صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » تحریف صلح امام حسن(ع) از بنی عباس تا امروز/ جزئیات مبارزه امام حسن(ع) برای متوقف ساختن نقشه های معاویه

میزگرد بررسی علل و دستاوردهای صلح امام حسن(ع)-بخش دوم/

تحریف صلح امام حسن(ع) از بنی عباس تا امروز/ جزئیات مبارزه امام حسن(ع) برای متوقف ساختن نقشه های معاویه

یکی از اتفاقات مهم در تاریخ اسلام مربوط به صلح امام حسن با معاویه است که درباره آن زیاد شنیده ایم و البته در این رابطه دشمنان شبهات زیادی را نیز مطرح کرده اند؛ از این رو صاحب نیوز با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان با حجت الاسلام دکتر علی غلامی استاد دانشگاه و دکتر اصغر منتظرالقائم در این باره میز گردی را برگزار کرده است

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۳ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۲۲

به گزارش صاحب نیوز در بخش اول میزگرد بررسی علل و دستاوردهای صلح امام حسن(ع)(اینجا بخوانید) که به همت پایگاه خبری صاحب نیوز و دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان و با حضور حجت الاسلام دکتر علی غلامی استاد دانشگاه و دکتر اصغر منتظرالقائم برگزارشد، وضعیت جامعه مسلمانان در زمان امام حسن(ع)، اهداف معاویه از جنگ با امام حسن(ع) و چرایی قدرت گرفتن وی در زمان خلفا و چگونگی برخورد امیرالمومنین(ع) با وی را بررسی کردیم؛ ابعاد دیگر این صلح در بخش دوم این میزگرد بخوانید:

*نظر شما در مورد این جمله که «صلح در اسلام اصل است»چیست؟

دکتر علی غلامی: گاهی گفته می شود که صلح  در اسلام اصل است؛ به نظر من باید  به جای اینکه بگوییم صلح در اسلام اصل است بگوییم که اصل در اسلام اجرای عدالت و آن هم با حاکمیت انسان های شایسته و صالح و برای اجرای عدالت و ارزش های انسانی است. اما وقتی چاره ای نباشد نیاز به جهاد و مبارزه است و بنابراین اصل در اسلام اجرای عدالت و ارزش های انسانی است و اولویت در اسلام صلح است و ائمه(ع) هم همین رویه را داشتند و بیشتر جنگ ها به آن ها تحمیل شده است؛ صلح امام حسن(ع) یک صلح شرافتمندانه و با عزت است.

صلح امام حسن(ع) برای این بود که اسلام حفظ شود و خون مسلمانان نیز ریخته نشود؛ حضرت علی(ع) نیز در جنگ صفین، جمل و نهروان  تمام تلاش خود را انجام داد تا جنگ نشود؛ ازاین روصلح با توجه به شرایط و مصلحت اجرا که تشخیص آن بر امام معصوم(ع) و در شرایط غیبت نیز به عهده ولایت فقیه  است و در زمانی هم جهاد و مبارزه است و هر دو نیز ارزشمند است.

*صلح امام حسن یک سازش بود و یا یک مبارزه؟

منتظرالقائم: وقتی معاویه می خواهد کودتا و اسلام، قرآن و ثقلین را نابود کند و مسلمانان را برده و بنده خود قرار دهد، امام(ع) در این مبارزه توانستند اسلام را حفظ کنند و یک مبارزه هدفمند را برای حفظ اسلام انجام دادند.

صلح امام حسن(ع) سازش نبود چرا که سازش به معنای این است که شرایطی که دشمن تحمیل می کند بپذیری اما امام حسن(ع) برای این صلح شرط گذاشتند و باعث شده که امروز اکثر جامعه اسلام معاویه را نادرست و باطل بدانند چرا که شرایط صلح را زیر پا گذاشت.

امام حسن(ع) با مسائلی مواجه شدند که برای حفظ خون مسلمانان صلح کردند؛ دنیا طلبی در سپاه امام حسن(ع) و نفوذ معاویه و عوامل دیگرباعث شد که امام برای حفظ اسلام، تشیع و حفظ امت اسلامی صلح کنند.

*چرا در صلح امام حسن تحریف وجود دارد و این تحریف از چه زمانی شروع شد؟

دکتر علی غلامی: تحریف اهداف و شرایط صلح امام حسن(ع) از همان سده های اول شروع شد و برخی نویسندگان این صلح را مورد تحریف قرار دادند؛ یکی از مهم ترین تحریف ها در این زمینه تقسیم بندی بود که پیامبر اکرم(ص) و امام حسن(ع) صلح طلب هستند اما حضرت علی(ع)  و امام حسین(ع) جنگ طلب هستند؛ در این تحریفات آورده اند که حضرت علی(ع) بعد از تولد امام حسن(ع) می خواست نام او را حرب قرار دهد که پیامبر(ص) گفتنن بگذار حسن و همینطور برای امام حسین(ع) نیز نام حرب را مد نظر قرار داشتند که پیامبر(ص) نام او را حسین گذاشتند.

با این تحریف می خواهند که چهره حضرت علی(ع) را جنگ طلب نشان دهند این در حالی است که حضرت علی(ع) در نام گذاری فرزندان خود از یپامبر(ص) سبقت نگرفتند و بعد از این نیز حضرت علی(ع) فرزاندانی داشت پس جرا نام آن ها را حرب نگذاشتند؟ این نشان از یک تحریف است.

این ها در حالی است که چهار معصوم دیگر،  پیامبر(ص)، امیرالمومنین(ع) و حسنین(ع) هم جنگیدند وهم صلح کردند؛ بخش دیگری از تحریف در این موضوع قصد دارد چهره امام حسن(ع) را تخریب کند و شاید میزان تحریفی که در مورد ایشان داریم در مورد ائمه دیگر نیست.

یکی دیگر از تحریف ها در مورد امام حسن(ع) این است که زیاد زن می گرفته و طلاق می داده است که اصلا واقعیت های تاریخی اینگونه نیست؛ ریشه تخریب امام حسن(ع) به عباسیان برمی گردد چرا که سادات حسنی در مقابل بنی عباس بودند، ازاین رو عباسیان می خواستند مشروعیت جد آن ها که امام حسن(ع) بود را زیر سوال ببرند بنابراین تا می توانستند ایشان را تخریب کردند.

12 امام ما مانند آیات قران که تفسیر آیات قران یکدیگر را تکمیل می کند، در زندگی ائمه نیز به اقتضای زمان خود تصمیم لازم را گرفته اند؛ من می شنوم که برخی نویسندگان می نویسند که قیام امام حسین(ع) یک استثنا بود در حالی که بقیه ائمه همیشه در صلح بودند و این برداشت غلطی است اگر به این صورت نگاه کنیم صلح امام حسن(ع) نیز یک استثنا بوده چرا که کدام امام دیگر صلح کرد و همچنین ولایت عهدی امام رضا(ع) نیز استثنا است

باید بگوییم این زندگی 250 ساله ائمه به تعبیر مقام معظم رهبری گویا یک انسان 250 سال عمر کرده است و بر اساس مقتضیات زمان تصمیمات لازم را حکیمانه برای مصلحت و منفعت اسلام گرفته است؛ البته تحریف دامن وسیعی دارد و امروز من احساس می کنم برخی کلمه صلح را نیز تحریف می کنند چرا که کلمه صلح با سازش متفاوت است.

چرا هنوز تحریف این صلح در جامعه دیده می شود؟

منتظرالقائم: ما باید دشمن را به خوبی بشناسیم و همیشه دشمن در تلاش بوده است که جبهه حق را از بین ببرد و همیشه این  در طول تارخ وجود داشته است؛ امامان همیشه برای نهضت مقاومت در مقابل مخالفان اسلام و تشیع ایستاده بودند و مقاومت می کردند اما این مقاومت بروز و ظهور متفاوتی داشت .

امام حسن(ع) دنیا طلب و دوستدار زندگی دنیایی نبودند و این تصور که برخی ایجاد کردند که امام حسن(ع) می خواستند زندگی کنند کاملا اشتباه است؛ در حالی که ایشان یک مسئولیت الهی دارد اما ظالمان می خواهند عدالت و اسلام را از بین ببرند.

در این صورت است که امام حسن(ع) و بقیه ائمه دارای یک عنصر مبارزه و ایستادگی در مقابل دشمن هستند  واگر شرایط جامعه اجازه می داد به حکومت دست می زدند و ادعای امامت الهی را داشتند و این را بیان می کردند که نیاز به حمایت مردم برای ادمه داشت.

جامعه اسلامی باید همیشه عنصر مقاومت و ایستادگی و شهادت طلبی در مقابل دشمن را داشته باشد تا قوی باشد و دشمن طمع جنگ نکند اما اگر اینگونه رفتار نکردید مجبور به سازش در مقابل دشمن می شوید.

دکتر علی غلامی: شاخص بین صلح شرافتمندانه با سازش این است که اگر کسی برای منافع شخصی و جناحی و دنیایی تن به صلح دهد این سازش ذلت است اما اگر کسی برای منفعت عمومی مسلمانان اقدام کند؛ اینکه بگویند ائمه فقط دنبال کار علمی بودند و دنبال قدرت نبودند درست نیست چرا که واقعیت های تاریخی نشان می دهد ائمه(ع) برای تصاحب حکومت تلاش کردند و اگر این ائمه فقط به کار علمی مشغول بودند چرا همه آن ها شهید شدند و چرا زندانی می شدند و حاکمیت ها اینقدر با آن ها مشکل داشته است

این نشان می دهد تصاحب قدرت برای ائمه(ع) هدف نبوده بلکه ابزاری برای رسیدن به اهداف دیگر بوده است.

منتظر القائم: توصیه می کنم همه تاریخ را بخوانند و با آن اشنا شوند تا تحریف ها و توطئه های دشمن را بشناسند؛ دشمن جاسوسی ها و نفوذی هایی دارد که باید در درون مواظب این ها بود و عنصر مقاومت را همیشه حفظ کرده و شهادت طلبی و بصیرت و بینایی را حفظ کنیم تا بتوانیم در مقابل توطئه ها پیروز باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد