صفحه اصلی » اقتصادی » توزیع گوشت مرغ منجمد از امروز/ راهکار حمایت دولت از تولید وارونه عمل می کند

توزیع گوشت مرغ منجمد از امروز/ راهکار حمایت دولت از تولید وارونه عمل می کند

یکی از ایرادات و نارسایی ها در بازار گوشت سفید، سیستم حمایتی از بازار است که با ارز دولتی برای واردات نهاده ها پایین آمدن هزینه تولید را دنبال می کند اما در عمل این هزینه منجر به این اتفاق نشده و تولید کننده باید با ارزهای آزاد خوراک و نهاده ها را از بازار تهیه کند در صورتی که این حمایت اگر در قالب بسته های دیگر و در زنجیره خود تولید به تولید کننده داده می شد بسیار بهتر و کارساز تر بود.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۵ - سه شنبه ۱۳۹۹/۰۹/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ بازار گوشت مرغ از چند ماه قبل دست خوش تغییرات بوده است و می توان گفت قیمت های دستوری برای این بازار با آنچه در بازار مشاهده می شود  هم خوان نبوده و زمانی که 15 هزار تومان برای مرغ اعلام شد مرغ با قیمت بالای 18 هزار تومان و زمانی که 18 هزار و 700 برای مرغ در نظر گرفته شد، گوشت مرغ بالای 21 هزار تومان و امروز هم که بین 20 تا 21 قیمت مجاز خوانده می شود مرغ بالای 30 هزار تومان در بازار برای عرضه قیمت گذاری شده است.

*اصفهان نسبت به استان های دیگر وضعیت بهتری دارد

محمد علی فروغی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: در اصفهان نسبت به استان های دیگر وضعیت گوشت مرغ در حال حاضر بهتر است و مرغ نزدیک به 32 هزار تومان در بازار عرضه می شود، اما با توجه به اینکه قیمت این گوشت سفید افزایش داشته است خرید کمتر است.

رئیس اتحادیه گوشت سفید اصفهان تصریح کرد: مرغ برای عرضه در بازار وجود دارد و مشکل قیمت مرغ است؛ امروز با بسیج در این زمینه جلسه ای با بسیج برگزار کردیم که قرار شد مرغ منجمد و با همکاری اتحادیه و بسیج روانه بازار شود

وی افزود: با عرضه این مرغ منجمد بازار بهتر خواهد شد و از طرفی 10 روزی جوجه ریزی برای مرغداری ها انجام نشد که امروز در بازار باعث این مشکلات شده است و بعد از 10 روز این مشکلات کمتر خواهد شد.

اما چرا بازار گوشت مرغ افزایش های عجیب و غریب را به خود می بیند و بی سر و سامان شده است؛ شاید دلایل مختلفی در این شرایط و اتفاقی که رقم خورده است، دخیل باشد؛ یکی از این دلایل سو مدیریت در برقراری جوجه ریزی و نیاز تولید برای جوجه است که در این شش ماه در شرایطی با معدوم سازی جوجه و در برخی از زمان ها جوجه با تاخیر به واحدهای تولیدی رسید که نشان از ضعف در این زمینه است.

یکی دیگر از دلایل که بازار گوشت مرغ را دچار چالش کرد بیماری کرونا بود چرا که تمام ظرفیت تولید برای بازار شب عید با تفکر و تقاضای همیشگی آماده شد اما این بیماری و محدودیت هایی که اتفاق افتاد مصرف و تقاضا را در بازار به شدت پایین آورد و نظم همیشگی از تولید و عرضه این بازار از دست رفت و هر چند که ستاد تنظیم بازار بخشی از این تولید اضافی بازار را ذخیره سازی کرد، اما تعادل بازار بهم خورد.

یکی دیگر از ایرادات و نارسایی سیستم حمایتی از بازار است که با ارز دولتی برای واردات نهاده ها پایین آمدن هزینه تولید را دنبال می کند اما در عمل این هزینه منجر به این اتفاق نشده و تولید کننده باید با ارزهای آزاد خوراک و نهاده ها را از بازار تهیه کند در صورتی که این حمایت اگر در قالب بسته های دیگر و در زنجیره خود تولید به تولید کننده داده می شد بسیار بهتر و کارساز تر بود.

*باید قیمت اعلامی با هزینه های تولید همخوان باشد

محسن عباسی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: از چند ماه گذشته قیمت نهاده ها به صورت مدام تغییر کرده است و حتی در برخی از زمان ها تهیه آن با دردسر زیاد و استرس همراه است.

این تولید کننده مرغ گوشتی گفت: در حال حاضر نیز خوراک مرغ بین 8 تا 11 هزار تومان تمام می شود این در حالی است که سویا مورد نیاز اغلب کیفیت لازم را ندارد و قیمت های آن در بازار آزاد گاهی خیلی بالاتر از حد عرضه می شود.

وی افزود: قیمتی که برای خرید مرغ زنده اعلام می شود با هزینه های تمام شده ما باید همخوان باشد؛ در این چند ماه گاهی قیمت هایی عنوان می شود که ما در ایده ال ترین شرایط و بدون بیماری و تلفات در سالن ها باز هم از فروش محصولمان با آن قیمت سودی به دست نیاورده و حتی فروش ما با ضرر نیز است.

این مرغدار گفت: باید حمایت ها از تولید کنندگان مرغ افزایش یابد چرا که علی رغم اینکه قیمت برای مصرف کننده بالاست، وضعیت تولید کنندگان نیز خوب نیست و باید ثبات در بازار ایجاد شود تا تولید راحت تر و با برنامه تر انجام شود.

عباسی در مورد عرضه مرغ منجمد در بازار گفت: به هر حال همیشه بین عرضه و تقاضا گاهی با خرید تولید و گاهی با عرضه آن به بازار همخوانی ایجاد شده است اما با مرغ منجمد شاید مسکنی برای حال مصرف کننده ایجاد شود اما باید به طور کلی این مشکل را دید و اصولی راهکارها را بررسی کرد.

با توجه به اینکه بیش از 70درصد هزینه تولید مربوط به نهاده و خوراک مرغ است بنابراین به نظر دولت برای حل این مشکل می تواند یا با حذف ارز 4 هزار 200 که به واردات سویا و ذرت اختصاص داده است را به تولید کننده دهد و یا این یارانه به مصرف کننده برای خرید اختصاص یابدف اما آیا این دو راهکار عملی است؟

یکی از راهکارها برای حمایت از تولید کننده یارانه دولتی است که هم اکنون نیز در واردات برای آن ها دیده شده است اما نه تنها اثری در بازار نداشته بلکه موجب موج های منفی به بازار نیز شده است و همچنین دست برخی از تولید کنندگان را از این حمایت به دور نگاه داشته و یا موجب تلخ برخی از سودجویان و احتکار نهاده شده است؛ دولت می تواند به ازای میزان تولید هر تولید کننده، یارانه تولید کننده را بپردازد که علاوه بر اینکه حمایت بدون واسطه از تولید کننده است منجر به حذف واسطه ها و برخی فروش ها در بیرون از کشتارگاه های رسمی نیز شود.

این صحبت به این معناست که اگر دولت خرید مرغ زنده را 14 هزار توامان تعیین می کند، تولید کننده مرغ خود را با این قیمت به کشتارگاه می دهد و اضافه هزینه تمام شده آن مثلا اگر در هر کیلوگرم 18 هزار توامن است، 4 هزار تومان اضافه به صورت یارانه ای به تولید کننده پرداخت می شود و به نظر یکی از راهکارهایی ایده ال و کمک به تولید است که اتفاقاً برای دولت نیز بار مالی کمتری را خواهد داشت و همه تولید کنندگان نیز از آن بهره مند می شوند.

یارانه می تواند به مصرف کننده نیز باشد و با خرید های کپنی و یارانه نقدی مرغ نیز در نظر گرفته شود که البته راهکار ایده الی به نظر نمی رسد چرا که همیشه نظام چند نرخی با فساد همراه است و علاوه بر آن اگر دولت بخواهد یارانه مرغ را به این صورت پرداخت کند بسیاری از کالاهای دیگر نیز روند مشابه ای را طی می کنند.

به نظر می رسد باید در بسته های حمایتی در تولید کنندگان در مرغ گوشتی بازنگری شود و نگاه کنونی که باعث مشکلات زیادی علی رغم هزینه قابل توجه برای حمایت که بر دوش دولت گذاشته، شده است را تغییر و حمایت ها مستقیماً از تولید کننده باشد.

گزارش از جمشید حسینی

انتهای پیام/

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد