صفحه اصلی » اقتصادی » ادامه روند نزولی بورس در هفته ای که گذشت/ جرقه های امید برای بازار البته شاید!

ادامه روند نزولی بورس در هفته ای که گذشت/ جرقه های امید برای بازار البته شاید!

در بازار سرمایه بعد از اینکه شاخص تا قله ای بالاتر از دو هزار بالا رفت از نیمه مرداد ماه در روند نزولی قرار گرفت و هفته به هفته شاخص پایین تر آمد تا هم اکنون در کانال یک هزار و 200 قرار گیرد؛ هر چند که صعودهای پی در پی به دید برخی از کارشناسان در روند جریان طبیعی بازار با عقبگردهایی رو به روست امام کمتر کسی فکر می کرد که این نزول تا این میزان ادامه داشته باشد.

تاریخ انتشار: ۱۵:۵۲ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ در بازار سرمایه بعد از اینکه شاخص تا قله ای بالاتر از دو هزار بالا رفت از نیمه مرداد ماه در روند نزولی قرار گرفت و هفته به هفته شاخص پایین تر آمد تا هم اکنون در کانال یک هزار و 200 قرار گیرد؛ هر چند که صعودهای پی در پی به دید برخی از کارشناسان در روند جریان طبیعی بازار با عقبگردهایی رو به روست امام کمتر کسی فکر می کرد که این نزول تا این میزان ادامه داشته باشد.

از حدود دو هفته قبل بسیاری از کارشناسان بیان کردند که قیمت ها بسیاری از سهم ها تا حدی کاهش پیدا کرده است که ایده ال برای سرمایه گذاری است و از طرفی پالس های مثبتی نیز برای بازار ایجاد شد و همچنین ورود مجلس و جلساتی که با تیم اقتصادی دولت و کارشناسان و مسئولان بورس برگزار کرد که خروجی این جلسات نوید تغییر رویکرد در بازار را ایجاد می کرد.

اما همچنان یک دلیل روانی برای درجا زدن و عقب گرد بازار ادامه داشت و آن هم انتخابات آمریکا و خبرهای کرونایی بود که چشم انداز بازار را مبهم کرده بود، البته لازم به ذکر است عمده کارشناسان این دلایل را فقط یک دلیل روانی و یا ایجاد انگیزه برای خرید عنوان کردند و در ساختارهای بازار سرمایه جای ندادند.

بعد از برگزار شدن انتخابات آمریکا این دلیل روانی نیز از بازار سرمایه با تحلیل های مختلف سایه برداشت تا امیدواری زیادی برای هفته جاری در بازار سرمایه ایجاد شود و همچنین دولت نیز از بازگشایی صندوق پالایش یکم در این هفته خبر داد تا همه چیز برای یک هفته خوب در بورس آماده باشد و سهام داران برای روزهای خوب بعد از تجربه  شرایطی شبیه کابوس امیدوار شوند.

اما بازهم بازار در این هفته تغییری نکرد و به مدار نزولی خود حرکت کرد و شاخص باز هم کاهش شد تا باز هم کابوس سهام داران ادامه داشته باشد و سرمایه مردم که با ایجاد انگیزه برخی از مسئولان نیز به این بازار روی آورده بودند باز هم کمتر شود؛ از طرفی دیگر صندوق پالایشی که اعلام شد از شنبه بازگشایی می شود تا امروز بازگشایی نشد و همچنان هم با ضرر از خرید رو به رو بود تا علاوه بر نگرانی سرمایه گذاران حرف های مسئولان در این باره و این صندوق باز هم درست از آب در نیاید.

دیگر به راحتی می توان گفت که با این حرف های ضد ونقیض و وضعیت بازار ترس و اصضطراب برای بسیاری از سرمایه گذاران ایجاد شده است و امید آن ها رفته رفته از بازار سرمایه رنگ می بازد؛ روز گذاشته دوباره مسئولان بورس با مجلس جلسه ای برگزار کردند این جلسه و سنت هفته های اخیر بازار و همچنین تحرکات حقوقی ها بازار را امروز متفاوت تر رقم زدند و رنگ سبزی سهام امروز بیشتر به چشم می خورد و بازار متعادل تر دنبال شد و شاخص به یک هزار و 221 میلیون واحد رسید.

امروز 131 نماد صف خرید داشتند و 235 نماد با صف فروش همراه بودند؛ بعد از پایان امروز برخی امیدواری کردند با تحرکاتی که بازار امروز انجام داد هفته آینده شاهد بازار بهتری باشیم اما برخی نیز این اتفاقات را روز به روز و بیشتر برای نوسان گیری و هیجانی عنوان کردند.

بورس هفته آینده نیز تحت تاثیر سرانجام صندوق پالایش یکم و همچنین بازرهای چون طلا و دلار و مسکن و از بین رفتن جذابیت سرمایه گذاری در این بازارها می ماند؛ آنچه مسلم است بازار نیاز به حمایت ویژه داشته تا خود را پیدا کند اما از طرفی بازار به صورت دستوری در مسیر درست قرار نخواهد گرفت.

هفته آینده اگر بورس بازهم کانال دویست را از دست دهد و شاخص باز هم پایین تر آید شاهد خروج هر چه بیشتر سرمایه های حقیقی از بازار هستیم که این به معنای آن خواهد بود که به زودی این سرمایه های سرگردان در دیگر بازار ها خود را نمایان خواهد ساخت؛ از این رو هفته آینده برای بازار بسیار هفته پر اهمیتی به حساب می آید؛ خصوصاً در روز شنبه و یکشنبه که در الگوهای حرکتی هفته ها اخیر روند منفی را بازار دنبال کرده است و ادامه این روند به معنای همان آش و همان کاسه این هفته بودن است.

البته با توجه به ترسی که در بازار وجود دارد حتی اگر بازار روند بهتری را نیز پیدا کند بدون شک شاخص حرکت های رفت و برگشتی را تجربه خواهد کرد؛ آنچه امروز در این روزها و در این هفته روبرو بود توجه سرمایه گذاران به گروه های دارویی و غذایی است که با افت شدیدی رو به رو بودند و این توجه در هفته آینده نیز دور از انتظار نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد