صفحه اصلی » اجتماعی » بازگرداندن 73 زوج به کانون خانواده توسط وکلای بسیجی اصفهان

خدمتی دیگر از بسیج؛

بازگرداندن 73 زوج به کانون خانواده توسط وکلای بسیجی اصفهان

سازمان بسبج حقوقدانان با به کارگیری 45 هزار نفر حقوقدان و وکیل، علاوه بر کاهش پرونده‌های دادگستری با ارائه خدمات مشاوره‌ای و آموزشی و اصلاح قراردادهای مالی، نسبت به پیشگیری از اختلافات مالی اقدام می‌کند. ارائه خدمات وکالت به دور از ارقام نجومی مؤسسات حقوقی و وکالت از دیگر خدمات این سازمان است.

تاریخ انتشار: ۰۸:۵۱ - شنبه ۱۳۹۹/۰۸/۲۴

به گزارش صاحب نیوز؛ بسیج حقوق دانان یکی از اقشار تخصصی بسیج است که از سال 88 تأسیس شده است و رسالتش ترویج فرهنگ قانون مداری و افزایش آگاهی‌های حقوقی در بین قشر‌های مختلف مردم از جمله اقدامات جاری حقوق دان بسیجی است.

سازمان بسیج حقوق دانان 45 هزار نفر در سراسر کشور عضو دارد و وکلا، قضات و حقوقدانان بسیجی سال گذشته توانستند هزار میز خدمت در سراسر کشور برگزار و قسمت قابل توجهی از مشکلات حقوقی جامعه را رفع کنند.

در این زمینه با محمدرضا دست‌پاک، مسئول سازمان بسیج حقوق دانان استان اصفهان به گفت و گو پرداختیم. در قسمت ابتدای مصاحبه در خصوص فعالیت های بسیج حقوقدانان، تأسیس کلینیک تخصصی و تاثیر کرونا بر روند فعالیت ها گفت و گو کردیم.

 

– صاحب نیوز: در خصوص فعالیت بسیج حقوقدانان در بحث ارشاد و معاضدت دادگستریها صحبت کنید.

– قرار است در این طرح بسیجیان حقوقدان در واحدهای ارشاد و مواظبت حضور پیدا کنند و به صورت رایگان به مردم عزیز خدمات عمومی مشاوره دهند؛ متأسفانه برخی از مؤسسات برای حل مشکلات خانوادگی فقط راه طلاق را مطرح می کنند اما با حضور مشاوران حقوقی دغدغه‌مند این اختلافات با مشاوره های مختلف حقوقی، خانوادگی و مذهبی تا حد ممکن زوجین را از طلاق منصرف می کنند؛ اولین موسسه حدود یک سالی است که راه اندازی شده است و تاکنون و در 6 ماهه اول امسال این مرکز بین 73 زوج سازش ایجاد کرده است.

 

– صاحب نیوز: شما در خصوص فعالیت های برخی از مؤسسات صحبت کردید، بیشتر در این مورد توضیح دهد.

– برخی از مؤسسات خصوصی در این زمینه که با قیمت زیاد و بر خلاف سایر مؤسسات به دنبال جذب وکالت در پرونده‌های خانوادگی هستند؛ بیش از 13 پرونده حقوق و کیفری در اختلاف خانوادگی قابل رسیدگی و پیگیری است که با یک سازش می توانیم آمار پرونده‌های خانوادگی قوه قضاییه را کاهش دهیم و یک خانواده را حفظ کنیم و تعداد زیادی از فرزندان طلاق را که آسیب‌های زیادی را می‌بیند جلوگیری کنیم.

 

– صاحب نیوز: در مورد فعالیت های دیگر بسیج حقوقدانان اصفهان بگویید.

– ‌تفاهم نامه‌ای با زندان مرکزی اصفهان امضا شد که در آیند تعدادی از حقوقدانان و وکلای بسیجی در زندان حضور پیدا می کنند و با استفاده از ظرفیت‌های قانونی که در قانون جزای عمومی و آیین نامه دادرسی کیفری و سایر قوانین از کاهش آمار زندانیان و درخواست هایی که می توانند از مراجع قضایی داشته باشند، انجام می دهند.

از آن جایی که تعداد زیادی از زندانیان، توان وکیل گرفتن و دفاع از خود را ندارند و از طرفی برخی از زندانیان مالی با مداخله یک حقوقدان بسیجی می‌توانند با کسب رضایت شاکی با مبلغ کمتر آزاد شوند، این ظرفیت بسیار بزرگی است و با دستورالعملی که ریاست محترم قوه دادند و همکاری دادگستری، بخشی از زندانیها را با ارائه راهکارهای حقوقی در این شرایط سخت اقتصادی به آغوش خانواده باز گردند.

بخش دیگر فعالیت های بسیج حقوقدانان اصفهان، تشکیل کارگروه حقوقی و قضایی بسیج است که با یاری خدا با حضور قضات و وکلای متحدین کارگروه تشکیل شده و با همکاری مرکز هماهنگی اقشار این کارگروه وظیفه آن احساس مسائل اولویت دار  سطح ملی و استان است.

 

– صاحب نیوز: آیا این سازمان علاوه بر پرونده‌های کیفری، پرونده‌های حقوقی را نیز پیگیری می‌کند؟

– مسئله دیگر که بسیار اهمیت دارد و نیاز است که در شرایط امروز در رسانه ها بر روی آن کار کنیم، اصلاح قراردادها است که طبق آمار قوه قضاییه، 52 درصد از اختلافات مالی ناشی نداشتن قرارداد مابین مردم است.

امروزه مواجه هستیم که بسیاری از مردم در مبادلات عادی قرارداد نمی نویسند و اگر قراردادی وجود دارد قرارداد کلیشه‌ای و دچار مشکلات زیادی است و نقصی در آن وجود دارد اگر قراردادی بین مردم است یک شرکت خصوصی بین مردم قراردادها بسیار یک طرفه است و اخیراً در اصفهان دیدی که قراردادها مردم با شرکت‌های مزارع به یک پرونده‌های کلانی در سطح استان تشکیل شد و مشکلاتی که ایجاد شد.

باید به مردم اطلاع دهیم که قبل از تنظیم هرگونه قرارداد و امضای آن با یک مشاور متخصص حقوقی مشورت کنند که از تشکیل پرونده های قضایی و مشکلاتی که در آینده با آن مواجه می‌شوند، جلوگیری شود.

یکی از پر کاربرد ترین قراردادهایی که در استان به کار گرفته و منشأ بسیاری از اختلافات ملکی بود، قرار داد ما بین رایج در مشاوران املاک است که با یک تیم تخصصی بسیجی کار کردیم و بیش از ۱۳ اشکال در این قرارداد مشخص شده و قرارداد جدید تنظیم و به دادگستری تحویل داده شد و قرار شده که بعد از تدوین دوستان با همکاری ثبت و دوستان اصلاح شود تا با این کار بخشی از مشکلات ملک بین مردم در شهرها و استان مرتفع شود.

 

– صاحب نیوز: آیا ظرفیت گسترش و تعمیم خدمات سازکان بسیج حقوقدانان وجود دارد؟

این ظرفیت وجود دارد که در سایر اصناف هم این شکل با همکاری اتاق اصناف و اتحادیه ها و مجموعه های حقوقی و دسته و دارای مشکل در سر قرارداد ها هم حل شود؛ تفاهنامه ای با بسیج ادارات امضا شد و قرار است مشاوره رایگان به کارمندان داده شود.

گفت و گو از محمدرضا باقری

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد