صفحه اصلی » اقتصادی » محصولی که روزی ۱۵ هزار تومان و روزی ۷۰۰ تومان نرخ می خورد/ جای خالی آمار به روز کشت در اقتصاد بازار کشاورزی

محصولی که روزی ۱۵ هزار تومان و روزی ۷۰۰ تومان نرخ می خورد/ جای خالی آمار به روز کشت در اقتصاد بازار کشاورزی

کشاورز زمانی می‌تواند محصول مناسبی را برای بهره بردن بهتر از بازار محصولات کشاورزی انتخاب کند، که آمار به روز کشت و کار در کشور را در اختیار داشته باشد. تهیه و عرضه به روز این آمار با توجه به ساختارها، زیرساخت‌ها و امکانات الکترونیکی روز امکان پذیر است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۹ - سه شنبه ۱۳۹۹/۰۸/۲۰

به گزارش صاحب نیوز؛ این که یک روز پیاز به واسطه عدم عرضه در بازار داخلی 15 هزار تومان باشد و سال بعد به واسطه عرضه بیش از حد به بازار 700 تومن از کشاورز خریداری شود کم کاری ارگان مسئول است که نتیجه کم کاری این ارگان نه تنها وضعیت این چنینی را برای پیاز بلکه برای همه محصولات کشاورزی رقم زده است.

کشاورزی که سرش به کار و کشاورزی و زمین خود است از کجا می‌داند امسال در ایران چند نفر پیاز کاشته‌اند؟ چه میزان از نیاز پیاز بازار داخلی و بازار صادراتی کشت پیاز صورت گرفته است؟ آیا محصول مورد نیاز دیگری با درآمد بیشتر و هزینه کمتر نمی‌توان انتخاب کرد که با کاشت آن از سود بیشتری بهره‌مند شد؟

کشاورز و باغدار می‌تواند در رابطه با این که نیازهای زمین کشاورزی‌اش چیست، آیا زمین کشاورزی خود را بیمه کند یا نه، آیا باید برای تأمین آب زمین کشاورزی‌اش دست کم پیگیر باشد یا نه و مواردی که نیاز به دید و اطلاعات کلی و کلان ندارد تصمیم گیری کند اما مسائلی مانند پرسش‌های فوق که نیاز به اطلاعات کلی از نیازهای بازار داخلی کشور و میزان کشت و عرضه محصولات کشاورزی در اقصی نقاط کشور دارد را باید ارگان فرادستی کنترل کند و یا دست کم اگر کنترل نمی‌کند اطلاعات آن را در اختیار کشاورز قرار دهد تا او خود نسبت به انتخاب محصولی که می‌خواهد کشت کند با دید بازتر و با اطلاعات کامل‌تر از بازار تصمیم‌گیری کند.

این ارگان طبیعتاً وزارت جهاد کشاورزی است که در هر شهر و بخشی در کشور اداره و نماینده رسمی داشته و به آن‌ها حقوق ماهیانه پرداخت می‌کند و می‌تواند اطلاعات دقیق کشت و برداشت محصولات در اراضی کشاورزی و باغی سراسر کشور را به دست بیاورد و بر اساس آن نسبت به اطلاع رسانی به کشاورزان و تعدیل نیاز بازار اقدام کند. امکانات الکترونیکی و فضای مجازی نیز در کنار زیرساخت‌های سخت افزاری و نرم افزاری که این وزارتخانه در اختیار دارد این امکان را به آن می‌دهد که هر روز بتواند نسبت به رصد کشت و عرضه اطلاعات به روز آن اقدام کند.

هر چند هر ساله آمار کشت و کار سال قبل توسط این وزارتخانه به طور دقیق منتشر می‌شود که البته می‌تواند شمای کلی وضعیت کشت محصولات کشاورزی در نقاط مختلف کشور به کشاورز بدهد اما دو مشکل وجود دارد اول این که این آمارها برای کشاورزان نیاز به تحلیل و ارائه بسته قابل فهم عمومی دارد و در ثانی آن چه مورد نیاز است کنترل کشت در همان سال است یعنی کارشناس کشاورزی در همان سال یا از طریق تقسیم بندی یا دست کم با اطلاع رسانی به عنوان مثال به کشاورز انتقال دهد که امسال این مساحت زمین زیر کشت پیاز رفته است که نیاز کشور را تأمین می‌کند و کشت بیش از این موجب شکسته شدن قیمت پیاز و متضرر شدن کشاورزان می‌شود.

البته هماهنگی این وزارتخانه با وزارت صنعت، معدن و تجارت و ارزیابی بازارهای هدف در کشورهای خارجی نیز به منظور کنترل و مدیریت صادرات از دیگر مسئولیت‌های وزارت جهاد کشاورزی باید باشد.

چه بسا محصولاتی که به دلیل عدم اطلاع کشاورزان بازار خوبی در خارج داشته باشد و می‌تواند ارزآوری خوبی برای کشور داشته باشد اما به دلیل عدم رصد مارکت‌های بین المللی این فرصت در کشور مغفول مانده باشد.

بررسی میدانی خبرنگاران صاحب نیوز در استان اصفهان نشان می‌دهد اطلاعات آماری کشت و کار هر سال در همان سال در اختیار کشاورزان این استان قرار نمی‌گیرد و همین موجب شده تا ماجرایی مانند ماجرای کشت پیاز رخ دهد و امسال کشاورزان غرب استان چون در سال قبل پیاز کیلویی 15 هزار تومان به بازار عرضه شد و ارزش افزوده بالایی داشت، به کشت این محصول روی آوردند اما چون همه اراضی کشاورزی را به کشت پیاز اختصاص دادند، به یکباره حجم محصول پیاز عرضه شده به بازار افزایش پیدا کرد و قیمت پیاز تا جایی کاهش پیدا کرد که به کیلویی 700 تومان رسید و اکثر کشاورزان متضرر شدند.

اگر این کشاورزان می‌دانستند امسال چه حجمی از این محصول در سطح کشور در حال کشت است و آمار روز دسترسی داشتند، قطعاً محصول دیگری را برای کشت انتخاب می‌کردند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد