صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » موفقیتی در عملیات محرم که با خون دل ها به دست آمد/ 25 آبان سرمایه ای برای پشتیبانی و تداوم راه انقلاب

وقتی مردم اصفهان «شهر شهیدپرور» را تفسیر کردند؛

موفقیتی در عملیات محرم که با خون دل ها به دست آمد/ 25 آبان سرمایه ای برای پشتیبانی و تداوم راه انقلاب

شب اول عملیات محرم برخی از محورها خود را نزدیک دشمن رساندند و زمانی که منتظر حضور یگان های دیگر بودند، بارندگی شدیدی رخ داد و منجر به شکست سد شد و در زمانی که رزمندگان از رودخانه دویرج عبور می کردند، حجم آب بیشتر شد و شرایطی ایجاد شد که عملیات را سخت کرد؛ اما رزمندگان ایرانی حماسه ای آفریدند تا جایگاه ایران در میدان نبرد تثبیت شود.

تاریخ انتشار: ۱۵:۱۷ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۲۵

به گزارش صاحب نیوز؛ عملیات محرم، در محرم الحرم 1361 رخ داد و با توجه به مقارن شدن با این ماه، اسم آن محرم و با توجه نقش پرنگ حضرت زینب (س) در کربلا، رمز عملیات یا زینب (س) انتخاب شد؛ این عملیات تکمیل کننده عملیات فتح المبین و بیت المقدس بود.

بخش زیادی از اراضی و تاسیسات کشور در عملیات فتح المبین که آزاد و بعد از آن عملیات بیت المقدس که منجر به آزادسازی خرمشهر شد.

منطقه شرهانی و جاده های مواصلاتی که میان این دو عملیات بود در تیررس و مورد تهدید دشمن بود و به همین دلیل تصیم گرفته شد که عملیاتی در بین دو منطقه عملیاتی فتح المبین و بیت المقدس انجام تا این مناطق از وجود بعثی ها پاکسازی شود.

یکی از اهداف این عملیات، احاطه داشتن بر روی شهر العماره عراق بود، دلیل آن هم ابن بود که دشمن ناجوانمردانه در شروع جنگ تحمیلی، مناطق مرزی ما را مورد تهاجم قرار داده بود که ایران با این عملیات تهدیدی بر این شهر داشت تا فشاری صدام را بر روی شهرهای مرزی خود کاهش یابد.

این علمیات در 10 آبان 61 شروع شد و یگان های مختلفی از سطح کشور به خصوص اصفهان حضور داشتند و اکثر یگان هایی حاضر در این علمیات از استان اصفهان بودند.

عملیات در چند مرحله پیش بینی شده بود، یکی از مناطق این عملیات رودخانه دویرج بود که یک جریانی آب در این رودخانه بود که پیش بینی شده بود که اگر بارندگی شد حجم آب به گونه ای نشود که مانع تردد رزمندگان باشد، یک سد خاکی در بالادست منطقه عملیات توسط جهاد سازندگی احداث شد و حجم آب کمی که در رودخانه بود پشت این سد جمع شد و هیچ مشکلی برای تردد رزمندگان نبود.

شب عملیات که مرحله اول شروع شد و برخی از محورها خود را نزدیک دشمن رساندند و زمانی که منتظر حضور یگان های دیگر بودند، بارندگی شدیدی در همان شب رخ داد و حجم زیادی از آب که از اتفاعات این رود خانه پشت سد جمع آوری شد که منجر به شکست سد شد و در زمانی که رزمندگان از رودخانه دویرج عبور می کردند، حجم آب بیشتر شد و شرایطی ایجاد شد که عملیات را سخت کرد.

باید این الحاق انجام می شد که اگر انجام نمی شد شاید تعداد شهدای ما و یگان های عبور کرده بودند، باعث شهادت و اسارت زیادی از رزمندگان می شد ، به همین دلیل دستور قرارگاه این بود که علمیات با تجهیزاتی که بود، ادامه پیدا کند و ما تا قبل از این عملیات، علمیات آبی-خاکی نداشتیم که تجهیزات و توانایی ها لازم را نداشتیم و به همین دلیل بخشی از رزمندگان گرفتار آب شدند.

سردار مجتبی شیروانیان در این زمینه به خبرنگار صاحب نیوز گفت: 25 آبان روز حماسه و ایثار مردم اصفهان است که مردم شهید پرور و قهرمان اصفهان در این روز 370 شهید علمیات محرم را تشییع کردند.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش های دفاع مقدس استان اصفهان اظهار کرد: این علمیات در 10 آبان 61 شروع شد و یگان های مختلفی از سطح کشور به خصوص اصفهان حضور داشتند و اکثر یگان هایی حاضر در این علمیات از استان اصفهان بودند.

وی افزود: حضرت امام خمینی (ره) در این زمینه فرمودند که در کجای دنیا شهری مانند اصفهان را سراغ دارید که در یک روز 370 نفر را تشییع کنند و همین مردم اعزام و پشتیبانی از جبهه ها را داشته باشند؛ این فرمایشات امام بزرگترین پشتوانه این مناسبت است و نه تنها در هیچ جای دنیا بلکه در هیچ نقطه ای از کشور در هیچ مناسبتی و ایامی مانند این روز در سراغ نداریم.

سردار شیروانیان با توضیح اینکه 25 آبان سرمایه ای برای پشتیبانی و تداوم راه انقلاب است، بیان کرد: الگو مدافعان حرم، وطن و سلامت، شهدای و رزمندگان دوران دفاع مقدس است و همچنین اقتدار امروز جمهوری اسلامی ایران مدیون خون همین شهدا است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به اهمیت این روز و در پاسداشت این مناسبت باید بیش از گذشته تلاش کنیم و از رسانه و خبرنگاران می خواهیم ما را در این زمیه کمک کنند؛ هر سال برنامه های مختلفی را برای بزرگداشت این روز داشتیم، همچنین دو سال مردم شهید پرور استان اصفهان موفق شدند به دیدار رهبر انقلاب بروند و درخواست مردم استان این است که مانند مردم قم هر سال به دیدار رهبری بروند.

پس از گذشت 24 ساعت از آغاز عملیات محرم، تقریباًَ نیروهای جمهوری اسلامی ایران، به اهداف از پیش تعیین شده خود رسیدند؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران در طی چند اطلاعیه مشترک اعلام کردند: «در این عملیات جاده عین‌خوش و دهلران از تیررس نیروهای عراقی خارج شد و بیش از 50 کیلومتر مربع از ارتفاعات حمرین به تصرف نیروهای ایران در آمد و هم‌چنین پاسگاه‌های مرزی حماد، شهاب و عین‌منصور عراق و پاسگاه‌های مرزی بیات، موسیان، نهر‌عنبر و چم‌سری کاملاً آزاد شد و پاسگاه ربوط تامین گردید، و پاسگاه‌های عراقی زبیدات، ابوغریب، شرهانی و مرکز ژاندارمری طیب عراق تخلیه شد و زیر آتش نیروهای ایرانی در آمد و جاده‌های مواصلاتی عراق در شرق عماره، علی‌الغربی به طرف خط مرز در تیررس رزمندگان اسلام واقع شد.»

در نتیجه پس از گذشت یک‌سال و نیم از آغاز جنگ، رزمندگان اسلام توانستند برای اولین بار وارد خاک عراق شده و پاسگاه‌ها و شهرک‌های عراقی تصرف کنند و دست‌یابی به این پیروزی ارزشمند، عراق و حامیانش را مورد تهدید قرار داد و توانایی نیروهای ایرانی را به رخ آنان کشید و وضعیت سیاسی ایران را در مجامع بین‌المللی برای گرفتن امتیاز از کشور عراق بهبود داد.

با توجه به این مشکلات و تعداد زیادی رزمندگان که شهید شدند، این عملیات موفق شد و جبهه میانی بین دو عملیات کامل شد و حماسه عظیمی که رهبر کبیر انقلاب فرمودند که خرمشهر را خدا آزاد کرد، رخ داد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد