صفحه اصلی » فرهنگ و اندیشه » پنج ویژگی عبدالعظیم حسنی که شیعیان باید در برابر امام زمان خود داشته باشند/ چرایی جایگاه رفیع این امامزاده نزد ائمه معصوم(ع) چیست؟

پنج ویژگی عبدالعظیم حسنی که شیعیان باید در برابر امام زمان خود داشته باشند/ چرایی جایگاه رفیع این امامزاده نزد ائمه معصوم(ع) چیست؟

حضرت عبدالعظیم حسنی فرزند عبدالله بن علی از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی(ع) است که در عمر مبارک خود محضر چهار امام معصوم(ع) را درک کرده و از شخصیت های بزرگ علمی و مورد اعتماد ائمه(ع) بوده است؛ سوالی که درذهن هر انسان جستجوگری مطرح می شود این است که چه عامل یا مجموعه عواملی باعث شده که امامزادگانی همچون سید الکریم حضرت عبد العظیم حسنی از این موقعیت استثنایی در نزد اهل البیت(ع) برخوردار شوند؟

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۶ - پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۸/۲۹

حجت الاسلام علی محزونیه در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز با بیان اینکه دربین امامزادگان برخی ازآن ها ازجایگاه ویژه ای در نزد امامان معصوم(ع) برخوردارند که از جمله آن ها، حضرت عبدالعظیم حسنی است، اظهار کرد: حضرت عبدالعظیم حسنی فرزند عبدالله بن علی از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی(ع) است که نسب وی با چهار واسطه به آن امام همام می رسد، وی در عمر مبارک خود محضر چهار امام معصوم(ع) را درک کرده و از شخصیت های بزرگ علمی و مورد اعتماد ائمه(ع) بوده که درآثار علمای شیعه نیز تعریف ها و ستایش های فراوانی درباره وی به چشم می خورد.

مبلغ تخصصی دفتر تبلیغات اصفهان با بیان اینکه سوالی که درذهن هر انسان جستجوگری مطرح می شود این است که چه عامل یا مجموعه عواملی باعث شده که امامزادگانی همچون سید الکریم حضرت عبد العظیم حسنی از این موقعیت استثنایی در نزد اهل البیت(ع) برخوردار شوند، تصریح کرد: اولین ویژگی عبدالعظیم حسنی معرفتی است که ایشان نسبت به امامان معصوم(ع) معاصر خود از امام موسی بن جعفر(ع) تا امام هادی(ع) داشته است.

وی ادامه داد: دومین ویژگی او محبت زاید الوصفی است که نسبت به ائمه(ع) معاصر خود داشته و ما تجلی این آن محبت را در نحوه برخورد و رویارویی وی با امام نهم و دهم می بینم؛ درباره ادب وی نسبت به آن دو امام همام وارد شده هرگاه وارد مجلس امام جواد(ع) یا امام هادی(ع) می شد با کمال ادب و خضوع درحالیکه دست های خود را از رداء بیرون آورده بود محضر آن امامان سلام عرض می کرد وآن دوامام پس از جواب سلام اورا نزدیک خود فرا خوانده ودر کنار خویش می نشاندند.

محزونی سومین ویژگی وی را اطاعت پذیری عبدالعظیم حسنی نسبت به اهل بیت عصمت و طهارت درمقام نظر وعمل دانست و گفت: این ویژگی ریشه درمعرفت و محبت او به اهل البیت(ع) دارد ونمونه آن را در عرضه اعتقاداتش بر حضرت هادی(ع) مشاهده می کنیم.

این استاد حوزه و دانشگاه پیرامون چهارمین ویژگی عبدالعظیم حسنی گفت: مجاهدت علمی وی در فراگیری علوم آل رسول الله(ص)  و تلاش ایشان در گسترش معارف اهل بیت(ع) در نزد محبان ایشان چهارمین ویژگی است که دلیل براین مدعا واقع شدن او در سلسله سند ده ها روایت در متون حدیثی شیعه است.

وی ادامه داد: پنجمین ویژگی بارز عبدالعظیم حسنی ایفای نقش اجتماعی در هدایت و رهبری شیعیان ومحبین اهل البیت است که در زندگانی سرتاسر نورانی او دارای مصادیق متعدد و گوناگونی است.

محزونی در پایان گفت: این ویژگی ها و برخی دیگر از ویژگی های دیگر ایشان که از بیان آن به جهت اختصار صرف نظر شد، الگویی تابناک از ولایت پذیری وتشیع گستری او درمقابل دیدگان ما قرار داده است که ما با الگو قرار دادن این شخصیت عظیم الشان همانگونه که او درنزد خدا و امامان زمان خود از جایگاه بلند ورفیعی برخوردار شد ماهم در نزد خدا و امام زمانمان حضرت بقیه الله (عج) از مقام ومنزلت والایی برخوردار باشیم.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد