صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » تولید سالانه 70 هزار تن گوشت قرمز در استان/ کمتر از پنج درصد تولید کنندگان دام سبک به صورت صنعتی کار می کنند

معاون بهبود محصولات دامی جهاد کشاورزی اصفهان خبرداد؛

تولید سالانه 70 هزار تن گوشت قرمز در استان/ کمتر از پنج درصد تولید کنندگان دام سبک به صورت صنعتی کار می کنند

معاون بهبود محصولات دامی جهاد کشاورزی اصفهان گفت: در سال حدود 70 هزار تن است که این مقدار مجموع گوشت قرمز دام های سبک و سنگین است که از این میزان تولید 35 درصد را دام سبک و 65 درصد را گوشت دام سنگین تشکیل می دهد

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۸ - چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۲۸

حسین ایراندوست در گفت و گو با خرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: میزان تولید گوشت قرمز در استان اصفهان در سال حدود 70 هزار تن است که این مقدار مجموع گوشت قرمز دام های سبک و سنگین است.

معاون بهبود محصولات دامی جهاد کشاورزی اصفهان تصریح کرد: از این میزان تولید 35 درصد را دام سبک و 65 درصد را گوشت دام سنگین تشکیل می دهد و همیشه صادر کننده گوشت قرمز به بیرون استان بوده و به خاطر اینکه ذائقه مردم استان بیشتر مصرف گوشت قرمز دام سبک است وارد کننده گوشت قرمز دام سبک به استان هستیم.

وی افزود: تورمی که در همه زمینه اتفاق افتاد در دام نیز طبیعتاً اتفاق افتاد که بخشی از آن ناشی از افزایش هزینه های کارگری، افزایش قیمت ایاب و ذهاب، افزایش قیمت دارو و واکسن، افزایش هزینه علوفه و همچنین سه قلم نهاده اصلی وارداتی جو، ذرت و کنجاله سویا نیز در این افزایش تاثیر گذار بوده است.

ایراندوست عنوان کرد: همچنین اندک گزارش هایی که از قاچاق دام ارائه شده نیز به دلیل اینکه جو روانی در جامعه ایجاد می کند، کمی باعث افزایش قیمت شده است.

ایراندوست ادامه داد: تا هفته گذشته گوشت قرمز جزء سه محصول تنظیم بازاری سبد پروتینی نبود و گوشت مرغ، تخم مرغ و شیر خام در این سبد قرار داشت اما اخیراً مصوبه تنظیم بازار مدیریت قیمت گوشت قرمز نیز شامل شده است.

حسین ایراندوست ادامه داد: در تابستان سال گذشته قیمت دام زنده 44 تا 47 هزار تومان بود اما به دلیل اینکه قدرت خرید مردم کم بوده و یا اینکه عرضه زیاد بوده است این قیمت تا 38 هزار تومان نیز کاهش پیدا کرده و قیمت گوشت قرمز تا 110 هزار تومان نیز عرضه شد.

معاون بهبود محصولات دامی جهاد کشاورزی اصفهان بیان کرد: اگر تورم در جامعه را نیز در این یکسال  20 درصد در نظر بگیریم این قیمت 120 تا 130 می رسد که هم اکنون نیز گوشت قرمز در این محدوده قرار دارد.

تولید کننده آرام ارام درحال حذف شدن است

ایراندوست ادامه داد: البته اینکه خریدار قدرت خرید ندارد نیز در جای خود قرار دارد و در نقطه مقابل نیز تولید کننده نیز وقتی که تورم در کل جامعه اتفاق می افتد و شما به بخش کوچکی از جامعه اجازه ندهید آین تورم در محصولش اثر گذار باشد این تولید کننده را ضعیف و آرام ارام حذف می کند.

وی خاطرنشان کرد: ما نگرانی داریم از یک طرف مصرف کننده توان خرید ندارد و این عدم توان باعث می شود در قدم اول سلامت مصرف کننده را تحت تاثیر قرار می دهد و همچنین وقتی مصرف کننده قدرت خرید نداشته باشد محصول روی دست تولید کننده نیز می ماند.

حسین ایراندوست گفت: در سمت دیگر نیز که تولید کننده قرار دارد و اگر تولید کننده شرایط بازار به شکلی باشد که محصولش گران تولید شود اما مجبور باشد با قیمت پایین تر از قیمت تمام شده به فروش برساند، ارام ارم از تولید حذف می شود.

کمتر از پنج درصد تولید کنندگان دام سبک به صورت صنعتی کار می کنند

معاون بهبود محصولات دامی جهاد کشاورزی اصفهان اذعان کرد: در پرورش دام سبک در استان عمدتا تولید کنندگان سنتی هستند و شاید کمتر از پنج درصد تولید کنندگان دام سبک به صورت صنعتی کار می کنند اما در دام سنگین شرایط متفاوت است و عمده دامداری ها صنعتی است؛ در استان در سال 98 بیش از 3 میلیون 460 هزار دام سبک داشته و 596 هزار دام سنگین و بیش از 10 هزار نفر شتر داشتیم و مجموعا بیش از 8 میلیون واحد دامی سبک و سنگین در استان فعال است.

یک هزار و 973 دامداری صنعتی شیری و گوشتی در استان وجود دارد

وی ادامه داد: یک هزار و 973 دامداری صنعتی شیری و گوشتی در استان وجود دارد و 22 هزار 687 دامداری سنتی و نیمه صنعتی در استان فعال است.

ایراندوست در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: برای حمایت از تولید کنندگان جو، ذرت و سویا به صورت یارانه ای داده می شود و در حالی که قیمت جو در بازار حدود بین 4 تا 5 هزار تومان است اما همین قلم توسط سیستم بازار گاه جهاد با قیمت زیر 2 هزار تومان در اختیار آن ها قرار می گیرد.

حسین ایراندوست گفت: برای دام های صنعتی نیز تسهیلاتی در نظر گرفته شده و در مواقعی که قیمت افت کند ورود پیدا کرده و اگر این افت ادامه پیدا کند خرید حمایتی از تولید کننده انجام خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد