صفحه اصلی » اجتماعی » هزینه هایی که با شیرینی فرزندآوری سر ناسازگاری دارد/چرا خانواده های اصفهانی به سمت تک فرزندی رفته اند؟

هزینه هایی که با شیرینی فرزندآوری سر ناسازگاری دارد/چرا خانواده های اصفهانی به سمت تک فرزندی رفته اند؟

هر چند که در ابتدای بیان هزینه های نوزاد شامل زایمان در بیمارستان، پوشک، شیشه شیر، شیر خشک، قطره های خوراکی و چند دست لباس مناسب نوزادی است ولی فرزند آوری در این قبیل هزینه ها خلاصه نمی شود.

تاریخ انتشار: ۰۷:۱۲ - دوشنبه ۱۳۹۹/۱۰/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ امروزه مشکلات فرزند آوری بیش از پیش خود را نشان می دهد چرا که زوج هایی که قصد بچه دار شدن دارند را از لحاظ اقتصادی دچار نگرانی می کند و آن ها نمی دانند که می توانند از پس مخارج یک نوزاد بربیایند یا خیر؛ این نگاه به عنوان یکی از عامل های کاهش رشد جمعیت در کشور قلمداد می شود.

به طور کلی هزینه ها برای زوج هایی که می خواهد فرزندی داشته باشند از بارداری شروع شده و حین تولد و بعد از آن نیز ادامه می یابد.

هر چند که در ابتدای بیان هزینه های نوزاد شامل زایمان در بیمارستان، پوشک، شیشه شیر، شیر خشک، قطره های خوراکی و چند دست لباس مناسب نوزادی است ولی فرزند آوری در این قبیل هزینه ها خلاصه نمی شود و گاهی هزینه ها سر به فلک می کشد و حتی قبل از این نیز هزینه هایی دارد.

هزینه هایی شامل آزمایشات و داروهای قبل از بارداری، آزمایشات و داروهای بعد از بارداری، زود به دنیا آمدن نوزاد و هزینه دستگاه نگهداری از نوزاد، کرایه دستگاه مخصوص زردی در کودکان، گرفتن شناسنامه، شیشه شیر اضافی، پستونک اضافی و لباس اضافی است که شاید کمتر دیده می شود اما برای زوج ها این هزینه ها بسیار قابل توجه است.

هزینه های دیگری مانند چکاب ماهانه جنین توسط دکتر زنان و زایمان، چکاب هفتگی مادر بعد از زایمان، بستری شدن نوزاد در بیمارستان به دلیل بالا بودن میزان زردی، لباس بیمارستانی اضافی برای مادر، داروهای مسکن نظیر مورفین که برای کاهش درد زایمان مورد استفاده قرار می گیرد نیز جز هزینه های دیگر به شمار می رود.

حتی به هزینه کودک یار یا پرستار نیز باید فکر کرد چرا که برخی از مادران حین بارداری یا زایمان دچار آسیب می شوند و شاید تا ماه ها نتوانند به تنهایی از نوزاد نگهداری کنند با توجه به اینکه نوزاد در سه ماه اول تولد مراقبت بیشتری می خواهد.

نوزادان از بدو تولد مرتب در حال رشد هستند و خیلی زود لباس هایشان کوچک شده و به لباس بزرگتری احتیاج پیدا می کنند و حداقل چهار دست لباس برای نوزاد احتیاج است چرا که نوزادان مرتب باید لباس عوض کنند تا لباسی که بر تن دارند خیس یا نمناک نشده باشد.

با رشد کردن نوزاد سایز پوشکی نوزاد نیز بزرگتر می شود که با بزرگتر شدن سایز بسته بندی قیمت پوشک نیز افزایش پیدا می کند خرید پوشک و افزایش قیمت آن در بازار گله و شکایت خیلی از زوج ها را به همراه داشته است.

یک نوزاد در ماه حدودا ۴ قوطی شیر خشک، ۶ بسته پوشک ۱۰عددی، ۲ قوطی قطره خوراکی تقویتی،۲ قوطی قطره خوراکی ضد نفخ و دل درد و ۲ الی ۴ دست لباس با سایز مناسب نیاز دارد که این اقلام با توجه به نوزادان مختلف تغییر می کند.

حتی مادرانی هم که با شیر خود نوزاد را تغذیه می کنند باید خوراکی های مفید و مرغوب استفاده کنند تا شیر آن ها نیز باکیفیت شود این قبیل خوراکی ها شامل انواع گوشت، آجیل ، دانه ها، شیره، خرما و … است، که قیمت آن ها در بازار کم نیست.

این قبیل هزینه ها وقتی دست به دست هم می دهند اعداد و ارقام بزرگی را نشان می دهد و همین امر باعث شده است که زوج ها برای بچه دار شدن دچار استرس و نگرانی شوند.

*هزینه ها میل به تک فرزندی و یا به تاخیر انداختن فرزند آوری را باعث شده است

حسن اکبری یکی از افرادی است که یک فرزند دارد، او درباره تصمیم تک فرزندی خود در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: از آنجایی که مسئولیت تامین مسکن، خوراک و پوشاک به عهده پدر خانواده است و این مسئولیت کمی نیست و با توجه به شرایط موجود در کشورمانع فرزند دوم و حتی بیشتر در خانواده ها شده است.

او می گوید: بسیاری از خانواده ها مانند ما شرایط اقتصادی خیلی خوبی ندارند و باعث بوجود آمدن نگرانی در رابطه با آینده فرزندان شده و این موضوعی نیست که بتوان راحت از کنار آن رد شد چرا که تامین نیازهای کودکان متحمل هزینه های زیادی است.

وی افزود: در سال ۹۶-۹۷ یک موج گرانی در کشور ایجاد شد که هزینه های کودکان را نیز شامل شده بود ولی در کار ما افزایش دستمزدی صورت نگرفته بود در آن سال ما بچه اول خود را بدنیا آورده بودیم و این موضوع باعث فشار اقتصادی بر خانواده شده بود.

اکبری ادامه داد: هم چنان همان وضع در کشور دیده می شود حتی شدیدتر هم شده است و دوستان و اقوامی که بچه دار می شوند از هزینه های پوشکی شکایت دارند و از بچه دار شدنشان راضی نیستند اگر این اوضاع سامان دهی شود ما نیز فرزند دوم می آوریم.

اکبری گفت: در حال حاضر با توجه به بیماری کرونا و اینکه مادران باردار بیشتر از سایر افراد در معرض خطر هستند دومین دلیل برای نیاوردن فرزند است چرا که در دوران بارداری مرتب باید آزمایشات روی مادر و جنین انجام شود و مادر باید در مکان های پرخطر قرار گیرد.

وی بیان کرد: دلیل سوم اینکه کرونا اوضاع کاری ما را به شدت تحت تاثیر قرار داده چرا که آموزشگاه ها جز مشاغل پر خطر محسوب شدند و تا زمانیکه شرایط کاری مانند سابق نشود بچه دار شدن صرفا مشکلات را بیشتر می کند چرا که اول باید هزینه ها را مدنظر قرار داد سپس اقدام به فرزندآوری کرد.

این پدر خانواده می گوید: حمایت ها نیز بیشتر زبانی است و یا در میان هزینه ها تاثیر گذار نبوده و ناچیز است

فرزند آوری بدون شک به خودی خود دارای استرس است و فرار از این استرس و مواجه نشدن پدر و مادرها با آن یکی از دلایل میل کمتر به فرزند آوری یا روی آوردن به تک فرزندی است اما در کنار آن هزینه ها و شرایط اقتصادی عامل مهم برای صرف نظر کردن وج ها به فرزند آوری است.

عاملی که به نظر علی رغم اقدامات انجام گرفته و بسته های حمایتی روز به روز بزرگ تر و برجسته تر می شود و تامین نیاز های نوزاد سخت می شود.

اما چرا فرزند آوری و توجه به بچه داشتن در بین زوج ها اهمیت دارد، مریم رضوانی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در این زمینه در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: از یک طرف جامعه نیاز به نیروی جوانی دارد و فرزندان امروز جوانان فردا هستند که باید جامعه را درست کنند و بهم خوردن این چرخه یعی اینکه نیروی انسانی در یک کشور کم شود اتفاقی که امروز برخی کشورهای پیشرفته نیز با آن مواجه هستند.

این مشاور خانواده تصریح کرد: اما درنگاهی دیگر فرزند باعث استحکام خانواده می شود و می تواند بنیان یک خانواده را تحکیم بخشد و روابط زن و شوهر را محکم کند.

وی افزود: علاوه بر آن به هر حال نوزاد امروز یک پشتوانه برای پدر و مادر در ادامه زندگی خواهد بود، اتفاقی که امروز بسیاری از زوج های جوان برای خانواده خود دارند اما از این خلا برای خود غافل هستند.

رضوانی تک فرزندی را اشتباه دانست و گفت: نگاه تک فرزندی خانواده ها برای موفقیت بیشتر فرزند در بسیاری از موارد اشتباه از آب در می آید و حتی فرزند برای زندگی در جامعه هم مهارت لازم را کسب نمی کند و شخصیت وابسته دارد.

به نظر می رسد آلارم های رشد منفی جمعیت باید خیلی زود شنیده شود و راهکارهای عملی برای این اتفاق به کار گرفته شود چرا که پیر شدن جمعیت چرخه پیشرفت و نیاز به نیروی انسانی کشور را کند خواهد کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد