صاحب نیوز

استفاده از فضای مجازی نیازمند فرهنگ سازی/ اختلال جنسی، خودکشی دسته جمعی از جمله آسیب های فضای مجازی

امروزه فضای مجازی چنان نوجوانان و جوانان را در بازار رنگارنگ خود فرو برده است که گویی هرگز خبری از بازی ها و فعالیت های دسته جمعی آنان نبوده است؛ در دنیای کنونی، فضای مجازی پناهگاهی پردردسر برای نوجوان و جوانان است و در حالی روی خوش به آنها نشان می دهد که در دالان های هزار تویش هزاران تهدید وجود دارد.

کدخبر: 1030899
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۰۹/۲۹ @ ۱۰:۳۷


به گزارش صاحب نیوز؛ اینترنت از جلوه های آشکار دنیای مدرن است که به دلیل در دسترس بودن و وجود آن در همه جا، یکی از پرکاربردترین فضاها به شمار می رود، فضایی که نوجوانان و جوانان جامعه بزرگی از کاربران آن را تشکیل می دهند.

امروزه فضای مجازی چنان نوجوانان و جوانان را در بازار رنگارنگ خود فرو برده است که گویی هرگز خبری از بازی ها و فعالیت های دسته جمعی آنان نبوده است؛ در دنیای کنونی، فضای مجازی پناهگاهی پردردسر برای نوجوان و جوانان است و در حالی روی خوش به آنها نشان می دهد که در دالان های هزار تویش هزاران تهدید وجود دارد.

گرچه فضای مجازی دارای فرصت های علمی و ارتباط های اجتماعی نیز هست اما استفاده بی رویه دانش آموزان و جوانان از فضای مجازی منجر به انزوای آنان شده است؛ این هویت کاذب و زودگذر تصویری غیرواقعی برای افراد ایجاد می کند و منجر به این می شود که افراد  در تلاش و تکاپو برای حضور بیشتر در شبکه های اجتماعی باشند و چت کنند.

این قشر مهم در فضای مجازی بدون توجه به هویت سعی در ارائه افکار و علایق و اندیشه های خود دارد که این بسیار خطرناک است؛ این روزها شاهد اعتیاد اینترنتی جوانان و نوجوانان هستیم در حالی که جوانان در این محیط ها آسیب پذیری بسیاری دارند.

فضای دنیای مجازی با عمق بسیار زیاد که ورود به آن آسان اما خارج شدن از آن گاه با ضربات روحی و جسمی همراه است، می تواند تا مدت ها بار ذهنی برای کاربران داشته باشد؛ تاثیرات پرسه زنی بی هدف در این فضا بر ذهن دانش آموزان بیشتر است که بی حوصلگی، عدم تمرکز فکری، افت تحصیلی و عدم موفقیت در تحصیل می تواند از تبعات آن باشد.

در این زمینه با محمدحسن طالبیان، روانشناس کودک و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد شهرضا به گفت و گو پرداختیم.

صاحب نیوز: نظر شما در خصوص آسیب های اجتماعی فضای مجازی چیست؟

طالبیان: شبکه های اجتماعی و رسانه های گروهی به دلیل اینکه فراتر از فرهنگ ایران است و بیشتر موضوعات جهانی و بین المللی است، رعایت خرده فرهنگ ها و فرهنگ ها ملی کشورها را نمی کند.

ورود نوجوانان به شبکه های اجتماعی و فضای مجازی، حریم ها رعایت نمی شود و حتی حریم شکنی می شود، پس ابتدا باید یک فرهنگ سازی شود.

اگر ما برای خانوده و نوجوانان و جوانان فرهنگ سازی و بستر را فراهم نکنیم ممکن است که وارد و غرق مسائلی شوند که خارج از عرف و فرهنگ و سنت های حاکم بر خانواده است و جامعه ایرانی باشد.

یک نوجوانی که ناخواسته با این شبکه ها و فضای مجازی روبه رو  می شود به دلیل زرق و برق که دارد و با استفاده از روان شناسی رنگ ها و موسیقی و به خصوص جاذبه های جنسی و جنس مخالف به عنوان یک محرک در این شبکه ها استفاده می شود.

نوجوان ما ناخواسته ممکن است در این دام این اتفاقات بیافتد و از فرهنگ خود فاصله بگیرد و کم کم احساس کند فرهنگ متعالی فرهنگ غربی است.

چرا نوجوانان ایرانی دچار دام و آسیب های فضای مجازی می شوند؟

یک سری آزادی که در غرب است و ممکن است که به مذاق نوجوانان ما خوش بیاید و از فرهنگ ایرانی زده می شود و ممکن است که با خانوده جبهه گیری کند و یکی از آسیب های شبکه های اجتماعی این موضوع است.

جوان و نوجوان مسلمان ایرانی به جای اینکه شیفته کشور و دین خود باشد، خود باخته می شود و دین زده می شود؛ اروپا و آمریکا را بهشت گمشده می دانند در صورتی که از واقعیت های دنیای غرب هیچ نمی دانند.

در خصوص دیگر آسیب های در این حوزه بگویید.

یکی از آسیب های شبکه های اجتماعی، اعتقادی، فکری و ایدئولوژیکی، جسمی و جنسی است، نوجوانی که در فرهنگ و پوشش ایرانی بزرگ شده است با صحنه های جنسی و آزادی جنسی مواجه می شود ممکن است که گرایش جنسی فرهنگی و غرب زدگی پیدا کند و به سمت روابط نامشروع و دوستی های جنس مخالف برود؛ اگر فرد قید و بند اخلاقی داشته باشد، ممکن است که به انحراف جنسی از نوع استمناع و خوارضایی کشیده شود.

اختلال خواب یکی دیگر از آسیب های اجتماعی است؛ چرخه خواب نوجوان و جوان و فردی که مدیریت زمان نداشته باشد برای ورود به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، دچار کم خوابی و منجر به اختلال تغذیه، بی اشتهایی می شود.

اختلال جنسی، خودکشی دسته جمعی و گرایش به خودزنی، عقیدتی و تهدیدات فضای مجازی از جمله آسیب های دیگر در این زمینه است .

به نظر شما با توجه به آسیب های شبکه های اجتماعی، بهترین راه برای مقابله با آن چیست؟

تهدیدات و آسیب های شبکه های اجتماعی متعدد است؛ یکی از راه مقابله به این تهدیدهات جایگزین کرد یک فعالیت موثر است و نوجوان باید به سمت موسیقی، ورزش، هنر و تفریحات سالم سوق داده شود.

مسئولان فرهنگی و آموزشی کشور باید برای جایگزین کردن شبکه های اجتماعی و فضای مجاز فکری کنند و فرهنگ غنی ایرانی – اسلامی را به این قشر مهم جامعه آموزش دهند.

گفت و گو از محمدرضا باقری

انتهای پیام/