صفحه اصلی » اقتصادی » تولید، فروش و خرید هیچکدام حال خوبی ندارند/ مرهمی که امروز باید برای بازار گوشت پیچید

صاحب نیوز گزارش می دهد؛

تولید، فروش و خرید هیچکدام حال خوبی ندارند/ مرهمی که امروز باید برای بازار گوشت پیچید

مشکلاتی که در تولید گوشت قرمز وجود دارد به خوبی مشخص است چرا که قیمت فروش در گوشت قرمز همراه با تورم رشد نکرده البته این در حالی است که بازار نیز برای مصرف کننده حال خوشی ندارد و اگر امروز برای این بازار چاره ای اندیشیده نشود در چند ماه آینده حتی اگر قدرت خرید مردم و مصرف کننده نیز افزایش پیدا کند با از بین رفتن چرخه تولید و یا کم شدن عرضه دوباره تب بازار و سناریوهای همیشگی مانند برخی دیگر از اقلام را شاهد خواهیم بود.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۹ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۲۵

به گزارش صاحب نیوز؛ در چند ماه اخیر بازار مواد پروتینی شرایط خاصی را تجربه کرد و گوشت مرغ و تخم مرغ افزایش قابل توجه را به خود دید هر چند که دوباره با کاهش رو به رو بود اما نسبت به مدت مشابه در سال گذشته نیز قیمت های کنونی قابل توجه است؛ البته گوشت قرمز بیشتر از یکسال است که از قافله تورمی جا ماند و نزدیک به یک ماه پیش این افزایش قیمت ها در گوشت قرمز نیز مشاهده شد.

*اگر بازار اینگونه پیش برود مجبوریم تمام دام های خود را بفروشیم

البته بازار گوشت قرمز جدال قدرت خرید مردم و تولید کننده ای که تولیدش ضررده شده خواهد بود، جدالی که در دراز مدت می تواند تولید در این زمینه را به نیستی بکشد؛ ولی الله کریمی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: من بیش از 50 سال است که مشغول به دامداری هستم و همیشه «داشتی» و «پرواری» را در کنار هم پرورش داده و علاوه بر تولید گوشتريال شیر و محصولات آن را نیز تولید می کنم.

این پرورش دهنده دام سنتی ادامه داد: چند ماه قبل تعداد زیادی از دام های خود را فروختم چرا که دیگر شرایط نگهداری آن را نداشتم چرا که آذوقه و خوراک دام به شدن با افزایش قیمت رو به رو بود و برخی از آن ها تا سه برابر افزایش قیمت داشت.

وی افزود: دامپروری و شاید به طور کلی این نوع کارهای تولیدی ریسک بالایی دارد و ممکن است بیماری یا اتفاقات طبیعی و یا بی دقتی کارگر ضرر زیادی را وارد کند ما این ریسک ها را پذیرفته ایم اما اینکه محصولی که تولید میکنیم را با قیمت کمتری در بازار بفروشیم، شرایطمان را سخت کرده است.

کریمی ادامه داد: در سال های قبل بخشی از علوفه خود را با کشاورزی تامین می کردیم که امروز با خشکسالی این نیز مقدور نیست و باید همه را خریداری کنیم که هر روز هم قیمت ها افزایش پیدا می کند.

ولی الله کریمی بیان کرد: اگر شرایط به این شکل پیش برود ما مجبوریم تمام دام های خود را بفروشیم چرا که در این شرایط تولید گوشت قرمز به صرفه نیست؛ در قسمت گوسفندان داشتی نیز برای ما در کنار پرواری صرفه داشت که در آن زمینه نیز مشکلات زیادی پیش آمد.

*کسادی بازار قصابی های زیادی را تعطیل کرده است

به خوبی مشکلاتی که در تولید وجود دارد مشخص است چرا که قیمت فروش در گوشت قرمز همراه با تورم رشد نکرده البته این در حالی است که بازار نیز برای مصرف کننده حال خوشی ندارد عبدرضا آقاجانی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: نهاده های دامی نسبت به سال گذشته تقریبا سه برابر شده است از این طرف هم مردم قدرت خرید ندارند.

نائب رئیس اتحادیه گوشت قرمز اصفهان تصریح کرد: در حال حاضر دام در بازار وجود دارد و  دامداران به اجبار بخشی از دام خود را برای تهیه آذوقه به فروش می رسانند و از طرفی خریدهای مردم به شدت کاهش پیدا کرده است؛ البته با این قیمتی که دامدار به فروش می رساند هم مسلماً با هزینه های تولید همخوانی ندارد.

وی افزود: من حدود 50 سال است که در این صنف فعالیت می کنم، همیشه بازار رونق بهتری داشت و با توجه به افزایش تعداد رستوران ها و تالارها در اصفهان وضعیت بازار بهتر می شد اما در دو سه سال اخیر شرایط تغییر کرد و حتی برخی از واحدهای صنفی تعطیل کردند.

آقاجانی عنوان کرد: تعداد زیادی از واحدهای صنفی قصابی  به دلیل کسادی بازار در سال گذشته و امسال پروانه خود را باطل کردند.

*70 هزار تن گوشت قرمز در استان تولید می شود

حسین ایران دوست در گفت و گو با خرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: میزان تولید گوشت قرمز در استان اصفهان در سال حدود 70 هزار تن است که این مقدار مجموع گوشت قرمز دام های سبک و سنگین است.

معاون بهبود محصولات دامی جهاد کشاورزی اصفهان تصریح کرد: از این میزان تولید 35 درصد را دام سبک و 65 درصد را گوشت دام سنگین تشکیل می دهد و همیشه صادر کننده گوشت قرمز به بیرون استان بوده و به خاطر اینکه ذائقه مردم استان بیشتر مصرف گوشت قرمز دام سبک است وارد کننده گوشت قرمز دام سبک به استان هستیم.

وی افزود: تورمی که در همه زمینه اتفاق افتاد در دام نیز طبیعتاً اتفاق افتاد که بخشی از آن ناشی از افزایش هزینه های کارگری، افزایش قیمت ایاب و ذهاب، افزایش قیمت دارو و واکسن، افزایش هزینه علوفه و همچنین سه قلم نهاد اصلی وارداتی جو، ذرت و کنجاله سویا نیز در این افزایش تاثیر گذار بوده است.

ایراندوست عنوان کرد: همچنین اندک گزارش هایی که از قاچاق دام ارائه شده نیز به دلیل اینکه جو روانی در جامعه ایجاد می کند، کمی باعث افزایش قیمت شده است.

ایراندوست ادامه داد: تا هفته گذشته گوشت قرمز جزء سه محصول تنظیم بازاری سبد پروتینی نبود و گوشت مرغ، تخم مرغ و شیر خام در این سبد قرار داشت اما اخیراً مصوبه تنظیم بازار مدیریت قیمت گوشت قرمز نیز شامل شده است.

حسین ایران دوست ادامه داد: در تابستان سال گذشته قیمت دام زنده 44 تا 47 هزار تومان بود اما به دلیل اینکه قدرت خرید مردم کم بوده و یا اینکه عرضه زیاد بوده است این قیمت تا 38 هزار تومان نیز کاهش پیدا کرده است و قیمت گوشت قرمز تا 110 هزار تومان نیز عرضه شد.

معاون بهبود محصولات دامی جهاد کشاورزی اصفهان بیان کرد: اگر تورم در جامعه را نیز در این یکسال  20 درصد در نظر بگیریم این قیمت 120 تا 130 می رسد که هم اکنون نیز گوشت قرمز در این محدوده قرار دارد.

ایراندوست ادامه داد: البته اینکه خریدار قدرت خرید ندارد نیز در جای خود قرار دارد و در نقطه مقابل نیز تولید کننده نیز وقتی که تورم در کل جامعه اتفاق می افتد و شما به بخش کوچکی از جامعه اجازه ندهید آین تورم در محصولش اثر گذار باشد این تولید کننده را ضعیف و آرام ارام حذف می کند.

وی خاطرنشان کرد: ما نگرانی داریم از یک طرف مصرف کننده توان خرید ندارد و این عدم توان باعث می شود در قدم اول سلامت مصرف کننده را تحت تاثیر قرار می دهد و همچنین وقتی مصرف کننده قدرت خرید نداشته باشد محصول روی دست تولید کننده نیز می ماند.

حسین ایراندوست گفت: در سمت دیگر نیز که تولید کننده قرار دارد و اگر تولید کننده شرایط بازار به شکلی باشد که محصولش گران تولید شود اما مجبور باشد با قیمت پایین تر از قیمت تمام شده به فروش برساند، ارام ارم از تولید حذف می شود.

معاون بهبود محصولات دامی جهاد کشاورزی اصفهان اذعان کرد: در پرورش دام سبک در استان عمدتا تولید کنندگان سنتی هستند و شاید کمتر از پنج درصد تولید کنندگان دام سبک به صورت صنعتی کار می کنند اما در دام سنگین شرایط متفاوت است و عمده دامداری ها صنعتی است؛ در استان در سال 98 بیش از 3 میلیون 460 هزار دام سبک داشته و 596 هزار دام سنگین و بیش از 10 هزار نفر شتر داشتیم و مجموعا بیش از 8 میلیون واحد دامی سبک و سنگین در استان فعال است.

وی ادامه داد: یک هزار و 973 دامداری صنعتی شیری و گوشتی در استان وجود دارد و 22 هزار 687 دامداری سنتی و نیمه صنعتی در استان فعال است.

ایراندوست در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: برای حمایت از تولید کنندگان جو، ذرت و سویا به صورت یارانه ای داده می شود و در حالی که قیمت جو در بازار حدود بین 4 تا 5 هزار تومان است اما همین قلم توسط سیستم بازار گاه جهاد با قیمت زیر 2 هزار تومان در اختیار آن ها قرار می گیرد.

حسین ایراندوست گفت: برای دام های صنعتی نیز تسهیلاتی در نظر گرفته شده و در مواقعی که قیمت افت کند ورود پیدا کرده و اگر این افت ادامه پیدا کند خرید حمایتی از تولید کننده انجام خواهد شد.

بدون شک تولید کنندگان دامی به حمایت بیشتر نیاز دارند و همچنین باید برای بالا بردن قدرت خرید و با بسته های حمایتی و بن های خرید برای مردم در بازار گوشت قرمز نیز چاره ای اندیشید چرا که خرید گوشت قرمز برای مردم برای حفظ چرخه تولید و همچنین سلامتی عامل مهم و اساسی است.

به نظر می رسد اگر امروز برای این بازار چاره ای اندیشیده نشود در چند ماه آینده حتی اگر قدرت خرید مردم و مصرف کننده نیز افزایش پیدا کند با از بین رفتن چرخه تولید و یا کم شدن عرضه دوباره تب بازار و سناریوهای همیشگی مانند برخی دیگر از اقلام را شاهد خواهیم بود که بهتر است این اتفاق امروز حل شود.

گزارش از جمشید حسینی جزه

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد