صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » آیا زمان مناسبی است تا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

آیا زمان مناسبی است تا در بورس سرمایه گذاری کنیم؟

بسیاری از کسانی که در بازار سرمایه و بورس فعال بودند به دلیل ریزش های زیاد این بازار این بازار را ترک کردند یا هم اکنون ضرر قابل توجه دیدند و همچنین برخی برای اولین بار مشتاق هستند به این بازار پا نهند، از این رو با کارشناس اقتصادی در این زمینه گفت و گو کردیم.

تاریخ انتشار: ۰۹:۰۴ - یکشنبه ۱۳۹۹/۰۹/۲

به گزارش صاحب نیوز؛ بسیاری از کسانی که در بازار سرمایه و بورس فعال بودند به دلیل ریزش های زیاد این بازار این بازار را ترک کردند یا هم اکنون ضرر قابل توجه بودند و همچنین برخی برای اولین بار مشتاق هستند به این بازار پا نهند، از این رو با مهدی ابوالحسنی کارشناس اقتصادی در این زمینه گفت و گو کردیم.

*آیا ریزش ها و اصلاح قیمت ها به پایان رسیده است؟

ابوالحسنی: به طور کلی در بورس اینکه انتظار داشته باشیم مجموعه ای از سهام ها و سبدهای سهامی مثبت و سبز باشد امری همیشگی نبوده و حتی استمرار آن در یک هفته نیز از اتفاقات همیشگی در بازار نیست؛ بنابراین بازار همیشه سهم هایی را دارد که با توجه به عوامل اقتصادی و روانی روند صعودی یا نزولی دارند.

پس ما در اینجا با دو مقوله رو به رو هستیم که در ابتدا حرکت یک نماد و سهم مد نظراست و در مرتبه دوم حرکت شاخص به عنوان برآیند تغییرات در تمام نماد ها که این دو را باید در شرایط متفاوت بررسی کرد.

از نیمه مردادماه بورس کشور با روند نزولی شاخص رو به رو شد که اگر از نوسانات چشم پوشی کنیم از بالای دو هزار به حدود یک هزار و 200 رسید؛ البته در این بین کسانی هم بودند که در همین اوضاع که اکثر سرمایه گذاران در ضرر هستند آن ها سود کردند؛ اما به طور کلی بازار با توجه به فشار عرضه و ترسی که در آن ایجاد شده بود بر پایه تحلیل ها پیش نمی رفت و حتی برخی قدیمی های بورس نیز ضرر کردند.

*آیا این ضررها جبران می شود؟

اینکه بخشی از حرفه ای ها و کسانی که تازه وارد این بازار هستند ضرر کردند امری مشخص است و شاید برخی افراد هم اکنون ضررهای بالای 40 درصد را در پرتفوی خود داشته باشند؛ اما آنچه تفاوت بین رفتار حرفه ای ها با تازه واردهاست، صبر است.

کسی که نسبت به بازار آگاهی دارد و این فراز و فرودها را دیده است به خوبی می داند که با کمی صبر ضررش جبران می شود اما برخی با این جمله که از این بیشتر ضرر نکنم پول خود را خارج می کنند که این نگاه درست نیست.

البته این نکته بسیار کلیدی است که شما چه سهمی را خریداری کرده اید و کسانی که مبالغ قابل توجه سرمایه گذاری کرده اند نگاه سبدی آن ها چگونه بوده است

*چقدر زمان نیاز است که این ضررها جبران شود؟

جواب این سوال برای افراد مختلف متفاوت است اما کسانی که امروز درضرر هستند گاهی به ما مراجعه می کنند که مثلا به یکباره مقداری قابل توجه از یک سهم را خریداری کرده اند که این نشان می دهد آشنایی و آگاهی در این زمینه به اندازه کافی وجود نداشته است چرا که خرید و فروش پله ای می توانست راهکاری باشد که برخی امروز راحت تر ضرر خود را جبران کنند.

به طور کلی خوش بینی ها به چند ماه پایانی امسال در بازار سرمایه بالاست و آنچه در هفته گذشته اتفاق افتاد نیز گواهی بر این ماجراست؛ اما این نکته قابل توجه است که انتظار اینکه هر آنچه بخریم رشد خواهد داشت امری اشتباه است؛ تحرکات در برخی از نمادهای دارویی و غذایی نشان داد که در این مرحله از بازار نقش تحیلی ها پر رنگ تر است.

*آیا می تواند بازار بیشتر از این هم افت کند؟

به نظر من بازار با ماهیت عرضه و تقاضا کف ندارد و طبیعتاً از این نیز پایین تر آمدنش امکان دارد اما آنچه در فاکتورهای اقتصادی بیان می شود این است که محدوده های کنونی می تواند بن بستی برای ادامه نزولی بودن شاخص باشد اما به هر حال زمان نیاز است تا ترسی که در بازار ایجاد شده از بین برود.

*آیا به کسانی که پول نقد دارند توصیه به حضور می کنید؟

اگر شما پول داشته باشید و آیا به ساخت و ساز ورود می کنید؟ این موضوع هم به همین شکل است سرمایه برای حضور کافی نیست من پیشنهاد می کنم در قدم اول افراد در مورد این بازار آگاهی کسب کنند و سپس با علم لازم بازار وارد شوند و حتما در ابتدا با یک مبلغ کم آنچه را که یاد گرفتند در فضای رقابتی تست کنند؛ البته فکر می کنم بازار در شرایطی است که کسانی که آ”اهی و علم لازم را دارند و قبلا تجربه نیز کسب کردند در این زمان از سرمایه گذاری خود پشیمان نشوند.

*نقش حمایتی دولت چه تاثیری دارد؟

اگردولت از این بازار حمایت عملی انجام دهد در شرایط کنونی ترس در بازار زودتر از بین رفته و سرمایخ گذار حقیقی تمایل بیشتری برای ورود نشان می دهد که می تواند برای تولید بسیار اهمیت داشته باشد

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد