشتری داشته باشد که این شائبه ها قوت نگیرد.

وی افزود: به نظر نی رسد چون بازی ها بدون تماشاگر است داوران هر تصمیمی را می گیرند؛ اگر در این بازی تماشاگران بودند ممکن بود اتفاقات و حواشی رخ دهد

کربکندی عنوان کرد: کاری که انسان انجام می دهد با خطا رو به روست اما اولین اشتباه داوری ترکش به تیم ما خورد.

*لزوم حساسیت در انتخاب داور برای تیم های اصفهانی

با توجه به حساسیت های که در نحوه قضاوت داوران برای تیم های اصفهانی بوجود آمده است نیاز است که در انتخاب داوران برای این تیم ها حساسیت بیشتری لحاظ شود، حمید رضا دادخواه در این باره در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: بعد از بازی ذوب آهن و فولاد خوزستان کمیته داوران هیات فوتبال اصفهان فیلم بازی را بازبینی کرد.

دبیر هیات فوتبال اصفهان با اشاره به پیگیری های هیات فوتبال در این زمینه تصریح کرد: در این زمینه مکاتباتی را با فدراسیون انجام دادیم و خواهان برخورد قاطع در این بازی وخواستار دقت در انتخاب داوران برای ادامه مسابقات شدیم.

وی افزود: به هیچ عنوان اتفاقات تعمدی نبوده و جزئی از اشتباهات داوری است؛ البته اشتباهات سهوی به شکلی شده که تیم فوتبال ذوب آهن در فصل گذشته و بازی اول این هفته متضرر شده اما یقینا سهوی بوده و مغرضانه نیست.

*حساس شدن بیشتر داورها منجر به اشتباهات می شود

محمود یزدخواستی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: رفتار برخی از مربیان و باشگاه روی عملکرد داورها تاثیر گذار است و حساسیت آن ها را بالا می برد؛ داوران برای یک قضاوت خوب تلاش می کنند اما قضاوت در برخی از بازی ها مشکل می شود.

کارشناس فوتبال با اشاره به اینکه حرف های مربیان بعد از بازی ها بر روی قضاوت داور در بازی های آینده تاثیر گذار است، تصریح کرد:  یک داور با توجه به این صحبت ها سعی می کند دقت بیشتری به خرج دهد و حساستیش بیشتر می شود که این حساسیت باعث اشتباهات بیشتر می شود.

وی با بیان اینکه نباید مربیان و باشگاه ها داوران را تحت فشار قرار دهند، گفت: 33 داور داور برای لیگ بیستم در نظر گرفته شده که برخی از آن ها به مسابقات آسیایی دعوت می شوند که نشان از پتانسیل خوب ما در داوری است.

یزدخواستی گفت: داوران حمایت کافی نمی شوند و باید بپذیریم که اشتباهات در داوری وجود دارد اما باید بپذیریم که این اشتباهات سهوی است و اگر داوران حمایت شوند اعتماد به نفس آن ها بالا می رود و قضاوت آن ها بهتر می شود

محمود یزدخواستی گفت: سطح داوری و فوتبال ما اختلافی ندارد و این حواشی هست که بر کار داوران تاثیر گذار است.

بدون شک فوتبال سنتی با اشتباهات داوری آمیخته است و هر چند که خیلی زود پرونده اشتباهات داوری در لیگ بیستم با اشتباه تاثیر گذار در بازی فولاد و ذوب آهن باز شد اما امیدواری وجود دارد که لیگ بیستم با حضور داوران جوان یک لیگ با کمترین اشتباه داوری به شمار آید.

به نظر می رسد باید داوران مورد حمایت قرار گیرند و همچنین در تشویق ها و تنبه ها نیز بازنگری شده تا شرایط برای قضاوت بهتر داوران فراهم شود؛ البته باید داوران هم توجیه ای برای باخت مربیان نبوده و بازیکنان نیز به راحتی با نظر شخصی خود داوران را مورد انتقاد قرار ندهند.

گزارش از جمشید حسینی جزه

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد